Андрія Пишного було обрано новим керівником Національного банку України три тижні тому, і вже зараз можна спостерігати початок структурної та кадрової перебудови
Перебудовувати службову вертикаль НБУ новим головою — певна традиція. Так було і 3 роки тому, коли Кирило Шевченко зайняв пост, і 8 років тому, коли Валерія Гонтарєва провела глобальну зміну кадрів. Сьогодні Андрій Пишний, не відстаючи від попередників, починає вибудовувати нові вертикалі управління.
Які зміни спостерігаються в НБУ
Головним нововведенням наразі є створення вертикалі, яка називається «Фінансова стабільність». До неї увійшов однойменний департамент, а також департамент методології регулювання діяльності банків та небанківських установ.
Головою напрямку було назначено заступницю голови Нацбанку Катерину Рожкову, яка очолювала фінансово-адміністративний оперблок, бухгалтерський облік тощо.
«Нова вертикаль «Фінансова стабільність» створена з метою забезпечення ефективнішого регулювання банківського та небанківського фінансового ринків із урахуванням поточного фінансового стану. Для подальшого посилення координації між макро- та мікропруденційним регулюванням у вітчизняному фінансовому секторі», — кажуть у НБУ.
Також за декількома напрямами було проведено кадрові зміни:
- «Пруденційний нагляд» очолив новачок Нацбанку — Дмитро Олійник;
- «Фінансово-адміністративний блок» очолив Ярослав Матузка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глобальна інфляція досягла пікових значень: глава МВФ
«У міру стабілізації та відновлення економіки та фінансової ситуації в Україні, ми плануємо спільно з колегами провести оцінку якості активів та стрес-тестування найбільших банків. Із урахуванням цієї оцінки та планів рекапіталізації/реструктуризації банків поступово повертатимуться довоєнні вимоги, відновиться рух щодо гармонізації зі стандартами та нормами Євросоюзу», — наголошують у Нацбанку.
Яких змін чекають експерти від НБУ
Кадрові зміни мають поступово вплинути на зміну політики регулятора за головними напрямами. Хоча точних прогнозів поки що ніхто не дає.
«Поки що складно судити, наскільки ефективним буде нагляд і монетарна політика НБУ, але виклики посилюються. Ситуація в економіці погіршується і ринки може штормити ще сильніше, що вимагатиме від Нацбанку та інших учасників більшої гнучкості. Відкритими залишаються низка питань», — каже Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.
В свою чергу Андрій Шевчишин, керівник аналітичного відділу Міжнародної Академії біржової торгівлі, розраховує, що в зоні особливої уваги регулятора зараз опиниться тема переоцінки активів та застав, необхідності формування резервів, можливих націоналізацій банків.
«Наш фінансовий ринок ще ніколи цього не знав і так не працював — в умовах війни, енергетичної кризи та непередбачуваності розвитку ситуації. Зараз ніхто навіть не намагається будувати далекосяжні плани і щось прогнозувати, оскільки все постійно змінюється. Дуже хочеться, щоб Нацбанк намагався допомогти підопічним та став справжнім захисником фінансового сектору», — резюмував фінансовий аналітик Василь Невмержицький.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
SWIFT чи Western Union: чим краще скористатись українцям для переказу коштів
У Євросоюзі визнали, що CBDC може захистити стабільність євро
ЗМІ озвучили вартість націоналізованих в олігархів активів
За матеріалами minfin.com.ua.