Нацбанк України недоотримав близько 9 млрд грн через те, що ОВДП «Сбєрбанку» були арештовані та залишились на рахунках в ICU
Таку інформацію опублікував zn.ua.
Як зазначило видання, саме київська Нацполіція та прокуратура Подільського району Києва вимагали арешту облігацій внутрішньої держпозики на 9 млрд грн «Сбєрбанку Росії» в Україні, який перейшов у державну власність, що заблокувало отримання Нацбанком контролю над ними.
У матеріалі йдеться, що за законом, 9 млрд грн, вкладені «Сбєрбанком» в ОВДП, мали б бути повернуті державі на спеціальний рахунок Національного банку України. Але все пішло не за планом і вони опинились під арештом. Тобто всі активи «Сбєру» до держави потрапили, а ОВДП — ні. Оскільки саме ICU обслуговувала фіноперації установи, то завдяки арешту — ОВДП залишилися на рахунках в ICU.
Варто зазначити, що арешт ОВДП означає заборону розпорядження та користування цінними паперами. Мова про тимчасове обмеження, ціль якого — забезпечення можливої конфіскації. В справі зазначається, що мотив арешту — попередження ризику прийняття керівництвом (банку) рішень, які б могли зашкодити державній безпеці України.
«При цьому в банк ще 25 лютого зайшов Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, розпочавши його ліквідацію і фактично взявши у свої руки всі операційні процеси в банку. Однак цього ні слідчий суддя, ні банк вирішили не враховувати, хоча згідно із законодавством з дня процедури ліквідації банку припиняються всі повноваження його органів управління, а керівники банку звільняються з роботи», — зазначається в матеріалі.
Не пропустіть важливе: Великий європейський банк блокує рахунки росіян: подробиці
Так, через арешт — цінні папери залишились на рахунках приватної компанії, а не перейшли до НБУ, що досить нелогічно. При цьому, справа «Сбєрбанку» стосувалась привласнення та розтрати майна шляхом зловживання службовим становищем, ба більше — фінансування дій, що вчинені з метою повалення конституційного ладу / захоплення державної влади в Україні, а відтак нею мали б займатись НАБУ або СБУ, але не Нацполіція.
Фонд гарантування вкладів фізосіб намагався оскаржити арешт виключно ОВДП (а не всіх активів банку) у Київському апеляційному суді, але програв справу. Тобто ухвала суду від 27 грудня 2022 року є остаточною і без права на касаційне оскарження. Це «зацементувало» прокурорський арешт на ОВДП, допоки триває слідство.
Ознайомтесь з іншими матеріалами по темі:
Нацбанк зменшує підтримку гривні: графік
Кабмін скасує податкові пільги: причини
З 9 червня бізнес перевіряють по-новому: що змінилось