Чи можна бути задоволеним життям, отримуючи скромну зарплатню? Мішель Кісмет вважає, що так. І ділиться п’ятьма принципами, які допомогли йому пережити скрутні часи.
Мішель Кісмет у своїй колонці розповідає, як сім’я по еміграції до США довгий час бідувала.
“Вони [мати й батько] прибули майже ні з чим… Моя мама щодня їздила на роботу на вантажівці з обідом, заробляючи мінімальну зарплату… і зрештою стала шеф-кухарем. Далі вона відкрила ресторан, який не мав успіху. Вона відкривала один ресторан за іншим, і вони провалилися. Поза її їжею було багато факторів, які вона не могла контролювати. З хорошими людьми трапляються погані речі. Це життя”, – розповідає Кісмет.
Однак четвертий ресторан матері нарешті мав успіх. “Двадцять років труднощів і жертв у житті нарешті завершилися перемогою”, – коментує Кісмет. Хоча це далося нелегко, вони навчитися жити скромно. Мішель ділиться п’ятьма способами, як жити з обмеженим бюджетом.
1. Жорстке планування фінансового бюджету
Насамперед давайте почнемо з того, як скласти бюджет і приділимо час, щоб з’ясувати вашу ситуацію. Багато фінансових підводних каменів виникають, коли люди не стежать належним чином за своїми прибутками, витратами та боргами. Я розумію, що для багатьох це найважчий крок. Сидіти, підраховувати свої борги та відраховувати частину своєї зарплати не весело. Але взяти на себе фінансову відповідальність – це перший крок до світлого фінансового майбутнього. Якщо ви боїтеся цього першого кроку через неорганізованість, вам пощастило, бо можна навчитися хорошим організаторським навичкам. Спробуйте повісити три дошки: одну для ваших доходів, одну для витрат і одну для рахунків/боргів. Звучить просто, але роблячи це, ви вже на шляху до кращої організації своїх фінансів. Це не тільки допоможе вам залишатися організованими, але й візуально нагадає про ваші фінансові цілі. Ви завжди можете звернутися до нього, щоб швидко дізнатися, що потрібно вирішити. Перший крок – це організувати та усвідомити всі аспекти вашого бюджету.
2. Складання тижневого бюджету харчування
Об’єктивно подивіться на свої звички витрачати протягом певного місяця. Складайте список загальних речей, які ви купуєте щомісяця. Перше, що потрібно викреслити, – це розкіш. Приділіть час і ретельно перевірте кожну покупку. Задайте собі ці запитання щодо кожного окремого предмета:
- Чи дійсно мені потрібен цей предмет, щоб вижити?
- Я отримую найкращу пропозицію, чи я можу знайти кращу в іншому місці?
Почніть купувати продукти, що не швидко псуються, оптом. Наприклад туалетний папір, паперові рушники тощо потрібно купувати оптом. Це може допомогти вам заощаджувати значну суму грошей щороку.
Приєднуйтесь до програм лояльності. Скористайтеся перевагами програм лояльності магазинів. Вони швидкі та прості. Крім того, з їх допомогою ви заощадите від 10–15% на своїх покупках. Якщо касир запитує, чи хочете ви зареєструватися та заощадити 10%, у цьому немає шахрайства чи трюку. Магазин хоче заохотити ваше повторне відвідування та лояльність — ось і все.
3. Жертви, необхідні, щоб вписатися у бюджет
Життя з обмеженим бюджетом передбачає скорочення витрат. Як згадувалося вище, найперше, що треба виключити, – це предмети розкоші. Це досить суб’єктивна тема, оскільки один предмет може бути розкішшю для однієї людини й абсолютною необхідністю для іншої. Наприклад, людині з хворобою серця необхідно щодня приймати аспірин для здоров’я серця, а хтось інший може просто хотіти приймати його після напруженого тренування. Ось короткий опис речей, які зазвичай не вважаються предметами першої необхідності:
- сигарети
- фаст-фуд/нездорова їжа,
- пиво
- модний манікюр для нігтів.
Це лише кілька пунктів, але ви зрозуміли ідею. Дотримуватись свого бюджетного плану непросто, але якщо ви хочете пережити важкі часи, вам доведеться приймати важкі рішення. Одного разу ви зможете подумати та згадати своїм друзям, дітям і онукам про вибір, який ви зробили, коли гроші були обмежені.
4. Бюджетні проекти «Зроби сам»
Ми всі звикли плати комусь іншому за те, що не можемо зробити самостійно. Або те, що ми не знаємо, як робити, і відмовилися вчитися. Аби дотримуватися свого бюджету, вдалося набути багатьох навичок. Такі як:
- Міняю власне моторне масло. Протягом трьох днів мої руки були як чорні, але зекономлено $60, і, що ще важливіше, – здобути навик, що допомагає економити гроші.
- Приготування власноруч страви для гурманів, щоб не ходити в шикарний ресторан чи купувати оброблені продукти, шкідливі для здоров’я.
- Вирощування власних трав та овочів.
Не забувайте, що ми живемо в епоху інформації, тож усе, з чим не знайомі, ви можете дізнатися миттєво. Те ж саме стосується того, що ви ніколи не робили. Досить провести належне дослідження, засукати рукави і зробити це самостійно. Так не тільки заощаджуєте гроші та отримуєте нові навики, але й формуєте характер.
5. Віддячуйте собі за обмежений бюджет
Наприкінці місяця, впродовж якого ви відмовлялися від стейків, повторно використовували пакетики чаю, ви повинні винагородити себе. З обмеженим бюджетом може бути важко. Купіть собі стейк, візьміть гранде фраппучіно, бо ви заслуговуєте на це.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порівнюємо з Україною: огляд мінімальних зарплат в Європі