close-btn

Мутація вірусу, інфляція та міждержавні конфлікти: які ризики світовій економіці у 2022 році

Переважна більшість українців відчувають себе біднішими. Адже доходи не встигають за ростом інфляції, що спостерігається у всьому світі. Чи зміниться цей тренд і чи станемо ми заможнішими в 2022-му?

Фото: pixabay.com

Попри те, що понад 50% українців вважають, що їх фінансовий стан погіршився, 2021 рік дав світовій економіці суттєво відновитися після пандемічного просідання. Однак здобутки були частково втрачені через нові спалахи захворювання, перебої в ланцюзі поставок та повільну вакцинацію, особливо в країнах з низьким рівнем доходу. Відновлення глобальної економіки стримується перш за все розгортанням пандемії. Однак мутації вірусу – лише один із ризиків, які затьмарюють прогнози на 2022-й.

Штами, стійкі до вакцин

Штам коронавірусу омікрон, що характеризується високою заразністю, спричинив крах світових фінансових і сировинних ринків. Уряди посилюють обмеження, щоб стримати його поширення, а це загрожує економічному відновленню. Та скидається на те, що омікрон навряд чи буде таким смертоносним, як його попередник дельта. В JP Morgan навіть припустили: якщо омікрон буде визнано «менш смертоносним», це може в кінцевому підсумку прискорити кінець пандемії. Цілком можливо, що омікрон не буде тією загрозою, яка застопорить економічне відновлення, але майбутні штами – можуть.

Прогалини в ланцюгах поставок

Зриви в ланцюжках поставок зіграли ключову роль у гальмуванні глобального відновлення у 2021-му. Перебої доставки, дефіцит транспортних контейнерів і різке зростання попиту після пом’якшення обмежень призвели до того, що виробники не змогли вчасно отримати комплектуючі та сировину. Автомобільний сектор постраждав найбільше. Експерти очікують, що перебої у поставках продовжаться і в наступному році.

«Ми очікуємо, що ситуація не послабиться у 2022 році… хіба у 2023 році, якщо будуть розгорнуті нові відповідні океанські транспортні потужності або ланцюги поставок будуть адаптовані до ближнього розташування», — сказав Френк Соботка, керуючий директор транспортно-логістичної фірми DSV Air & Sea Germany.

Висока інфляція

Фото: pixabay.com

Дефіцит сировини та матеріалів, а також підвищення цін на енергоносії збурили інфляцію в Єврозоні та США до багаторічних максимумів. Європейський центральний банк пояснював це тимчасовими факторами, такими як дефіцит пропозиції, високі ціни на енергоносії та базовими ефектам і прогнозував, що вона піде на спад, як тільки зменшиться вплив глобального дисбалансу між попитом і пропозицією. Однак оскільки збої в ланцюжках поставок продовжуються, є побоювання, що інфляція продовжуватиме зростати протягом більшої частини 2022 року.

У США занепокоєння щодо інфляції ще більші, підкріплені швидким відновленням економіки, масштабними фіскальними стимулами та дефіцитом робочої сили й пропозиції. Саймон МакАдам, старший глобальний економіст Capital Economics, припустив, що, хоча загальні темпи інфляції впадуть, залишиться стійким основний тиск на ціни, зокрема, через “дефіцит продукції та високі транспортні витрати” в більшості країн. В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) очікують, що пік інфляції припаде на перші місяці року.

Пертурбації у Піднебесній

Уповільнення темпів зростання в Китаї, другій за величиною економіці світу, додасть занепокоєння інвесторам у 2022 році. Це була єдина велика економіка, яка зростала у 2020 році, і, як очікується, цього року збільшиться приблизно на 8%, що зробить її найбільш швидкозростаючою великою економікою після Індії. Однак її відновлення після пандемії гальмується репресіями проти своїх технологічних титанів, включаючи Alibaba і Tencent, фірми з нерухомістю, такі як Evergrande і Kaisa, а також приватну індустрію освіти. Жорсткі рішення Пекіна для обмеження поширення COVID, що означають істотніші економічні зриви та зниження споживання, теж залишаються великим ризиком для світової економіки. Економічні проблеми в Піднебесній, що забезпечила близько 30% світового зростання за останнє десятиліття, може порушити глобальну стабільність. Проблема Китаю триватиме до тих пір, поки він не запустить внутрішньо розроблені мРНК і прискорювачі для найбільшої популяції світу.

Фото: pixabay.com

Геополітична напруженість

Вашингтон застеріг Москву від вторгнення в Україну на тлі масового нарощування російських військ на кордоні з сусідом. США та європейські союзники припускають, задля стримування агресії, введення додаткових економічних санкцій проти Росії, включаючи зупинку газопроводу «Північний потік-2». Це може призвести до глобальної енергетичної кризи, яка спричинить підвищення вартості нафти до $100 за барель. Зростання цін на енергоносії може підштовхнути центральні банки у всьому світі прискорити посилення грошово-кредитної політики.

Як відомо, Володимир Путін вимагає значних поступкок НАТО у сфері безпеки та обіцянки подальшого нерозширення на схід. Але грандіозна угода малоймовірна, а “зустрічі” між кораблями та літаками НАТО й Росії стануть частішими та небезпечнішими. Додайте сюди постійні занепокоєння щодо російських кібератак. Санкції США, спрямовані на торгівлю російським суверенним боргом на вторинному ринку, “поховають” сподівання на більш стабільні американо-російські відносини.

Крім того, залишаються напруженими відносини США і Китаю через Тайвань, і Вашингтон застерігає Пекін від односторонньої зміни статус-кво території острова.

Фото: pixabay.com

Криза на ринках, що розвиваються

Листопадове падіння турецької ліри на 30% попередило про небезпеку кризи на ринках, що розвиваються. Є думка, що більшість проблем Туреччини викликані неортодоксальним підходом до монетарної політики президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана. Так, валютні дилери не сприйняли його ідею приборкати інфляцію шляхом зниження процентних ставок.

Багато ринків, що розвиваються, брали значні позики в доларах США, часто використовуючи майбутні доходи від експорту як заставу. Якщо Федеральна резервна система США посилить політику, долар, ймовірно, зміцниться, що зробить обслуговування боргів біднішими країнами дорожчим. Додатковим ударом буде сповільнення світової економіки. Світовий банк і Міжнародний валютний фонд вже попереджають про ризики боргових проблем.

Технополярний світ

Найбільші світові технологічні компанії визначають наші економічні можливості та формують наші погляди щодо важливих питань. Політики ЄС, США та Китаю цього року посилять регулювання. Технологічні гіганти ще не можуть (і не хочуть) ефективно керувати цифровим простором або створюваними інструментами. Дезінформація ще більше підірве віру суспільства в демократію, особливо в США. Оскільки технологічні фірми та уряди не можуть домовитися про те, як захистити конфіденційність даних, відстояти безпечне та етичне використання штучного інтелекту, кібербезпеку – напруженість з цих питань буде зростати.

За матеріалами: dw.com, theguardian.com, time.com

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найперспективніші проекти Метавсесвіту в 2022 році

google news