Причина – переважання кредитних напрямів із компенсацією ставки до нуля, підвищення ринкових процентних ставок та стрімке зростання кредитного портфеля
Сьогодні в умовах воєнного часу банківський сектор суттєво скоротив свої програми клієнтського кредитування. Однак фінустанови, як і раніше, продовжують обслуговувати позики, видані в рамках державних кредитних програм, таких як «5-7-9%». Проте борг держави перед комерційними банками вже досяг вражаючих значень.
Так, станом на кінець року заборгованість становила 2,6 млрд грн. Про це йдеться у звіті НБУ. Експерти регулятора нагадали, що запуск «Доступні кредити 5-7-9%» у лютому 2020 року мав розширити сферу інвестиційного кредитування. Проте практично одразу напрямок програми змінився на антикризову підтримку бізнесу.
Очікується, що й наступного року цей проект залишиться серед основних джерел фінансової підтримки українського підприємництва в особливий період. У звіті йдеться про те, що в період дії програми до неї додавалися додаткові напрямки. Наприклад, підтримка посівної кампанії та надання кредитів для подолання наслідків агресії під 0%.
Пізніше з’явилася можливість кредитуватися для закупівлі виробничого устаткування, знищеного під час боїв, під 9% річних. Однак НБУ відзначає дедалі більшу частку непрацюючих кредитів. Якщо до лютого вона не перевищувала 1%, то до кінця листопада сягнула вже 8%.
«Цього року замість запланованих 3 млрд грн необхідно сплатити понад 9 млрд грн. Ці витрати передбачені у бюджеті, але їх здійснюють із затримкою. … Борг стримує банки від подальшого використання програми», – зазначили у НБУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ощадбанк розширив кредитні можливості для ФОПів: подробиці
Ми раніше повідомляли, що Європейська Бізнес Асоціація (EBA) у співпраці з EY в Україні провела нову хвилю опитування «Податковий індекс».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Нацбанк опублікував фінальний у 2022 році фінансовий звіт про ситуацію в економіці
Кому нададуть право отримання держпідтримки на проживання: Мінреінтеграції оновило список
За матеріалами сайту bank.gov.ua