close-btn

Як геймери заробляють на P2E іграх реальні гроші: приклади популярних онлайн-платформ

Сучасні онлайн-ігри кардинально відрізняються від тих, які ми бачили в минулому, і справа не лише в графіці та якості геймплею. Справа в тому, що багато сьогоднішніх проєктів відносяться до категорії Play-to-Earn (P2E), тобто тих, що дозволяють учасникам заробляти реальні гроші за власну активність. Як це працює та в які ігри можна пограти для заробітку, розглянемо далі

P2E-ігри

P2E-ігри Фото: згенеровано за допомогою AI deepai.org

Play-to-Earn дослівно перекладається як «Грай щоб заробити». Їх нерідко називають «криптоіграми», так як багато з них використовують власні токени, як валюту, NFT для надання ігровим предметам реальної вартості, а деякі взагалі будуються на блокчейні.

Це абсолютно новий підхід у галузі, який залучає до неї не лише геймерів, але й далеких від ігор людей, зокрема інвесторів. Скіни, зброя, аватари, віртуальна земля в метавсесвітах можуть коштувати десятки тисяч доларів, які в результаті отримують учасники.

Ще однією ключовою відмінністю P2E-відеоігор є їхня децентралізована природа, коли немає єдиного управлінського органу, який би диктував правила та отримував прибутки. Іншими словами, поточна розробка P2E-ігор відбувається спільно, а відгуки гравців часто беруться до уваги розробниками для покращення геймплею. Часто групи редакторів і гравців об’єднуються в децентралізовані автономні організації (DAO), щоб сприяти подальшій розбудові спільноти P2E-гри.

Проте участь у розвитку та вдосконаленні P2E-проєктів приймають абсолютно всі гравці (кожен має вагу). Одні приймають участь у внутрішньоігровій економіці, інші придають платформі вартості (згідно з так званим «ефектом мережі», в основі якого лежить твердження: «чим більше учасників використовує продукт, тим більше він стає корисним для кожного користувача»).

В інтерв’ю CNN Philippines гравець Axie Infinity (однієї з найвідоміших блокчейн-ігор) поділився своїм захопленням від величезного потенціалу цієї P2E-гри. Зокрема, від того, як гравці можуть реально впливати на економіку гри, просто постійно граючи в неї.

«Я в захваті від ігрового процесу. Мене зацікавили і плани на майбутнє щодо розвитку гри. Але, найголовніше, мені сподобалося, як працює базова економіка в Axie, де завжди високий попит на криптовалюту, але завжди менша пропозиція».

Варто також зазначити, що P2E-ігри здебільшого безкоштовні, як наприклад Splinterlands і Sandbox. Також є і гібридні моделі, як вже згадана Axie Infinity (тут потрібно спочатку придбати за реальні гроші ігрових юнітів — осей).

Раніше ми писали про те, як еволюціонує ігрова індустрія та кіберспорт. Як блокчейн змінює геймінг уже сьогодні?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гейміфікація у 2023 році: Нові правила гри фінтех-компаній із клієнтами

Бізнес-модель P2E

P2E-ігри — це в першу чергу бізнес, і пересічні гравці, які приділяють проєкту небагато часу, заробляють не так багато, як може здатись на перший погляд. У середовищі, де все коштує грошей, люди, які контролюють це середовище, мають способи налаштувати ситуацію таким чином, щоб завжди залишатися у виграші. Зрештою, якби вони цього не робили, від бізнесу не залишилося б нічого.

Наприклад, все в Axie Infinity коштує грошей. Придбання осей (або їх ще називають аксі) може коштувати кілька ETH. Це валюта, на якій гра працює. Технічно, багато з цих ресурсів можна заробити просто граючи, але процес нерідко складний та в додачу завдання обмежені в часі.

Теоретично, ви могли б грати в гру з мінімальними інвестиціями: купити стартову аксі, а потім розвивати її, поки не отримаєте достатньо AXS і SLP, щоб отримати нових істот і піти далі. Однак P2E-ігри взяли на озброєння психологічні трюки, що використовуються в F2P-іграх (Free-to-play), і налаштовують гравців на те, щоб вони ще більше вкладалися в гру.

Наприклад, існує такий широкий вибір аксі і характеристик для них, що завжди є спокуса отримати ще більше — кожен, хто коли-небудь щось колекціонував, знає, в яке шаленство можна впасти. Ці риси також впливають на ігровий процес, і гравці, які платять за гру, зазвичай мають кращі характеристики своїх юнітів.

Як наслідок, гравці, що платять, часто на голову перевершують гравців, які не вкладаються у гру. Це, в свою чергу, відштовхує останніх від гри, або змушує їх збільшувати свої витрати, щоб залишатися конкурентоспроможними. З цього циклу важко вийти, і він може стати початком залежності.

Нагадаємо, що навіть граючи в шахи або судоку можна заробляти біткоїни.

P2E-ігри, Axie Infinity

P2E-ігри, Axie Infinity Фото: axieinfinity.com

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про AI-токени та чи варто в них інвестувати: аналітика хайпового тренду

Варто зазначити, що Axie Infinity — лише як один з прикладів, інші P2E ігри, такі як Gods Unchained або Illuvium, використовують майже таку ж тактику, просто в дещо інших формах.

Наприклад, технічно, Gods Unchained (яка є бойовою грою, заснованою на картах і подібна до «Magic: The Gathering»), є безкоштовною. Ваші карти є колекційними, але насправді вам потрібно виконати спеціальну дію, щоб перетворити їх на NFT, якими власне і можна буде торгувати. До цього моменту вони є просто ігровими активами. Однак, щоб отримати хороші карти, вам потрібно витратити трохи грошей, щоб прискорити процес.

Ще одна гра — Illuvium, дозволяє колекціонувати фантастичних звірів та влаштовувати змагання між ними (битися з іншими гравцями). При цьому, на бої офіційно можна робити ставки, що для одних стане джерелом доходу, а для інших — фінансовою ямою. Також звірів можна продавати, купувати або обмінюватись ними.

Чи дійсно ви володієте своїми внутрішньоігровими активами?

Ідея P2E ігор досить проста: ви граєте в гру або платите за неї, ви володієте своїми активами (осями, картами або чимось іншим, що пропонує гра). Зрештою, це NFT, і ви — власник. Зокрема, Gods Unchained робить на цьому акцент.

Однак реальність доводить, що все не так просто. Існує велика проблема з NFT, яка полягає в тому, що якщо сервер, на якому зберігаються записи, дає збій, ваші NFT буквально розчиняються у повітрі. Таке нещодавно траплялося і на практиці.

Наприклад, F1 Delta Time була грою, яка дозволяла учасникам змагатися на машинах, які фактично були токенами. Нещодавно вона збанкрутувала, і всі пов’язані з нею NFT тепер нічого не варті. Враховуючи, що деякі люди заплатили еквівалент вартості будинку за деякі зі своїх автомобілів, це великі гроші, що відправились в нікуди.

Існують і більш традиційні ризики — крадіжка. Наприклад, Axie Infinity, як відомо, стала жертвою зламу системи безпеки, в результаті якого в березні 2022 року було викрадено $625 млн (детальніше читайте в матеріалі). Враховуючи, скільки багатства зберігається на онлайн-рахунках, вони є ласою мішенню для злочинців, які прагнуть зірвати великий куш.

P2E-ігри

P2E-ігри Фото: згенеровано за допомогою AI deepai.org

Також для прикладу, земельна ділянка в Axie Infinity може коштувати $2,48 млн. Саме за стільки наприкінці 2021 року продали «надзвичайно рідкісну ділянку».

Так, ви володієте своїми осями, картами чи чимось іншим, чим торгують ці ігри, але лише доти, поки сервери працюють і захищені. Коли ви граєте в P2E-ігри, ви робите ставку не просто на результат матчу — ви робите ставку на успіх компанії, і не можна бути впевненим, що завтра вона не збанкрутує.

Як і у випадку з криптоактивами, варто бути досить обережним, аналізувати ринок, вивчати проєкти, в яких планується брати участь, особливо якщо це інвестиційна діяльність, а не просто ігрова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: NFTFi — майбутній тренд криптовалютного ринку, про який важливо знати вже зараз

Приклади популярних P2E-ігор та платформ

Спочатку варто зазначити, що P2E-ігор сьогодні існує дуже багато. Так як ринок швидко розвивається, залучаючи мільярдні інвестиції, конкуренція потужна. Тому вибору проєкту, до якого можна залучитись, слід приділити особливу увагу. Зокрема, варто враховувати:

  • хто розробник гри;
  • яка блокчейн-платформа використовується;
  • скільки коштує внутрішня валюта (токени);
  • які гаманці підтримуються;
  • рейтинг гри, кількість гравців, їх активність тощо.

Bomb Crypto — це надзвичайно популярна P2E гра, яка має розумну механіку заробітку. Вона має власну криптовалюту під назвою BCOIN, і ваше завдання — контролювати своїх кіборгів, щоб вони перемагали різних монстрів і розблоковували токени BCOIN.

Plant vs Undead — легендарна гра, з якою багато гравців ознайомились вже досить давно у вигляді F2P Plant vs Zombie на смартфонах та планшетах. Концепція цієї P2E гри полягає в тому, щоб розташувати рослини в певному порядку, намагаючись зупинити мародерські орди зомбі. Вам потрібно купити токени PVU, щоб отримати насіння, необхідне для початку гри, але з цього моменту це одна велика битва за отримання унікальних NFT.

Alien Worlds — це відеогра на блокчейні з симуляцією Землі, побудована на основі криптовалюти Trillium (TLM). Користувачі можуть виконувати місії, за які вони будуть винагороджені відповідними токенами.

Творці гри будують соціальний метасвіт, орієнтований на NFT, в якому люди можуть співпрацювати над різними завданнями. У цій грі ви граєте за людину з 2055 року і працюєте над збільшенням вартості своїх віртуальних активів, купуючи інструменти, які дають вам конкурентну перевагу.

Gods Unchained. У цій тактичній картковій грі, що нагадує Hearthstone та Slay the Spire, гравці повинні стратегічно перехитрити своїх опонентів, створюючи колоди, достатньо гнучкі для подолання більшості стратегій суперників. Для цього потрібно також мати сильні карти.

Decentraland. Як випливає з назви, — це повністю децентралізований віртуальний 3D-світ, який постійно розвивається і створюється користувачами. У спільноті блокчейн-ігор цей проєкт широко розглядається як демонстрація потенціалу метамережі. Відповідно до своєї репутації, гравці можуть купувати ділянки землі і перетворювати їх на що завгодно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майбутнє вже тут: як токенізація трансформує автомобільну галузь — досвід брендів

P2E-ігри

P2E-ігри Фото: згенеровано за допомогою AI deepai.org

Як же гравці заробляють гроші на P2E-іграх?

Існує декілька основних стратегій:

  • звичайний гравець, який власними силами просувається грою, витрачаючи багато часу і сил;
  • інвестор (вкладає гроші задля отримання прибутку), частіше всього, це дозволяє швидко просуватись сходинками гри, досягаючи її вершин;
  • трейдер (ця стратегія знайома багатьом досвідченим ігроманам, зокрема завдяки грі Lineage). Суть заключається в тому, що гравці постійно шукають найвигідніші пропозиції для обміну (частіше всього колекційними) предметами. Наприклад, людина збирає сет на персонажа (броня, меч, шолом і т.д.), маючи багато непотрібних, але досить дорогих предметів. Звичайно, гравець згоден обміняти їх на дешевші, але ті, які необхідні для сету або колекції;
  • бандит (часто в P2E-іграх гравці створюють клани, команди або просто об’єднуються в групи, разом з тим ділять між собою предмети, щоб перемогти ворогів, тож деякі нечесні гравці користуються цим);
  • тестувальник (розробники часто платять непогані гроші тим, хто перевіряє геймплей нової гри, шукає недоліки та баги, пропонуючи правки та власні ідеї);
  • масовка (є багато проєктів, які пропонують учасникам дохід лиш за те, що вони зареєстровані в грі та інколи проявляють активність);
  • художник NFT (створює власні невзаємозамінні токени і продає їх);
  • учасник побудови ігрового світу (навіть звичайні гравці без досвіду в програмуванні залучаються до створення та розвитку game-простору, зокрема, це адміністратори, які слідкують за порядком на платформі, діляться ідеями, як оптимізувати геймплей тощо).

Є й інші способи, як заробити на P2E іграх, головне проявити креатив, хоч трохи розбиратись в тонкощах ігрового процесу та вміти аналізувати ринок.

Раніше ми писали, що таке SocialFi (синергія соціальних мереж та Web3) та чи стане це новим трендом?

Майбутнє ігрових платформ P2E

За оцінками галузевих експертів, індустрія криптовалютних ігор готова до вибуху, а її ринкова вартість становить приблизно $256 млрд. Явища Free-to-Play та Play-to-Earn поширюються як лісова пожежа, і все більше технологічних компаній прагнуть заробити на цій бурхливій тенденції.

Одна з таких топ-компаній — провайдер хмарних послуг Alibaba Cloud. Нещодавно бренд анонсував відкриття цілого підрозділу для розробки Web3 ігор (блокчейн лабораторію в Японії). Хаб слугуватиме інкубаційним центром, де автори зможуть взаємодіяти один з одним та дізнаватись про новітні технології. Відкриття заплановано на квітень.

Зараз компанії поєднують різні передові технології, такі як віртуальна реальність, доповнена реальність, штучний інтелект та інші, з технологіями блокчейн і NFT і об’єднують їх на єдиній платформі, відомій як Metaverse, щоб задовольнити зростаючий попит і покращити досвід геймерів.

Геймери все частіше звертаються до ігрових платформ метапростору, щоб отримати автентичний досвід. Вони можуть створювати і власні ігри, запрошувати інших гравців, створювати NFT і продавати їх на домашніх ринках — і все це в єдиному персоналізованому просторі. Багато проектів на основі криптовалют знаходяться в стадії розробки, і ще більше — на підході.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Amazon запустить власну NFT-платформу

Стартапи Web3 отримають додаткове джерело інвестицій — Mantle Core створить власний фонд

Які інноваційні рішення запроваджують світові фінтех-гіганти: ідеї для українських компаній

За матеріалами esports.net, nftnow.com, hitberrygames.com, analyticssteps.com, howtogeek.com.

google news