Загальна вартість усіх криптовалют наразі оцінюється у $2,5 трлн.
Біткоін здолав символічну позначку в $60 тис. 19 жовтня, за даними Coindesk, криптовалюта коштувала $62,06 тис. Таким чином цифрова валюта наближається до рекорду в $63,255 тис., якого вона досягла в середині квітня, перш ніж ціна впала до $30 тис. у липні.
Стрімке зростання криптовалюти багато хто пояснює наміром Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) погодити біржовий фонд (або ETF) на основі ф’ючерсів на біткоіни. Перший біткоін-біржовий фонд офіційно дебютує на поточному тижні. Довгоочікуваний ETF від ProShares, який буде відслідковувати ринок ф’ючерсів на головну криптовалюту, почне торгівлю на NYSE під тикером “BITO”. Ф’ючерсні біткоін-фонди ETF стануть великим регуляторним подвигом для ще молодої криптоіндустрії, переконані експерти.
Починаючи з 2017 року щонайменше 10 менеджерів активів зверталися до регулятора за погодженням запуску спотових біткоін-ETF, що дозволило б інвесторам купувати сам біткоін, а не похідні інструменти, пов’язані з ним. Однак усі звернення були відхилені SIC, яку тоді очолював Джей Клейтон. Він мотивував це нездатністю жодного з претендентів довести, що ринок стійкий до маніпуляцій. Однак у своїй серпневій промові вже новий голова SEC Гері Генслер заявив, що зверне увагу на інвестиційні інструменти, які включають ф’ючерси. Це стало початком потоку заявок на біткоін-ф’ючерси ETF. Загалом є чотири ф’ючерсні фонди біржових ETF, виставлені на розгляд у жовтні – ProShares, Valkyrie, Invesco та Van Eck.
Що таке ETF
Інвестувати у ф’ючерсний ETF – не буде означати те ж саме, що інвестувати безпосередньо в біткоіни. Ф’ючерсний контракт – це угода про купівлю або продаж активу на майбутню дату за узгодженою ціною. Він відстежує готівкові ф’ючерсні контракти, а не ціну самого активу. Головна особливість ЕTF – надання індивідуальним інвесторам переваги диверсифікації, захисту та ліквідності.
Якщо, наприклад, ви хочете інвестувати $100 тис. у комерційну нерухомість, однак не можете дозволити собі купити офісну будівлю або торговий центр (та навіть якщо й могли б, то купівля лише однієї будівлі означала б скласти всі яйця в один кошик). У цій ситуації може допомогти менеджер фонду ETF. Він купує ряд офісних будівель та торгових центрів у різних місцях. Припустимо, ці активи коштують $100 млн. Вони об’єднані у фонд із 1000 одиниць, що продаються за $100 тис. кожна. Тобто інвестуючи у такі фонди, ви ніби купуєте частку в компанії. Це дозволяє уникнути ризику, пов’язаного з покупкою одного активу. Якщо вартість портфеля зростає, збільшується і вартість вашої одиниці. За бажання можна легко продати актив, оскільки паї фонду торгуються на біржі.
Ще одна важлива особливість ETF – вони регулюється. Це захищає інвесторів від ризиків шахрайства, які виникають при безпосередній купівлі активів. Загалом ETF на основі біткоінів розглядається експертами як драйвер для інвесторів більше вкладати в криптовалюту.
Майбутнє біткоіна: прогнози фахівців
Кілька видатних аналітиків вважають, що останнє ралі – це початок великого бичачого тренду, в якому біткоіни та інші криптовалюти поб’ють свої попередні рекорди в останні місяці 2021 року. Одна з найвідоміших моделей прогнозування цін, зроблена голландським аналітиком під псевдонімом PlanB, прогнозує ріст біткоіна до шестизначних цифр протягом наступних двох місяців. Джурріен Тіммер, директор Fidelity Investments, вважає, що він досягне ціни в $100 тис. до 2023 року.
Біткоін-оптимісти звертають увагу на те, що незважаючи на різкий розпродаж крипти в травні та зростаючу впевненість у тому, що SIC, Казначейство США та навіть Міністерство юстиції готуються затиснути криптовалютний світ, роздрібні та інституційні інвестори продовжували його купувати. Ба більше – коли 24 вересня Пекін оголосив, що заборонить будь-яку діяльність у сфері криптовалют, біткоін впав менш ніж на 6%.
З іншого боку, інвестування в біткоіни та інші криптовалюти є ризикованим за нинішніх обставин, кажуть фахівці. Зі зниженням випадків зараження Covid-19 та зростанням вакцинації в США, економічні перспективи покращуються. Разом з тим росте дохідність урядових цінних паперів – дохідність за 10-річною казначейською нотою зросла приблизно з 1% на початку цього року до майже 1,70%. Враховуючи це, інвестори повертатимуть кошти назад до секторів реальної економіки й цілком ймовірно, що з часом це позначиться на таких активах, як біткоін.
Найбільшими скептиками щодо райдужних перспективах біткоіну виступають ті видатні інвестори, які були свідками фінансової кризи 2008 року. Магнат хедж-фондів Джон Полсон вважає, що криптовалюти – це бульбашка, яка зрештою виявиться “нікчемною”. А професор Нью-Йоркського університету Нассім Талеб, чия канонічна книга «Чорний лебідь» попереджала про небезпеку іпотечної кризи 2007-го, стверджує: біткоін функціонально є схемою Понці.
Майк Грін, видатний інвестиційний стратег, який працював у хедж-фонді Canyon Capital, вважає, що в кінцевому підсумку біткоін опуститься до нуля. І додає: “думаю, що ми зараз на завершальній стадії”.
Разом з тим ряд фінансистів наголошує: ринок криптовалют стає все більш стійким до несприятливих подій на ринку. Це має вирішальне значення для довгострокового успіху криптовалют, адже призведе до зменшення числа панічних продажів, а отже, цінова амплітуда стане меншою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Криптовалюта може стати причиною нової глобальної кризи – Банк Англії
Аеропорт Венесуели анонсував прийом платежів в криптовалюті