Електромобіль можна використовувати як потужний павербанк, забезпечуючи живленням весь будинок. Але і тут є певні нюанси
Найпростіше використати електромобіль для живлення будинку, якщо він має функцію двонаправленої зарядки. Щоб її реалізувати, потрібно придбати інвертор для перетворення постійного струму з акумулятора на змінний з напругою 220 вольт.
У деяких автомобілів він може бути вже вбудованим, у інших — зовнішнім. Є так звані «розумні інвертори», вони дозволяють використовувати електроавтомобіль як павербанк вдень, коли вартість кіловат вища, і заряджати його вночі, коли ціна падає.
Також двонаправлена система забезпечує електроенергією будинок, коли централізоване постачання переривається. Вся ця технологія називається vehicle to home (V2H).
На жаль, в Україні V2H фактично не використовується.
«Зовнішній інвертор має відповідати допускам від виробника конкретного електромобіля. Інакше є ризик пошкодити мережу в будинку або зіпсувати батарею. Подібне рішення є в Nissan, наприклад, спільно з компанією Wallbox. Але вони працюють на ринках, де таку функцію передбачено постачальником електроенергії, — розповів власник сайту Autogeek Євген Муджирі, додавши, що українські обленерго відповідну функцію не передбачають. — Тобто в нас це рішення не буде підтримуватися, а ті, хто спробує реалізувати, діятиме на свій страх та ризик».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українець розробив програму для телефону, яка відображає наявність світла вдома
Як перенаправити електроенергію в будинок з автомобіля в Україні
Наразі українці можуть скористатися системою Vehicle to load (V2L). Більшість сучасних електроавтомобілів підтримують таку функцію. До них підключається спеціальний переносний адаптер, від якого можна живити декілька побутових приладів одночасно, залежно від ємності самого акумулятора машини.
Для прикладу, серед популярних в Україні авто з функцію V2L:
- Hyundai IONIQ 5;
- Kia EV6;
- BYD Han EV;
- Leapmotor C11.
Невдовзі V2L з’явиться і на кросоверах MG ZS EV. На презентованих у листопаді Volvo EX90 також передбачена ця функція.
Розрахувати, на скільки годин вистачить батареї, і скільки приладів за один раз можна живити, досить просто.
«Якщо у вас електромобіль з ємністю батареї 44 кВт, тоді холодильник, який споживає 1 кВт, зможе пропрацювати більш ніж 40 годин. Якщо до холодильника підключити освітлення, яке споживає 2 кВт, та комп’ютер, який споживає 500 ват, то загальне споживання становитиме 3,5 кВт·год. Відповідно, цього вистачить трохи більш ніж на 10 годин», — розрахував Євген Муджирі.
Варто врахувати, що завантажувати батарею електрокара на 100% не бажано. Також дану схему не зможуть використовувати жителі багатоповерхівок (з об’єктивних причин).
Якщо ж у вас немає електрокара, генератора і потужного акумулятора, а разом з цим розрядились всі гаджети або терміново потрібно отримати доступ до електромережі, можна скористатись розеткою в одному із закладів, де є стабільне живлення. Їх можна знайти за нещодавно створеною картою на сайті misto.lun.ua.
На цій мапі зображені підприємства з альтернативними джерелами електроживлення (автономними, безперебійними або генераторами), які не вимикаються під час відключення світла.
На карті можна також подивитись, де працюють АЗС, магазини, аптеки, поштові відділення, коворкінги, кафе і ресторани, навіть салони краси.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як продавцям приймати платежі за умов блекауту: пояснення ПриватБанку
У Мінекономіки озвучили сценарій падіння ВВП в разі подальших блекаутів
За матеріалами ubr.ua.