close-btn

В Україні запустили онлайн-службу підтримки для бізнесу

HelpDesk буде підтримувати всі нові процеси Держмитслужби

30 квітня Державна митна служба України запустила бета-версію онлайн-служби підтримки (HelpDesk) для бізнесу. Повідомляється, що система розроблена і впроваджується в рамках Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM).

Першим напрямом, який буде підтримувати новий HelpDesk, стане NCTS – система, яка вводиться в Україні для приєднання до європейської Конвенції про процедуру загального транзиту. У березні 2021 року NCTS була запущена на всеукраїнському рівні.

HelpDesk буде підтримувати всі нові процеси Держмитслужби, в тому числі – всі нові сервіси.

“У 2021-2022 Держмитслужба запланувала оновити велику частину митних процесів завдяки запровадженню нових ІТ рішень. Це стосується як внутрішніх процесів митниці (митного оформлення, управління ризиками), так і практично всіх сервісів. Водночас запускаються нові митні процеси у рамках євроінтеграційних зобов’язань України. Запуск великого переліку нових IT продуктів вимагає нового рішення для підтримки бізнесу, яке дозволить оперативно вирішувати проблеми і надавати бізнесу необхідну інформацію щодо нових сервісів та процесів”, – зазначає Євгеній Єнтіс, заступник голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

За його словами, підтримка необхідна буде також і інспекторам Держмитслужби, які теж за короткий час повинні будуть освоїти нові для себе інструменти. За його словами, HelpDesk реалізовано на базі open-source рішення, що дозволяє самостійно його розвивати під потреби Держмитслужби.

Зараз для авторизації у HelpDesk потрібно увійти за посиланням та зареєструватися, вказавши свій е-мейл. У Кабінеті користувача, після авторизації, можна подати заявку щодо питання, яке вас цікавить. Запроваджуванe ІТ рішення дозволяє бізнесу комунікувати з представниками Служби підтримки з боку Держмитслужби безпосередньо у самій заявці. Окрім того, є можливість відстежувати історію всіх заявок: для Держмитслужби – історію всіх заявок від всіх заявників та за окремим заявником; для бізнесу – історію власних заявок.

ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE

Раніше повідомлялось, що з ініціативи уряду в Україні буде запущено пілотний проект, завданням якого стане забезпечення спрощеної процедури реєстрації ФОПів без участі держреєстратора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПриватБанк запустив сервіс для підприємців, який спростить продаж товарів в кредит

google news