Кошти стягуватимуть на вимогу державних та приватних виконавців
Набув чинності наказ Міністерства юстиції, згідно з яким банки можуть примусово списувати борги українців. Так, своїм наказом відомство розширило дію системи автоматизованого арешту коштів у банках на всіх боржників. До цього часу вона застосовувалася тільки до неплатників аліментів. Тож тепер на вимогу виконавців банки арештовуватимуть і стягуватимуть будь-які борги українців, внесених до Єдиного реєстру боржників.
Які борги мають українці?
За даними Опердатабот, на кінець минулого року в Єдиному реєстрі боржників містилися дані про понад 2 млн українців. За 2020 рік найбільший приріст боргу зафіксовано щодо:
- оплати комунальних послуг – на 36% більше (це +57 тис. людей);
- стягнення коштів (наприклад, за кредити) — на 24% (+150 тис.);
- штрафи за порушення безпеки дорожнього руху — на 22% (+96 тис.);
- штрафи у справах про адміністративні правопорушення — на 21% (+70 тис.).
ТОП категорій стягнень у реєстрі на кінець року виглядав так:
– стягнення коштів – 759 862;
– стягнення коштів на користь держави (в т.ч. податкові зобов’язання) – 629 532;
– штрафи за порушення ПДР – 543 651;
– штрафи за адмін. правопорушення – 402 748;
– борг за комунальні послуги – 214 358;
– аліменти – 167 933
Таким чином, за зверненням виконавця, банк списуватиме з рахунків українців борги за комірне, кредити, податки, штрафи.
Стягнення боргу в два кліки: як це
Донині процес стягнення боргу виконавцями був ускладнений кількома факторами. По-перше, виконавець мав гроші боржника розшукати. Для цього потрібно було направити вимогу на отримання інформації про номери рахунків та залишки коштів на них до всіх банків (їх 73). Банки могли відмовити надати всі дані, наприклад, обмежившись підтвердженням або запереченням наявності рахунку особи в банку. Лише з лютого цього року банки зобов’язали на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків і суму коштів на них.
Процес стягнення боргу був ускладнений і бюрократичними процедурами. Так, документообіг між виконавчою службою, органами Казначейства та банками відбувався у паперовому вигляді з допомогою поштового зв’язку або шляхом доставки документів особисто. Тож автоматизована система дозволить накладати арешт та стягувати борг значно швидше.
Схема стягнення боргу матиме такий вигляд:
- Виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) створює вимогу на отримання інформації про наявність та стан рахунків боржника і надсилає у банки.
- Банки за допомогою системи автоматизованого арешту протягом години відправляють такі дані.
- Отримавши інформацію про кошти в банку, виконавець у системі створює та надсилає постанову про накладення арешту на них.
- Банк накладає арешт.
- Виконавець в системі створює та надсилає вимогу про примусове списання.
- Банк перераховує кошти на рахунок виконавця.
Банк має повідомити клієнта про арешт його рахунку, тож боржник не може не знати про списання його коштів.
Нині до автоматизованої системи приєдналося на добровільній основі 7 фінустанов: ПриватБанк, Monobank, ТАСкомбанк, Оксі Банк, Банк Восток, Індустріалбанк, ПроКредит Банк. Ще 44 – у тестовому режимі. Очікується, що найближчим часом до системи приєднаються 62 банки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гіг-контракти та зменшені податки: Мінціфри презентувало Дія City