close-btn

Дистанційна ідентифікація клієнтів МФО: як це працює і чому впровадили не всі

Нові правила вступили в силу з 30 жовтня, однак не всі учасники ринку імплементували дані вимоги

Фото: goldblum.ch

У 2020 році регулятор істотно змінив процес ідентифікації клієнтів фінансових установ. Навесні Нацбанк дозволив банкам віддалено верифікувати клієнтів, а наприкінці липня прийняв відповідну постанову №107 для небанківських фінансових компаній. Нові правила вступили в силу з 30 жовтня, однак не всі учасники ринку імплементували дані вимоги. Чому? І що змінить новий процес верифікації? Давайте розберемося.

Ідентифікація користувача: що змінилося

Для початку розберемося, що змінилося з прийняттям нової постанови Нацбанку. З 30 жовтня мікрофінансові організації, які видають короткострокові кредити онлайн, зобов’язані ідентифікувати клієнта при першому, а також повторних зверненнях за допомогою технології BankID НБУ, фото- або відеоверифікації. Якщо раніше запит опрацьовувався і перевірка даних позичальника відбувалася в лічені хвилини після заповнення інформації, то зараз час збільшився в середньому на 5-15 хвилин.

Клієнт, який хоче отримати кредит на карту, повинен пройти процес ідентифікації через BankID або зробити фото з паспортом в реальному часі, а також прикріпити фото документів. Потім верифікатор фінустанови за допомогою ЕЦП підтверджує справжність документів. ЕЦП необхідно отримати на кожного верифікатори компанії через спеціальний центр сертифікації ключів, що також займає час у МФО. Як бачимо, процес став значно складнішим.

Обов’язково не для всіх?

Нову процедуру верифікації користувачів впровадили вже декілька великих гравців. Однак кількість МФО в Україні перевищує 80. Як повідомляють компанії, впровадити нові процедури необхідно було до 30 жовтня, в іншому випадку будуть застосовуватися регуляторні санкції.

Представники компаній відзначають, що завдяки впровадженню фото- і відеоверифікації вони очікують менше фроду, а також зниження ризиків для компаній і клієнтів. Однак для цього нові правила повинні виконуватися всіма без винятку МФО в Україні. На даний момент у дрібних МФО немає достатньо грошей або технологій, щоб впровадити віддалену верифікацію, а ряд інших компаній зайняли очікувальну позицію. Клієнти в більшості випадків не обізнані про зміни і відмовляються брати позики в тих компаніях, які вимагають фото позичальника і документів або проходження ідентифікації по BankID. Як підсумок – компанії, що впровадили нові норми, відзначають зниження конверсії.

“Ми впевнені, що якщо всі компанії підготують спільний меседж, то клієнти швидше ознайомляться з новими процедурами і адаптуються до них», – прокоментували PaySpace Magazine представники компаній.

Ми також запросили коментар у НБУ щодо віддаленої ідентифікації користувачів МФО і доповнимо матеріал, коли отримаємо уточнення.

google news