Чимало чоловіків віком від 18 до 60 років встигли покинути Україну в перший день повномасштабного вторгнення країни-окупанта. Але, якщо вони не порушували при цьому закон, штрафувати їх ніхто не буде
Таку інформацію для РБК-Україна озвучив юрист ЮК «ВОЛХВ» Роман Голуб.
За його словами, законодавство України передбачає застосування зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі, лише у сторону пом’якшення для обвинуваченого (ст. 5 КК України). Це також співвідноситься з принципом «Nulla poena sine lege». Цей принцип означає, що немає покарання без закону, який його передбачає.
Він наголосив, що кримінальна або адміністративна відповідальність може настати лише у випадку наявності складу правопорушення або проступку під час перетину кордону. Зокрема, якщо були підроблені документи, надані неправдиві відомості тощо.
Також слід зазначити, що в закону про заборону виїзду військовозобов’язаним чоловікам за кордон є чимало виключень. Наприклад, якщо чоловік має трьох дітей, він може покинути країну. Також перетнути кордон можуть волонтери, які возять для України важливий вантаж, спортсмени, які приймають участь у міжнародних змаганнях тощо.
Іншими словами, якщо кордон був перетнутий легально та без порушень, чоловіки не будуть притягнуті до адміністративної або кримінальної відповідальності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Влада Естонії схвалила програму фінпідтримки українських ВПО: який розмір виплати
Які фінансові зміни чекають на українців з грудня 2022