close-btn

Принцип «світлофора»: банкіри розповіли як оцінюють позичальників під час війни

Банкіри розділили територію України на кольорові зони з відповідним рівнем кредитного ризику

https://www.autocentre.ua/

Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Кредити бізнесу: хто та кому може видавати фінансування під час війни», організованого «Фінансовим клубом».

У дискусії взяли участь:

  • Руслан Гашев, в.о. голови правління Експортно-кредитного агентства України (ЕКА);
  • Тетяна Поплавська, заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро;
  • Олег Поляк, заступник голови правління ТАСкомбанку;
  • Віктор Харковець, начальник управління розвитку кредитного бізнесу ПУМБ;
  • Анатолій Вербаховський, начальник відділу малого бізнесу Правекс Банку.

Фахівцями банківських установ було розроблено оцінку ризиків, залежно від територіальної ознаки: щодо безпечні регіони та регіони бойових дій.

Червона зона – окуповані території та зони активних бойових дій, де кредитування неможливе. Щойно бізнес перетворюється на окупацію, фактично втрачається і зв’язок, і можливість обслуговувати кредити.

«Ми не підемо в новий бізнес в цих регіонах доти, доки буде залишатися ризик фізичного пошкодження активів, бізнесу, або тимчасової окупації. Це неконтрольованість грошових та товарних потоків, складнощі з перетинанням лінії зіткнення. Тому там неможливе банківське фінансування, тим паче нове», – розповіла Тетяна Поплавська.

Наступна зона – це території, наближені до зон бойових дій. Там для оцінки ризиків використовується додаткове стрес-тестування бізнесу на випадок, якщо буде погіршення ситуації або втрата активу. У таких умовах банки беруть більше застави або ставлять обов’язковою умовою наявність частини державних портфельних гарантій, що покривають відсутність застави.

Щодо зеленої зони — територій, де немає і не було бойових дій, які не наближені до зони бойових дій — там підходи до кредитування практично не змінилися, крім того, що банки з початку війни відмовилися від рейтингових моделей та повністю перейшли на ручний андеррайтинг усіх кредитних заявок

Раніше ми писали, що після рішення Нацбанку про підвищення облікової ставки фінкомпанії стали відзначати скорочення кількості бізнес-клієнтів, які планують взяти новий кредит. Без державної підтримки більшість українських підприємств не можуть дозволити собі кредитування за високою ставкою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

google news