close-btn

Схема 3-2-2 та додатковий вихідний: як через пандемію бізнес змінював графік роботи

Крім переведення персоналу на роботу з дому, бізнесу доводилося вигадувати способи, щоб уникнути вигорання робітників

Бізнес побоювався зниження продуктивності з переходом на віддалену роботу. Фото: pixabay.com

Covid-19 істотно вплинув на те, як ми працюємо, де ми працюємо, та якими є стосунки роботодавця і працівника. Найперше, бізнесу довелося переглянути свій скепсис щодо дистанційної роботи. Найбільше побоювань, у зв’язку з переведенням працівників на роботу з дому, було пов’язано зі зниженням продуктивності. Хоча соціологічні дані вказують на інше. Наприклад, згідно з опитуванням, проведеним McKinsey, 41% респондентів вважає, що робота з дому зробила їх більш продуктивними, ніж раніше. В той же час 28% певні: їх продуктивність залишилася на тому ж рівні.

Аарон Леві, виконавчий директор Box, яка займається розробкою програмного забезпечення для бізнесу, зазначає: віддалена робота допомогла його компанії стати інноваційнішою. Бо замість того, щоб генерувати ідеї невеликими групами в конференц-залах, компанія веде бесіди чисельнішими групами на Slack.

Чотириденний тиждень

Компанії вже багато років експериментують з типами режимів роботи. Наприклад, під час Великої депресії 1930-х років, щоб знизити безробіття, підприємці переводили персонал на чотириденний тиждень. Пандемія змусила повернутися до цієї ідеї. Так, за пропозицією віце-прем’єра Пабло Іглесіаса, на початку цього року близько 200 приватних компаній в Іспанії ввели 4-денний робочий тиждень без змін заробітних плат.

Чотириденний робочий тиждень може допомогти бізнесу економити Фото: pixabay.com

Кілька транснаціональних компаній вже побачили позитивні результати від такого експерименту. У 2019 році Microsoft Japan повідомила про значне зростання продуктивності з переходом на 32-годинний робочий тиждень, а також про суттєве зменшення витрат на електроенергію та на паперовий друк. Позитивні наслідки мав також експеримент з працівниками кол-центру китайського туристичного агентства. Частина з них працювала вдома, частина – в офісі. У результаті перші показали на 13% більшу результативність, ніж їх “офісні” колеги. У той же час деякі експерименти щодо віддаленої роботи в США, проведені, наприклад, Best Buy та Yahoo, показали, що працівники почали ставитися до роботи недостатньо відповідально. Утім, під час таких досліджень важко довести, що саме локація спричинила такі наслідки.

Схема “3-2-2”

Більшість американських офісних працівників не поспішають повертатися в офіс на повний робочий день після пандемії. Згідно з опитуванням Morning Consult, 47% тих, хто працює віддалено, кажуть, що після подолання епідемії хотіли б хоча б один день працювати з дому. Дослідження Humu, технологічної компанії, показало, що робота була найефективнішою, коли співробітники були вдома один-два дні на тиждень. Директор з питань даних та аналітики Humu Стефані Тигнор каже: офісний час – призначений для спільної інноваційної роботи, проведення нарад, а домашній час – для цілеспрямованої роботи.

«3-2-2»: три дні в офісі, два дні віддалених і два вихідних. Таку робочу структуру пропонують академіки Лорен Сі Хоу, Ешлі Уілланс та Йохена Менгеса. У цій схемі автори зробили наголос на гнучкості, адже працівники самі вибирають режим, який найкраще відповідає їх життєвому графіку.

Боротьба з вигоранням

Щоб уникнути вигорання, працівникам надають додаткові вихідні. Фото: pixabay.com

Другий рік пандемії кидає бізнесу ще один виклик – як попередити вигорання працівників. Керівництво Королівського банку Канади (RBC) визнало, що зараз персонал виснажений більше, ніж будь-коли під час пандемії Covid-19. У зв’язку з цим було вирішено надати працівникам додатково оплачуваний вихідний. Крім того, RBC надає своїм 86 тис. співробітникам у всьому світі безкоштовну річну підписку на Headspace – програму для медитації та сну.

Співробітники LinkedIn отримали оплачуваний вихідний тиждень, починаючи з 5 квітня. У компанії наголошують: завдяки тому, що робота зупинена одночасно для всіх, працівники не будуть завалені електронними повідомленнями, анонсами зустрічей та заявками на проєкти, що накопичуються за їх відсутності. Щоб уникнути вигорання, Google також надавав співробітникам додатковий вихідний – п’ятницю. Таку одноразову оплачувану відпустку для “колективного благополуччя” отримали як штатні працівники, так і стажери.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майбутнє вже настало: ТОП-10 smart-міст

 

google news