close-btn

Як центральні банки підштовхують світову економіку до рецесії — аналітика

Виснажлива боротьба з інфляцією продовжується. Центробанки багатьох країн стрімко підвищують процентні ставки, чим підштовхують глобальну економіку до рецесії

A Global Recession

A Global Recession economictimes.indiatimes.com

Уповільнення темпів економічного зростання, спад виробництва, що характеризується нульовим зростанням валового національного продукту (стагнація), — це і є рецесія, яка наближається до світової економіки з величезним темпом.

Зокрема, її наближення провокує політика центральних банків, зокрема США (Федеральна резервна система — ФРС), які всіма засобами намагаються зупинити найгіршу за чотири десятиліття інфляцію, підвищуючи відсоткові ставки.

Щоб оцінити всю плачевність ситуації, варто поглянути на прогнози економічного зростання на 2023 рік:

A Global Recession

A Global Recession Фото: bloomberg.com

Станом на вересень 2022 р. близько 90 центральних банків підвищили відсоткові ставки цього року, і половина з них піднялася щонайменше на 75 базисних пунктів (б.п.) за один раз. Багато хто робив це неодноразово, беручи участь у тому, що головний економіст Bank of America Corp. Ітан Харріс називає «змаганням, хто зможе йти швидше».

Результатом стало наймасштабніше посилення грошово-кредитної політики за 15 років — рішучий відхід від ери дешевих грошей, що почався з фінансової кризи 2008 року. Цей відхід багато економістів та інвесторів почали розглядати як нову норму. За даними JPMorgan Chase & Co., цього кварталу відбудеться найбільше підвищення ставок з боку великих центральних банків з 1980 року, і воно не зупиниться на досягнутому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світ чекає нова глобальна рецесія, — гендиректор FedEx

Очікуване підвищення процентних ставок

Лише цього тижня ФРС має намір підвищити свою ключову ставку на 75 б.п. (втретє), при цьому дехто закликає до «повного залпу відсоткових пунктів» після того, як інфляція в США знову перевищила 8% у серпні. Прогнозується, що Банк Англії підвищить свій контрольний показник на 50 базисних пунктів, а також очікується підвищення в Індонезії, Норвегії, Філіппінах, Швеції та Швейцарії, серед інших.

Поточний та очікуваний показник базових ставок:

A Global Recession

A Global Recession Фото: bloomberg.com

Дедалі частіше політики починають з сумом висловлювати свою думку, публічно визнаючи, що чим вище вони підвищують ставки для придушення інфляції, тим більший ризик того, що вони завдадуть шкоди економічному зростанню та зайнятості.

Голова ФРС Джером Пауелл заявив минулого місяця, що його кампанія зі стримування цін «завдасть певного болю домашнім господарствам та підприємствам».

Член виконавчої ради Європейського центрального банку Ізабель Шнабель також почала говорити про «коефіцієнт жертв» (жаргон для позначення втрат виробництва, необхідних для контролю за інфляцією). Банк Англії навіть передбачає, що рецесія у Великій Британії почнеться до кінця цього року і може тривати до 2024 року.

Немає сумнівів, що «монетарна медицина» завдасть шкоди. Питання, наскільки сильно? Аналітики BlackRock Inc. вважають, що повернення інфляції до цільового рівня ФРС у 2% означатиме глибоку рецесію та збільшення кількості безробітних на 3 мільйони осіб, а досягнення цільового рівня ЄЦБ вимагатиме ще більшого скорочення.

Невизначеність посилюється ще й тим, що підвищення ставок не встигає одразу вплинути на економіку, а також тим, що сьогоднішня інфляція багато в чому зумовлена енергетичними та іншими потрясіннями у сфері постачання, які центральні банкіри не можуть контролювати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ділова активність у ЄС продовжує знижуватися: наближається рецесія

Рівень інфляції споживчих цін США:

A Global Recession

A Global Recession Фото: bloomberg.com

Плачевніші, ніж очікувалося, дані щодо інфляції в США за серпень, опубліковані минулого тижня, призвели фондовий ринок до найкрутішого падіння за більш ніж два роки (через ставки ФРС на жорсткість політики). Рей Даліо, керуючий хедж-фондом-мільярдером, бачить перспективу падіння фондових ринків більш ніж на 20%, оскільки ставки продовжують зростати.

Як дивляться на ситуацію самі центробанки

Центробанки воліли б, щоб їхні економіки продовжували розвиватись. У певний момент вони можуть послабити свою агресивну політику, щоб спробувати забезпечити це. Але їхнє першочергове завдання зараз — уникнути повторення помилки 1970-х років, коли їхні попередники передчасно послабили кредитні ставки у відповідь на уповільнення економіки, не взявши спочатку інфляцію під контроль.

Ця стурбованість є аргументом на користь рішучого підвищення ставок, оскільки якщо дозволити інфляції затягтися, то це може призвести до серйозніших економічних проблем у довгостроковій перспективі.

Анна Вонг, головний економіст по США в Bloomberg Economics, вважає, що ФРС зрештою доведеться підняти базову ставку до 5%, що вдвічі вище за сьогоднішній рівень — доза подальшого посилення, яка може коштувати економіці 3,5 млн робочих місць і завдати ще більшого удар по вже побитим ринкам.

Ймовірно, центробанки також підштовхує думка, що вони вже знаходяться під ударом за неправильну оцінку цінового тиску часів пандемії, рівносильно як і те, що РФ вторглася в Україну.

Понад 40 центральних банків підвищили відсоткові ставки щонайменше на три чверті відсоткового пункту за один раз з початку 2022 року.

Підвищення ставок на 75 б.п. і більше за один крок цього року:

A Global Recession

A Global Recession Фото: bloomberg.com

Голова ФРС Джером Пауелл провів більшу частину 2021 року, описуючи інфляційний шок як «тимчасовий», і цього року він та його колеги передбачили, що відсоткові ставки повинні будуть підвищитися лише на 75 базисних пунктів у 2022 році. ФРС уже підвищила утричі більше.

У листопаді минулого року президент ЄЦБ Крістін Лагард заявила, що підвищення ставок у єврозоні у 2022 році малоймовірне, але цього місяця вона підняла їх на 75 б.п. та розглядає можливість повторення у жовтні.

Ці дії призводять до того, що у політиків багато поставлено на карту у боротьбі за перемогу над інфляцією.

«Довіра — це все для центральних банків, і вона була підірвана через те, що вони неправильно оцінили транзитну інфляцію. Відновлення довіри є їхнім головним пріоритетом, навіть якщо це означає посилення заходів в умовах рецесії — такий урок 1970-х років».
Роб Суббараман
головний економіст Nomura Holdings Inc.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Центробанк Європи визначив 5 партнерів для розробки цифрового євро

Це потребує часу

На знак того, що інвестори очікують на рецесію в США, дохідність короткострокових казначейських паперів у країні зросла вище їх довгострокових аналогів на найбільшу величину в цьому столітті, при цьому деякі трейдери облігаціями роблять ставку на те, що ФРС доведеться пом’якшити політику на пізніших етапах у 2023 році. Тим часом індекс S&P 500 рухається до своїх найбільших річних втрат з 2008 року.

Опитування керуючих фондами, проведене BofA цього місяця, показало, що очікування глобального зростання були близькими до історичних мінімумів.

Одна з причин цього занепокоєння полягає в тому, що грошово-кредитна (монетарна) політика працює із запізненням. Спочатку вона послаблює фінансові ринки, потім економіку та, нарешті, інфляцію. Тому повторне різке підвищення ставок стає небезпечним.

«Щоб знизити інфляцію, потрібен час. Якщо ви почнете говорити про те, щоб орієнтуватися лише на поточну інфляцію як основний показник, ви запізнитесь».
Ітан Харріс
експерт BofA

Харріс вважає, що у четвертому кварталі Великобританія та єврозона впадуть у рецесію, оскільки різке зростання цін на енергоносії позначиться на економіці цієї зими, і очікує спад у США наступного року.

Економіка США, і особливо ринок праці, досі демонстрували вражаючу стійкість. Але економісти кажуть, що це просто означає, що ФРС доведеться докладати набагато більших зусиль, щоб охолодити вимоги.

«Інфляція та ринок праці виявилися стійкішими до підвищення ставок, ніж передбачала ФРС. Тому зараз їм потрібно підвищити ставки ще більше».
Дональд Кон
колишній віце-голова ФРС

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи варто побоюватися підвищення вартості газу напередодні опалювального сезону?

Донедавна здавалося, що центральним банкам немає сенсу робити політику жорсткішою. Інфляція була дуже високою, ринки праці були сильними, а відсоткові ставки були на мінімальних рівнях.

Але компроміси стають дедалі складнішими, оскільки високі ставки починають забирати сили в економік, які вже страждають від наслідків пандемії і військової агресії РФ проти України.

Вартість запозичень у багатьох країнах, включаючи США, перетворюється зі стимулюючої на обмежуючу. Зростаючий долар завдає шкоди ринкам, що розвиваються та мають значні борги. Різке скорочення постачання російського природного газу підвищує ризик стагфляції в Європі, оскільки ціни зростають, а рецесія насувається.

Розрахунки політиків щодо боротьби з інфляцією

Політики, як і раніше, висловлюють надію, що їм вдасться сповільнити інфляцію, не підірвавши повністю економічне зростання, і що зрештою їм вдасться приборкати жорсткість — але не зараз.

«У якийсь момент потрібно подумати про золоту середину, — сказала президент ФРС Клівленда Лоретта Местер під час веб-трансляції MNI. — Але це наразі не є предметом розгляду. Це питання майбутнього».

Одностайна увага до зниження інфляції збільшує шанси того, що ФРС та інші центральні банки перестараються та обрушать свої економіки.

Професор Дартмутського коледжу Девід Бланчфлауер, колишній політичний діяч Банку Англії, звинувачує американських банкірів у «груповому мисленні» і стверджує, що вони йдуть шляхом знищення економіки, що слабшає, для боротьби з інфляцією, яка вже розсіюється.

Центральні банки всього світу діють в одному напрямку, і це посилює небезпеку, каже Моріс Обстфельд, колишній головний економіст Міжнародного валютного фонду, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона

За його словами, така політика центробанків несе ефект взаємозруйнування. Зокрема вони ефективно беруть участь у конкурентному підвищенні курсу своїх валют і, таким чином, експортують інфляцію за кордон.

Усі валюти падають

Валюти майже скрізь впали цього року відносно долара:

A Global Recession

A Global Recession Фото: bloomberg.com

З 1980 року темпи зростання світової економіки становили загалом 3,4%. Прямо зараз, коли посилення грошово-кредитної політики посилює проблеми, пов’язані з COVID-19 і війною в центрі Європи, Обстфельд бачить ризик того, що вони можуть сповільнитися десь до 1%.

Колишній керуючий ФРС Кевін Уорш, нині запрошений науковий співробітник Інституту Гувера, каже: «У нас є всі задатки для глобальної рецесії».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Єврозона вже перебуває в рецесії через енергетичну кризу — аналітики

Гірше, ніж у 2008-му: Пітер Шифф прогнозує обвал долара, а Майкл Б’юррі позбавляється всіх акцій

Криза в FinTech: які компанії зазнали найбільших збитків за останній час

За матеріалами bloomberg.com

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!