close-btn

Банкрутство фізосіб: як скористатися процедурою і які є нюанси

Ми нагадали про спосіб, яким можуть скористатися українці, щоб вибратися із боргової ями

Процедурою банкрутства можуть скористатися фізособи, якщо їх борг вище 180 тис. грн. Фото: pixabay.com

Нині оголосити себе банкрутом можуть не тільки компанії, а й звичайні громадяни. Це стало можливим після того, як восени 2018-го народні депутати прийняли Кодекс з процедур банкрутства. Він введений у дію з жовтня 2019-го. Кодекс складається з чотирьох книг, остання якраз і присвячена фізособам.

Розпочати процедуру про неплатоспроможність можна лише за заявою боржника. Крім того, мають витримуватися певні вимоги:

  • розмір прострочених зобов’язань перед кредиторами становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (180 тис. грн);
  • боржник уже два місяці не погашає кредити і не робить інші планові платежі на суму більше 50% за кожним з кредитних та інших зобов’язань;
  • є постанова у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
  • існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі.

За таких умов особа може звернутися до господарського суду із заявою та пакетом документів (конкретизований список кредиторів і боржників, дані про майно, рахунки, роботодавця, а також докази сплати боржником на рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень). Крім того, боржник має подати Декларація про майновий стан за попередні три роки. Вона повинна містити інформацію щодо майна, доходів та витрат боржника і членів його сім’ї, що перевищують 30 розмірів мінімальної заробітної плати.

Фото: pixabay.com

З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника:

  1. пред’явлення кредиторами вимог до боржника може відбуватися лише в межах цього провадження;
  2. арешт майна та інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом;
  3. припиняється нарахування штрафів, відсотків за кредитами;
  4. вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Таким чином, боржник ніби опиняється під захистом суду. З іншого боку, cуд може заборонити йому укладати договори, зобов’язати передати майно на зберігання третім особам, вчинити або утриматися від вчинення певних дій; заборонити розпоряджатися нерухомим майном та цінними паперами; накласти арешт на конкретне майно; заборонити виїзд за кордон.

У провадженні фігурує арбітражний керуючий. Він має право запитувати документи у юросіб, органів державної влади, з бюро кредитних історій, банків. Його завдання – провести інвентаризацію майна боржника, подати план реструктуризації боргу до господарського суду, відкрити спецрахунок для розрахунку з кредиторами, погашати їх вимоги.

Якщо збори кредиторів не схвалять план реструктуризації, застосовується продаж майна. Фото: pixabay.com

Врегулювати питання боргів можна двома способами – реструктуризація або реалізація майна.
План реструктуризації арбітражний керуючий узгоджує зі зборами кредиторів. У документі визначена сума, яка щомісяця протягом п’яти років буде сплачуватися боржником. У розпорядженні боржника не може залишатися сума, нижча одного прожиткового мінімуму на нього (2270 грн) та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні. Крім того, реструктуризація передбачає прощення боргу.

Разом з тим не підлягають реструктуризації:

  • борги зі сплати аліментів,
  • відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю,
  • щодо сплати ЄСВ та інших обов’язкових платежів соцстраху.

Якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження про неплатоспроможність збори кредиторів не схвалять план реструктуризації, застосовується процедура погашення боргів. Тобто продаж майна. Утім це не означає, що боржник може залишитися без даху над головою. Кодекс не дозволяє продавати житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї (якщо квартира не більше 60 кв. м. або не більше 13,65 кв.м на кожного члена сім’ї чи житловий будинок загальною площею не більше 120 кв. м).

Які нюанси варто врахувати тим, хто хоче скористатися процедурою

  1. Послуги арбітражного керуючого не з дешевих, а суму потрібно сплатити одразу за три місяці. Тож варто бути готовим викласти на старті близько 34 тис. грн.
  2. Має значення сімейний стан. З точки зору суду майно, набуте подружжям, – сумісна власність. Тож 50% може бути стягнено.
  3. Важлива кількість осіб на утриманні. Чим більше утриманців, тим більше шансів на списання боргу.
  4. Офіційний дохід грає роль. Чим він вищий, тим вірогідніше, що попрощатися з боргом можна буде шляхом реструктуризації. Якщо ж офіційний дохід дуже низький, наближений до прожиткового мінімуму, то висока ймовірність списання боргу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зрушення з мертвої точки або популізм: чи допоможе примусова реструктуризація вирішити проблему валютної іпотеки

 

google news