За минулий рік понад 46 000 власників криптовалют заявили про те, що стали жертвами шахраїв. У сукупності вони втратили близько $1 млрд, про що йдеться в доповіді, опублікованій Федеральною торговою комісією (FTC)
За даними FTC, втрати минулого року були майже в 60 разів вищими, ніж у 2018 році, а середній індивідуальний збиток становив $2 600. Основними криптовалютами, які, за словами людей, у них відібрали шахраї, були Bitcoin (70%), Tether (10%) та Ethereum (9%).
Одна з ключових особливостей таких криптовалют, як біткоїн, полягає в тому, що платежі є остаточними і не можуть бути скасовані. Відсутність інструменту chargeback дозволяє багатьом зловмисникам залишатися безкарними.
Майже половина людей, які повідомили про втрату криптовалюти внаслідок шахрайства з 2021 року, заявили, що все почалося з повідомлення у соціальних мережах. Здебільшого у цих скаргах згадувалися такі платформи, як Instagram (32%), Facebook (26%), WhatsApp (9%) та Telegram (7%).
На відміну від невеликих шахрайських операцій, існують і суттєвіші, як наприклад, створення фальшивих бірж або глобальних фейкових інвестиційних проєктів. Суми, які обманним шляхом збирають такі аферисти, часом перевищують мільярди доларів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як інсайдери багатіють на злитті Ethereum за рахунок простих трейдерів
ТОП-5 найгучніших шахрайських операцій у світі криптовалют
- Перший у списку і далеко не останній за талантом аферист, який зчинив галас на весь світ, — турецький підприємець Фарук Фатіх Озер. Він зумів створити фальшиву криптобіржу, за допомогою якої привласнив близько $2 млрд у вигляді криптоактивів.
Як виконавчий директор неіснуючої компанії Thodex, він ще з 2017 року обманював клієнтів, загальна кількість яких за цей час становила 400 000. Злочинець був затриманий в Албанії минулого року.
- Другий шахрай із Індії. Його заарештували за присвоєння $31 млн у криптовалюті, які обманним шляхом отримав від понад 1400 інвесторів. Ця справа суттєво вплинула на інвестиційні ринки.
- У березні цього року відбулася одна з найрезонансніших крипто-махінаторських операцій. Ronin Network, ігрова криптомережа, заявила, що її зламали, вкравши в цілому $620 млн (173 600 ETH і $25,5 млн).
Компанія Ronin Network, яка підтримує гру Axie Infinity бренду Sky Mavis, заявила, що її вузли валідатора Ronin та Axie DAO були зламані, та кошти виведені в результаті двох транзакцій. Департамент фінансів США пізніше приписав крадіжку північнокорейському угрупованню Lazarus. Це найбільша подібна криптовалютна крадіжка на сьогоднішній день.
- В наступній відомій справі фігурує компанія з майнінгу біткоїну BitClub Network зі штату Юта. ЇЇ звинуватив Департамент юстиції США в шахрайській діяльності (як учасника злочинної схеми, в ході якої було викрадено $700 млн). Згідно з відкритими даними із судового процесу, поки що у компанії планують заарештувати $20 млн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Криптобіржа Bybit представила українцям надійний інструмент інвестицій у криптовалюту
- Екс-топ-менеджер компанії Coinbase Ішан Ваха також прославився у світі криптовалют як умілий злочинець. Він здійснював угоди на основі непублічної інформації про запланований на Coinbase лістинг цифрових активів.
Нещодавно його було заарештовано. Департамент юстиції США висунув йому звинувачення в інсайдерській торгівлі криптовалютою. Ваха визнав свою провину.
Також звинувачується у шахрайстві його брат, але він планує заперечувати звинувачення. Захист наполягає, що криптовалюти не є цінними паперами і, як наслідок, не підпадають під дію законів про інсайдерську торгівлю.
Найбільші крадіжки криптовалют
Нижче наведено найбільші (за сумою викраденого в доларах США) криптовалютні крадіжки на сьогоднішній день (не враховуючи тих резонансних випадків, які перераховані вище).
- Poly Network — викрадено $610 млн. У серпні 2021 року невідомий хакер атакував Poly Network, скориставшись вразливістю в її системі. Однак, за дивним збігом обставин він не втік зі своєю нагородою. Натомість він поговорив з представниками платформи та погодився повернути більшу частину грошей, за винятком $33 млн у вигляді Tether (USDT), які були заморожені емітентами.
Але на цьому все не закінчилося, оскільки $200 млн із вкрадених коштів опинилися у пастці на рахунку, для якого був потрібний пароль від хакера та Poly Network. Деякий час хакер відмовлявся передати гроші.
Ця історія закінчилася на тому, що компанія заплатила хакеру $500 тис. за те, щоб він розповів про вразливість системи та навіть запропонувала йому роботу. Незабаром у Poly Network дізналися, що «містер Білий капелюх» передав їм закритий ключ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Центральний банк Норвегії використовує Ethereum для створення національної цифрової валюти
- Coincheck — викрадено $532 млн. У січні 2018 року у японської компанії Coincheck викрали токени NEM (XEM). Хакери скористалися тим, що валюта зберігалася на «гарячому» гаманці, який був підключений до сервера.
Розробники NEM змогли ідентифікувати вкрадені монети та позначити їх як такі, але були припущення, що кошти були доступні на чорних ринках. Однак, оскільки монети сильно втратили в ціні після атаки, навряд чи багато хто вважав би це гарною угодою (навіть сьогодні вони коштують на 83% менше, ніж раніше).
- MT Gox — викрадено $470 млн. Це був перший великомасштабний злам криптобіржі, і досі це найбільша крадіжка біткоїнів із біржі. Проте пограбування MT Gox — це не одиничний випадок. Швидше за все, витік коштів на платформі відбувався з 2011 року, аж до того моменту, коли його було виявлено в лютому 2014 року.
За кілька років хакери вкрали 100 000 біткоїнів з біржі та 750 000 BTC клієнтів MT Gox. Тоді вартість цих Bitcoin становила $470 млн, але сьогодні вони коштували б суттєво більше (понад $17 млрд). Незабаром після злому MT Gox було закрито, а ліквідатори повернули близько 200 000 вкрадених біткоїнів.
- Wormhole — викрадено $326 млн. Це перше велике пограбування на ринку криптовалют у 2022 році. Платформа діє як комунікаційний міст між Solana (конкурентом Ethereum) та іншими децентралізованими фінансовими мережами. 2 лютого 2022 хакери змогли скористатися вразливістю і обікрасти платформу, в результаті чого Wormhole закрила її на час розслідування. Пізніше вона повідомила, що було викрадено 120 тис. обернених Ethereum (wETH).
- KuCoin — викрадено $281 млн. У вересні 2020 року компанія KuCoin підтвердила, що хакерам вдалося отримати приватні ключі від її «гарячих» гаманців, після чого вони вивели великі суми ETH і BTC, а також Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), XRP (XRP), Stellar Lumens (XLM), Tron (TRX) та Tether (USDT). Відтоді експерти заявили, що мають вагомі підстави вважати, що відповідальність за це несуть хакери з Північної Кореї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
До 2030 року понад півмільярда людей вкладуть свої гроші в криптовалюти – прогноз
Після The Merge вартість Ethereum злетить до $3000 — Артур Хейс
Вартість Bitcoin різко зросла, але аналітики публікують невтішні прогнози
За матеріалами cnbc.com, comparitech.com та Kuna