close-btn

Корпоративні фінанси: для чого потрібен та як створити бюджет інновацій

Інновації пов’язані з ризиком, але це не означає, що від таких інвестицій слід відмовитися.

Фото: pexels.com

Більшість організацій зосереджуються на оперативних витратах, тим часом інноваційні бюджети часто відходять на другий план і недофінансовуються. Між тим у світі бізнесу можна знайти чимало прикладів колись успішних організацій, які трималися за те, що працювало в минулому й сьогоденні, та не намагалися прогнозувати майбутнє. Наприклад, Nokia. Корпорація буквально завмерла тоді, коли на ринку з’явилися конкуренти з новими технологіями. Зрештою конкуренти стали ефективнішими і залишили позаду Nokia.

З бюджетом на інновації організація може діяти швидко, щоб іти в ногу з часом. Крім того,  його наявність корелює з вищими доходами та створенням більшої цінності для споживачів. Так, згідно з дослідженням, проведеним компанією Development Dimensions International, інноваційні фірми повідомляють про вищі продажі та прибуток від нових продуктів порівняно з менш інноваційними конкурентами (48% проти 21%).

Вирішення того, в які нові технології варто інвестувати та залучати команди, вважається найскладнішим завданням для будь-якого лідера цифрової трансформації. Harvard Business Review писав, що більшість інноваційних проєктів зазнають невдачі, бо гроші витрачаються на найм нових людей, купівлю нових технологій та додаткових об’єктів. Однак такі витрати не завжди приводять компанію до успіху. Справа в тому, що інновації не обмежуються лише інвестуванням у нову ідею. Компанія може виділяти фінансування на нові продукти, інноваційні процеси або розробку нових стратегій, які можуть допомогти здобути конкурентну перевагу.

Фото: pexels.com

Хоч інновації й пов’язані з ризиком, бюджет, виділений під інновації, може збалансувати ризики та винагороду. Він уможливить порційне інвестування, необхідне, щоб побачити, чого варта нова технологія, перш ніж робити більші інвестиції.

Скільки грошей потрібно?

Чак Шеффер, лідер з виходу на ринок консалтингової практики IBM з CRM та ERP, зазначає, що розміри бюджетів інновацій різняться залежно від галузі, але ще більше – від типу інноваційних інвестицій. Компанії з найбільшою окупністю виділяють більшу частину свого бюджету на трансформаційні інновації. Приміром, Apple інвестує близько 5% своїх річних доходів у науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР), Facebook – понад 13%, Google – понад 16%, а Amazon – більше 28%. Загалом середні інвестиції в інновації становлять 3-4% загального доходу.

Щоб визначити, скільки грошей ви можете інвестувати в інновації, Шеффер радить:

узгодити інноваційні інвестиції з цілями доходу

«Основні показники ефективності, які я відстежую під час кожного інноваційного проекту, пише експерт, – включають розподіл інвестицій, рентабельність інвестицій, життєздатність та коефіцієнт дослідження. Розподіл інвестицій показує розподіл між поступовими, трансформаційними та руйнівними інноваціями. Це важливо, оскільки кожен вид інвестицій приносить істотно різну окупність. Індекс життєздатності показує нові доходи, отримані від інновацій. Він дорівнює продажам нових продуктів у відсотках від загального обсягу продажів за певну кількість років. Я зазвичай використовую трирічний горизонт для цього розрахунку. Коефіцієнт досліджень (RQ) дорівнює відсотковому зростанню доходу від 1% збільшення НДДКР. Цей показник дає ступінь передбачуваності інвестицій в інновації».

розрахувати розрив у зростанні перед складанням бюджету інновацій

Іншими словами, потрібно акумулювати додатковий дохід, який перевищує очікуваний.

порівнювати зі середніми показниками по галузі

«Для кожного з моїх клієнтських проектів я люблю порівнювати інноваційні бюджети та результати за галузями та типами», – пише він.

диверсифікувати витрати за типом інновацій

Шеффер радить розділити витрати, спрямовані на існуючі продукти, а також ті, що пов’язані з розробкою нових.

«Лідери інновацій виділяють меншу частину свого бюджету на поступові інновації, а більшу частину – на трансформаційні та проривні інновації, забезпечуючи кращу рентабельність інвестицій», – наголошує експерт.

узгоджувати складання бюджету з патентами

Тобто можна співвіднести свій бюджет з бажаною кількістю патентів. Це може мати сенс для компаній, які отримують ліцензування, роялті та подібні доходи від інтелектуальної власності.

Гнучкість – головний принцип

Фото: pexels.com

Компанії, яка працюватиме з бюджетом інновацій, потрібно чітко визначити проблеми, які мають бути вирішені, та оцінити, які рішення забезпечать найбільшу цінність для організації (покращать досвід роботи з клієнтами, підвищать продуктивність та ефективність роботи).
Як би добре керівник не планував інноваційний бюджет, він повинен бути готовим до опору з боку працівників організації. Однак планування, чітке інформування про ці плани та ефективне управління змінами можуть допомогти уникнути проблем.

Також експерти радять приготуватися до того, що в процесі оперування інноваційним бюджетом буде зроблено багато помилок. Тож важливо бути гнучким у вивченні потенційних можливостей відповідності ринку. Прибуток і доходи будуть нестабільними на ранніх стадіях. Більше уваги слід приділяти залученню та утриманню клієнтів, а не результатам, орієнтованим на прибуток, кажуть фахівці.

Крім того, архіважливо ставити правильні питання в потрібний час, відповідно до стадії життєвого циклу продукції. Це дозволить підібрати правильне управління та час для контролю за зростанням, а також визнати, де можна вивільнити капітал, припинивши виробництво і скористатися новими можливостями. Важливо також приготуватися до швидкого розширення чи скорочення контрактів. Це розумний спосіб інвестування в інновації та запобігання надлишковим витратам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: JP Morgan, HSBC, DBS: які світові банки використовують блокчейн і які можливості перед ними відкриваються

Натхненні COVID: якими ідеями стартапи наснажила пандемія 

google news