close-btn

Інвестуємо в акції: як правильно читати документи компаній

Пасивний дохід, як відомо, можна отримувати з акцій, випущених компаніями. Та як правильно обрати – котрий із бізнесів варто інвестувати? У цьому спробував розібратися PaySpace Magazine.

Фото: pixabay.com

Не секрет, що деякі компанії, чиї акції торгуються на біржі, – можуть бути “бульбашками”. За ростом вартості їх цінних паперів може стояти не більш ніж просто хайп. Тож аби не ризикувати своїми грошима, варто навчитися читати документи компаній.

Загалом, що дослідити компанію, експерти радять переглянути її річні звіти. Отримайте поточні та минулорічні з їхнього веб-сайту, та порівняйте прогрес. Річний звіт – це як табель для бізнесу. Він говорить нам про:

  • основні види діяльності;
  • перспективи;
  • чи отримує підприємство прибуток чи працює у збиток;
  • яка стратегія компанії.

Основні моменти, на які слід звертати увагу в річних звітах

Перевірте, чи зробила компанія цього року те, що збиралася, порівнявши нинішній і минулорічний звіти. Якщо її бізнес-стратегія змінилася, це може вплинути на продуктивність. Переглядаючи звіти про діяльність і прибутки, зробіть поправку на COVID-19, який негативно вплинув на цілі галузі. Також варто звернути увагу на цінні стратегічні придбання. Якщо фірма інвестувала у щось, що може відкрити доступ до нових ринків, технологій або продуктів, це може вплинути і на ціну її акцій.

Проаналізуйте й таку статтю витрат компанії, як замовлення дослідження. Чи допомогло воно досягти відчутного результату? Що отримала компанія – прибуток чи збиток? Якщо останнє, то чому? Врахуйте, що багато компаній не отримують прибутку на етапі запуску. Якщо це так, то коли очікують його отримати? Експерти також радять подивитися на грошовий потік. Компанія використовувала власні кошти чи позикові? Запозичення мало форму позики чи випуск конвертованих нот (боргових цінних паперів, які конвертуються в акції)? Якщо вона випустила більше акцій, це може розбавити наявні пакети акцій інвестора.

Проспект емісії теж може допомогти інвесторам приймати більш обґрунтовані рішення.

Фото: pixabay.com

Як читати проспект емісії?

Проспект емісії – це офіційний документ, який вимагається Комісією з цінних паперів і бірж (SEC в США, в Україні – Національна комісія з цінних паперів та фондових ринків – НКЦПФР), який надає інформацію про інвестиційну пропозицію компанії для громадськості. Регулятор висуває конкретні вимоги щодо інформації, яка має бути вказана в проспекті для різних цінних паперів.
Як правило, проспект містить коротке резюме довідкової та фінансової інформації компанії, назву та її керівників, рік заснування, досвід управління та участь керівництва в бізнесі. Крім того, у ньому зазначається кількість акцій, що випускаються, тип цінних паперів, що пропонуються, публічне чи приватне розміщення, а також назви банків або фінансових компаній, які здійснюють андеррайтинг.

На що слід звертати увагу в проспекті емісії?

Місія компанії. Здавалося б, що цей пункт має суто піарну функцію і передбачає опис загальними фразами, мало не фразеологізмами. Але виявляється, що з нього теж можна почерпнути важливу інформацію. Наприклад, мережа коворкінгів WeWork описала у 2019-му свою місію так: «Ми громадська компанія, яка прагне максимального глобального впливу. Наша місія – підвищити світову усвідомленість». У 2019 році WeWork скасувала IPO. Вийти на біржу їй вдалося лише через два роки через SPAC – компанію, створену спеціально для злиття з фірмою, що має намір вийти на біржу не через IPO. Публічною WeWork стала вже з новою, чіткішою, місією: «створення середовища, яке об’єднуватиме людей і компанії і дозволить їм виконувати свою роботу якнайкраще». Збіг обставин? Можливо. Але ймовірно й те, що керівництво змінило пріоритети.

Фото: pixabay.com

Фінансові показники. Балансова вартість активів дає більш релевантну інформацію, порівняно з прибутком, адже останнє значною мірою піддається впливу швидкозмінних факторів. Балансова вартість активів ілюструє вартість основних та оборотних коштів. Показник – різниця між сукупними активами і зобов’язаннями. Вага того чи того фінансового показника залежить від виду бізнесу. Так, для компаній, бізнес-модель яких базується на підписці, важливим фактором є дохід на користувача, а також кількість підписників. В той же час показник загального обсягу цільового ринку не говорить інвесторам ні про що, тоді як більш репрезентативними будуть оцінка частки ринку, а також доступний обсяг ринку.

Зверніть увагу на розділ, присвячений ризикам. Компанії, які вибудовують довірливі відносини з акціонерами, мають розкривати всю інформацію, яка може свідчити про наявність ризиків, пов’язаних з інвестуванням у них. Наприклад, у проспекті онлайн-ритейлер Ozon зауважив, що розірвав угоду зі Сбербанком і ймовірно йому доведеться сплатити штраф, хоча про це раніше не повідомлялося. Зрештою компанія таки виплатила фінустанові 1 млрд рублів. Тож читаймо пильніше документи компаній!

За матеріалами the bell.io, investopedia.com, moneysmart.gov.au

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як безпечно зберігати криптовалюту: ТОП-9 порад

Вже 18 банків автоматично блокують рахунки громадян на вимогу державних та приватних виконавців 

Віддалена робота: як вижити у сучасних реаліях 

google news