close-btn

Бойкот Black Friday: хто й чому виступає проти всесвітньо відомої акції

Цього року Чорна п’ятниця припадає на 26 листопада

Фото: pixabay.com

Black Friday – це день, сповнений особливих торгових пропозицій і великих знижок – як від онлайн- так і традиційних ритейлерів. Чорна п’ятниця припадає на наступний день після Дня подяки, цьогоріч це 26 листопада. Акція відкриває сезон святкових покупок. В очікуванні Чорної п’ятниці люди можуть спати у своїх машинах під супермаркетом чи годинами стояти в черзі до торгового залу.

Цікаво, що вперше метафору «чорна п’ятниця» було використано не в торговельному, а у фінансовому контексті. Так назвали день краху ринку золота в США 24 вересня 1869 року. Два фінансисти з Уолл-стріт Джей Гулд і Джим Фіск за змовою скупали якомога більше національного золота, сподіваючись підвищити ціну і продати дорогоцінний метал з максимальною вигодою. Тієї п’ятниці у вересні змова була розкрита, що призвело до карколомного падіння фондового ринку і масштабних банкрутств – від магнатів Уолл-стріт до звичайних фермерів.

Дисконти, як правило, починають діяти ще до настання власне Чорної п’ятниці. Значне зниження цін на широкий спектр товарів від електроніки до одягу й бакалії у провідних роздрібних продавців спостерігається з понеділка. Більш раннє розгортання акції цього року у деяких торговців пояснюється очікуваними затримками доставок через проблеми з ланцюгом поставок. Однак не всі представники бізнес-спільноти розділяють ідею Black Friday. Цієї п’ятниці дехто навмисне закриє свої веб-сайти і пожертвує свій прибуток на благодійність.

Чому бойкотують Чорну п’ятницю?

Фото: pixabay.com

Знижки можуть бути фікцією.

Є підстави вважати, що дисконти не такі значні, як нам навіюються маркетологи. За даними Which? 98% товарів зі знижками, приуроченими до Чорної п’ятниці, були доступні за такою ж ціною або й дешевші протягом шести місяців після розпродажі. Разом з тим 85% товарів в аналізі насправді були такими ж або навіть дешевшими, ніж їхня ціна в Чорну п’ятницю за шість місяців до продажу.

Шкідливий вплив на довкілля.

Побутує думка, що шалене споживання, яке пропагується в Чорну п’ятницю, створює навантаження на ресурси і є руйнівним для нашої планети. Крім того, дешеві товари, що з розмахом реалізуються цього дня, опиняються на смітнику вже за кілька місяців.

«Я жертвую 10% продажів у вихідні у Чорну п’ятницю своєму місцевому продовольчому банку», — каже Зої Робертс, засновниця Out of the Box Gifts, екологічно чистого магазину подарункових коробок у графстві Чешир. «Є більше ніж одна причина, чому я не люблю Чорну п’ятницю – головна з них полягає в тому, що вона заохочує нас купувати речі, які нам не потрібні, і, отже, збільшує кількість відходів».

Невеликим компаніям складніше конкурувати

На думку Зої Робертс, подібна акція є несправедливою по відношенню до дрібного бізнесу: він, як правило, тримає свої ціни справедливими цілий рік, тож не може дозволити собі робити значні знижки перед святами – часом найбільшого ажіотажу з боку покупців.
Найбільші прибутки в Чорну п’ятницю найімовірніше отримають гігантські корпорації, такі як Amazon.

«Замість того, щоб купувати нове, досить відремонтувати те, що є»

Власниця ювелірного бізнесу Рут Мері Чіпперфілд закликала в Чорну п’ятницю не купувати, а ремонтувати прикраси. Фото: pixabay.com

Цього року близько 85% незалежних британських роздрібних продавців не братимуть участі в Чорній п’ятниці. Це найвищий показник, що коли-небудь був зафіксований Британською незалежною асоціацією роздрібних торговців.

Наприклад, продавець ювелірних виробів Shutter Jewellery та одягу для дітей та вагітних Build a Bundle цієї п’ятниці висадять дерева, що символізують протиотруту від відходів, створених споживанням.

«Я намагаюся робити все можливе, щоб зменшити кількість відходів. Я посаджу 100 дерев, щоб повернути планеті, а не спокушати людей купувати більше, ніж вони хочуть або потребують», — сказала Софі де Таранто, власниця ювелірних виробів Shutter.

Засновники Pantee, екологічного бренду нижньої білизни, планують вимкнути свій веб-сайт.

«Наше послання цієї Чорної п’ятниці — зупинитись і подумати, перш ніж купувати. Це те, що ти любиш? Вам це потрібно?», – пояснює співзасновниця бренду Кеті Маккорт.

Інша власниця ювелірного бізнесу Рут Мері Чіпперфілд у п’ятницю опублікує відео з порадами щодо ремонту ювелірних виробів.

«У боротьбу з Чорною п’ятницею я закликаю людей зазирнути до своєї скриньки з коштовностями і замість того, щоб купувати нові, відремонтувати цінні речі, — сказала вона. – Подивіться на те, що у вас уже є. Вам не потрібно купувати нічого нового. Насправді приємним різдвяним подарунком для деяких людей може бути каблучка, яку вони вважали зламаною, але кохана людина викрадає її зі скриньки для коштовностей і дарує на Різдво повністю відновлену».

За матеріалами: theguardian, ethicalconsumer.org, history.com

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке ощадливе споживання і як воно може покращити якість життя 

Іграшки, одяг і книги: що замовляють і скільки готові витрачати українці на шопінг 

Amazon витратить мільярди, щоб врятувати цьогорічне Різдво 

 

google news