Коронавірус, безсумнівно, змінив багато чого – від наших повсякденних звичкок до позицій бізнесів на ринку. Разом з тим колосальні заощадження знаселення з одного боку та попит на цифрові рішення з іншого, збільшують ймовірність повторення бульбашки доткомів 95-го – у 2021-му
Бульбашка доткомів: як це було
У кінці 90-х шаленою популярністю почали користуватися інтернет-компанії, – всі прагнули перевести бізнес в онлайн. Економісти заговорили про нову економіку, а населення почало масово інвестувати в технології, медіа та телекомунікації. Підігріті рекламою, інвестори хотіли мати акції техностартапів – байдуже, прибуткові вони чи ні. Ніхто не цікавився справжнім станом справ у цих інтернет-компаніях, які подекуди навіть не мали готового продукту. Ба більше — багатьом таким стартам потрібно було як мінімум століття, щоб отримати прибуток, який би дорівнював їхній ринковій вартості.
Після того, як ФРС посилила монетарну політику, багато провідних технологічних компаній почали продавати свої акції. Бізнес-моделі інтернет-компаній виявилися неефективними, почалася хвиля банкрутств. 10 березня 2000 року індекс Nasdaq обвалився з 5132,52 до 5048,62 на закритті. Падіння продовжувалось весь наступний рік. Таким чином, індекс впав майже на 500% – до 1100. У період між 1995 р. та піком у березні 2000 р. індекс Nasdaq Composite опустився на 78% від пікового значення. Нового максимуму котирування досягли лише 27 квітня 2015-го.
Сукупне падіння ринкової капіталізації перевищило $5 трлн. В історію це явище ввійшло як бульбашка доткомів (з англ. Dot-com – так називають усі інтернет-компанії). Як бачимо, інвестори покладали надто великі надії на комерціалізацію інтернету, але відмовлялися бачити його низьке проникнення. Деякі експерти переконані: технологічна бульбашка створюється кожні 21 рік.
Чи варто турбуватися про чергову технологічну бульбашку?
Потреба в соціальному дистанціюванні збурила інтерес до технокомпаній, які можуть полегшити життя у новій реальності. Наприклад, підтримувати робочий і навчальний процес, якщо учасники працюють віддалено, допомагати робити безпечні покупки, урізноманити відпочинок удома. Таким чином, пандемія спричинила небувале піднесення технологічних компаній. Тож поки авіакомпанії та HoReCa банкрутують, Amazon фіксує найбільший за 26-річну історію прибуток.
Масла у вогонь підливають і показники. Приміром, нещодавно т.зв. індикатор Баффета, який свого часу вказав на крах, перевищив 200%. Цей показник – співвідношення між ринковою вартістю американського фондового ринку та ВВП країни. 200% – саме на такому рівні був індекс у 1999-му і частково в 2000 році. Це означає, що ринок сильно перегрітий. Виникає занепокоєння, що інвестори знову купують компанії зі значними проблемами та ігнорують їх слабкі основи. Так, акції Shopify торгуються в 936 разів більше, ніж сума прибутку, яка припадає на акцію.
З дот-ком бульбашкою кінця 90-х та житловою бульбашкою середини 2000-х інвестор Майкл Баррі порівняв ажіотаж навколо Тесли. Адже з початку 2020 року акції автомобільної компанії-стартапу Ілона Маска зросли більш ніж на 800%. Електромашини наразі складають лише приблизно 2% світових продажів автомобілів. Оцінки на майбутнє варіюються в широких межах: від 10% до 20% до 2030 року. Ці прогнозовані зміни в поєднанні з гігантськими приростами акцій Tesla в 2020 році знову призвели до шалених ставок на технології на ранній стадії.
У 2020 році 15 приватних компаній, що займаються електромобілями, були придбані компаніями з пустими чеками, і зараз вони публічно торгуються. Але більшість із них не мають ані перевіреної технології чи бізнес-моделі, ані прибутку.
Все ж, технокомпанії 2021-го року інакші. Shopify та Lightspeed констатують зростання доходів на 60% – 90%. Розгортання 5G та проникнення інтернету навіть у віддалених районах підтримують це зростання. Крім того, нинішні вищі оцінки є більш стійкими, оскільки зростання доходів від технологій набагато вище, ніж в інших галузях. А хмарне програмне забезпечення та платформи дозволяють компаніям масштабуватися пропорційно зростанню доходів.
У короткостроковій перспективі приплив додаткових інвесторів та капіталу може продовжувати підйом цін. Однак це звичний шаблон для бульбашок активів, який часто зустрічався в історії ринків капіталу. Утім, про повторення кризи говорити ще зарано.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Роботи, доповнена реальність, блокчейн: ТОП найбільш технологічних банків світу