close-btn

Як ФОПам вибрати касовий апарат

Касові апарати з 2022-го потрібні майже всім ФОПам. Розповідаємо, що бізнесу треба враховувати, вибираючи РРО.

Фото: pexels.com

З нового року у силу вступив закон, що вимагає від значної частини ФОПів використання касових апаратів. Вимога, як і раніше, не поширюється на підприємців, які перебувають на першій групі платників єдиного податку. Виняток зробили також для бізнесу, яку який провадить діяльність у сільській місцевості. Отже, майже всі підприємці ІІ – IV груп спрощеної системи оподаткування мають реєструвати чеки в Державній податковій службі для проведення готівкових і безготівкових розрахункових операцій. При цьому дозволено вільно обирати тип апарату – РРО (реєстратор розрахункових операцій) чи ПРРО (програмний реєстратор розрахункових операцій). Давайте розберемося, що краще підходить тому чи тому підприємству.

Основна задача РРО – дати можливість податківцями отримати вичерпну інформацію щодо будь-якої операції: дата, сума, товар, податки тощо. Загалом розрізняють два види РРО – касовий апарат та фіскальний реєстратор. Обидва записують інформацію про розрахунки у фіскальну пам’ять і передають у Податкову.

Касовий апарат – автономний пристрій, обладнаний клавіатурою, дисплеєм та принтером. Під час роботи з ним, інформація про операції вводиться вручну на клавіатурі. Обрати можна портативні та стаціонарні касові апарати. Перші – невеликі за розміром, мають батарею, тож особливо підходять для виїзної торгівлі. Стаціонарні характеризуються більшим розміром. До таких РРО можна під’єднати ємність для грошей, сканер, ваги тощо.

Фото: idtech.com.ua

Однак касовий апарат не можна підключити до облікових програм, тож для ведення ревізії доведеться використовувати зошит або додаткові програми. Ціна касових апаратів – від 5 тис. грн.

Другий тип РРО – фіскальний реєстратор. Це пристрій зі встановленим блоком фіскальної пам’яті, що працює під керуванням стороннього програмного забезпечення. Вони підключаються до стаціонарного комп’ютера або ноутбука. Мобільні фіскальні реєстратори мають невеликі габарити й підключаються до смартфону, планшету, ноутбука по бездротовому інтерфейсу Bluetooth.

Слід мати на увазі, що програмне забезпечення може не підтримувати модель фіскального реєстратора, тож без консультацій спеціаліста тут не обійтись. Головна перевага такого апарату – можливість працювати з широким асортиментом товарів та послуг. Коштують фіскальні реєстратори від 7 тис. грн. Крім того, як у випадку з касовим апаратом, потрібно платити за обслуговування – близько 300 грн/міс.

Фото: gera-service.com.ua

Програмний РРО (ПРРО) набув поширення відносно недавно. На відміну від класичного, свого вбудованого пристрою фіскальної пам’яті ПРРО не має, тому що інформацію щодо кожної операції передає відразу на сервер Податкової через інтернет. Серед переваг використання програмних РРО перед традиційними – можливість зареєструвати його впродовж дня, безкоштовне підключення, автоматичне створення Z-звіту, відсутність потреби в додатковому обладнанні, автоматичне оновлення.

Нині є можливість завантажити безкоштовну програмну касу від ДПС. Однак вона має обмежений функціонал. Загалом власники ПЗ беруть нагороду у вигляді відсотка з обороту або місячну чи річну абонплату. Для роботи з ПРРО, як правило, потрібно встановити на смартфон чи планшет софт, зареєструватися у сервісі, завантажити КЕП (кваліфікований електронний підпис), додати господарські одиниці, касу й касирів, ввести перелік товарів. Чеки покупцеві можна передати кількома шляхами: відправити посилання у месенджері чи на email, показати QR-код або ж роздрукувати. Витрати на ПРР, як правило, не перевищують 150 грн на місяць.

Висновок.

Головний критерій під час вибору касового апарату – масштаб бізнесу. Так, касовий апарат підходить для підприємців з невеликими оборотами, нестабільним потоком клієнтів, які оперують малогабаритними приміщеннями. Це, наприклад, кіоски, маленькі продуктові магазині, АЗС, доставка їжі, кур’єрські послуги. Для фіскального реєстратора має бути місце для касира, з ноутбуком або ПК, зі встановленим ПЗ для обліку. Фіскальний реєстратор стане в нагоді закладу харчування, супер- та гіпермаркетам, аптекам з великими потоками клієнтів. ПРРО стане найкращим вибором для невеликого бізнесу, де облік виконується вручну, а також інтернет-магазинам, середньому й крупному ритейлу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як поставити на облік касовий апарат

google news