Існує безліч факторів, які можуть вплинути на стан справ. Але головний із них — час закінчення війни
Треба визнати, що 2022 року поняття «тверда валюта» (hard currency) втратило свій сенс. Основних валют, обмінний курс яких залишався б стабільним і не особливо волатильним, майже не залишилося. І долар, і євро переживають не найкращі часи. Инфляцiя в США досягла найвищого рівня за 40 років. Глобальна інфляція, згідно з прогнозами ООН у 2022 році, очікується на рівні 6,7%. Це на 2,9% вище, ніж у 2010–2020 роках.
З гривнею справи ще гірші. Станом на грудень 2021 року інфляція в Україні склала 10% у річному вираженні. Прогнози на 2022 рік ще песимістичніші. Ще у квітні цього року представники Світового банку прогнозували інфляцію на рівні 15%. Через місяць прогноз був скоригований до 20%. Із цими цифрами згодні і в Україні. Заступник директора «Центру економічної стратегії» Марія Репко вважає, що ВВП країни у 2022 році впаде на 35-40%, а інфляція становитиме близько 20%. Станом на середину червня Держстат уже звітував про зростання річного показника до 18%.
Щодо курсу гривні до долара США, то тут думки експертів розходяться. Найпесимістичніший прогноз для пари USD/UAH до кінця 2022 року – 1/100. З початку війни курс змінився, але не так радикально, як можна очікувати. Усього з 28 гривень за долар, до 35,5. Для порівняння: наприкінці 2013 року, коли розпочався Євромайдан, курс був близько восьми гривень за USD, але до початку 2015 він досяг 28. І це сталося без повномасштабної війни, яка триває зараз, без п’яти мільйонів біженців, які залишили територію країни, без мільйона громадян, мобілізованих до армії, та величезної кількості безробітних. Отже, прогноз 100 UAH за один USD до кінця 2022 року виглядає не песимістичним, а цілком реальним.
Лише за перший квартал 2022 року інфляція в Україні досягла 10%. Як за весь 2021 рік. Лише за березень цього року продукти харчування подорожчали у середньому на 6,4%. Нацбанк і Кабмін роблять все для стабілізації гривні. Обмінний курс якийсь час був заморожений, облікова ставка залишилася на рівні 10%. Але це тимчасові заходи. Багато експертів вважають, що це лише «відстрочка платежу». Інфляція та курс гривні найближчим часом можуть почати зростати стрибкоподібно. Інфляція 20% та 100 гривень за долар — це не межа.
Незважаючи на те, що до початку літа 2022 року гривня залишалася відносно стабільною, сподіватися що так і продовжуватиметься далі не варто. Гарний сценарій розвитку подій є ймовірним. Але поганий – не менше. Війна коштує Україні дуже дорого. 20% території окуповано. Великі підприємства на сході та півдні лежать у руїнах. Порушено логістичні ланцюжки. Мільйони людей, які раніше працювали та сплачували податки, зараз або поїхали, або вирушили на фронт. Як стверджує заступник міністра оборони України Ганна Маляр, лише за перші п’ять місяців 2022 року на військові потреби було витрачено 232 млрд. гривень. Це у чотири рази більше, ніж за весь 2021 рік. Тож сподіватися на світле майбутнє гривні у 2022 році не доводиться. Потрібно тільки сподіватися на швидке закінчення війни.
Є й оптимістичний сценарій. Війна закінчується та «колективний захід» починає активно допомагати Україні відновлювати економіку. Це – в ідеалі. Але давати зараз прогноз, як буде насправді безглуздо. У будь-який момент, у будь-якому місці планети може злетіти метелик і створити той самий “butterfly effect”.
Автор всесвітнього бестселера «Багатий тато, бідний тато» Роберт Кійосакі нещодавно заявив:
«Наразі найкраща інвестиція — це консервовані тунець та квасоля. Інфляція злетить до неба. Ви не можете їсти золото, срібло або біткоін. А консервований тунець та квасоля — так. Їжа – найголовніше. Голод – ось справжня проблема»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як розгортаються економічні події в Україні та світі — огляд від НБУ
Кінець панування долара? Як війна в Україні може змінити світову валютну систему