Ми вирішили розібратися, чи можна заробити на купівлі пам’ятних монет НБУ
Українці проявляють дедалі більше інтересу до монет, випущених Нацбанком. Так, у минулому році на внутрішньому ринку НБУ продав 3,32 млн шт. пам’ятних та інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції на суму 281,12 млн грн. Це більше ніж роком раніше – 1,79 млн шт. та 273,32 млн грн відповідно.
Пам’ятні монети Банкнотно-монетний двір НБУ виготовляє з нагоди річниці якоїсь події з дорогоцінних та не дорогоцінних металів. Наприклад, монета до 100-річчя створення українського військово-морського флоту, випущена у 2018-му. Вона виготовлена зі сплаву на основі цинку, має 30 мм у діаметрі, а її вага – 12,4 г. НБУ продає її за номінальною ціною – 10 грн. Така монета становить перш за все естетичну цінність для колекціонерів.
Інвестиційні монети чеканять із золота та срібла, при цьому частка дорогоцінного металу складає 999,9. Їх вартість прив’язана до цін на банківські метали.
НБУ продає монети онлайн, через мережу банків-дистриб’юторів (Ощадбанк, Укргазбанк, Радабанк, ТАСкомбанк), а також через інтернет-магазин, який запрацював на початку цього року. Сплатити замовлення можна з допомогою платіжних систем “ПРОСТІР”, Visa та Mastercard. Доставка здійснюється по всій Україні через Нову пошту чи Укрпошту. Також забрати замовлення можна у пункті самовивезення у Києві за адресою: Контрактова площа, 2-А.
НБУ проводить викуп тільки інвестиційних монет у населення. Пам’ятні монети можна продати на вторинному ринку через спеціалізовані та звичайні сайти типу olx. Крім того, інвестиційні та пам’ятні монети приймають ломбарди. Загалом на їх вартість впливають такі фактори, як вік, стан, ринкова ціна металу, історична цінність, тираж (малий тираж свідчить про рідкість, а отже ціна може бути вищою).
Чи є сенс купувати монети для інвестування
Ціни на інвестиційні монети, як правило, з роками ростуть. Так, найдорожча золота монета, яку пропонує НБУ – “Надання томосу про автокефалію Православної церкви України” із серії “Духовні скарби України”. Монета номіналом 100 грн та діаметром 32 мм зараз коштує 68 872 грн. А на момент виходу в обіг – 25 березня 2019-го – 48,8 тис. грн.
За срібну монету “10 років відродження грошової одиниці України – гривні”, номіналом 10 грн, вагою 1 тис. г, випущеної у 2006 році, на спецсайтах дають 30 тис. – 45 тис. грн. Хоча на момент випуску вона коштувала 18,5 тис. грн
При цьому ціна на вторинному ринку може бути вищою, від ціни НБУ, яку регулятор оновлює щодня. Так, за срібну монету, випущену у цьому році до 150-річчя від дня народження Лесі Українки номіналом 20 грн на нумізматичних сайтах дають до 4,5 тис. грн, тоді як НБУ продає за ціною 4,05 тис. грн.
Ціна викупу регулятором зазвичай є нижчою, ніж ціна продажу. Тож купівлю дорогоцінних монет слід розглядати як довгострокову інвестицію.
Що стосується монет з недорогоцінних металів, то їх теж можна продати дорожче. Наприклад, за 10-гривневу монету до Дня українського добровольця зі сплаву на основі цинку, яку НБУ продає за номінальною ціною, на вторинному ринку можуть дати 14 грн. А за 5-гривневу монету “10 років відродження грошової одиниці України – гривні” з нейзильберу (сплаву міді, нікелю та цинку) – 165 – 250 грн. Все ж купувати пам’ятні монети з недорогоцінних металів для заробітку – не найкраща ідея. Це радше хобі, яке може збагатити лише істинних нумізматів і скрупульозних колекціонерів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як економіка і фінансова система України змінилися за перший рік пандемії: 10 фактів