close-btn

Обвал біткоїну: криптозима надовго чи вже закінчується?

Юлiя Барабаш

Керуючий партнер SBSB Fintech Lawyers

 


Крипторинок переживає бурхливі зміни, а рекордні просідання ключових монет за останні п’ять місяців змусили багатьох понервувати. Але поточний спад є закономірним і, на мою думку, тимчасовим явищем. Про початок криптозими у лютому 2022 року заявив Віталік Бутерін. В інтерв’ю для Bloomberg він сказав, що період застою допоможе зосередитись на покращенні технології, а на плаву залишаться проекти, націлені на довгостроковий результат.

Обвал биткоина

З листопада 2021 року Bitcoin та Ethereum впали на 70%. За ними були інші: на 57% знизилася ціна на Binance Coin (BNB), на 60% – на Ripple (XRP) і на 65% – на Cardano (ADA).

Хвилювання на крипторинці не обмежилися падінням ключових монет. Впав сінгапурський криптовалютний хедж-фонд Three Arrows Capital (3AC). Зняття коштів заморозили Babel Finance та CoinFLEX. Про банкрутство заявили криптоброкер Voyager Digital, криптобіржа Zipmex та платформа криптовалютного кредитування Celsius. Багато хто подумав, що криптомир руйнується.

Я вважаю, що потрібно стежити за курсом головних монет, шукати токени з потенціалом зростання та нові перспективні регіони для криптотрейдингу. У лідери за сукупним обсягом торгівлі біткоїном виходять Північна Америка, Азія, Африка та Латинська Америка. Це оптимістичні регіони для розвитку криптотрейдингу у довгостроковій перспективі.

Обсяги торгівлі криптовалютою збільшилися у США, Індії та Кенії. Найбільшим крипторинком на африканському континенті стала Нігерія: тут обсяг P2P-торгівлі сягнув $1,5 трлн (для банків та фінансових установ діє заборона торгівлі криптовалютою). У Центральноафриканській Республіці біткоїн затверджений як платіжний засіб. У липні тут відкрили публічний продаж національної цифрової валюти Sango Coin.

Неймовірною популярністю користується біткоін у країнах із кризовою економікою — Аргентині та Венесуелі, де багато хто використовує крипту як актив для захисту від інфляції. Якщо в Європі та США реакцією на обвал стала паніка, то в латиноамериканських державах звикли до волатильності та дефолтів. Власники цифрових активів у цьому регіоні втрачають менше, ніж при вкладенні у місцеві гроші. Регулювання крипторинку в Латинській Америці відрізняється в кожній країні: якщо в Колумбії та Перу немає законодавства про віртуальні валюти, то в Сальвадорі біткоїн визнаний законним платіжним засобом.

В Азії все націлено на підвищення довіри інвесторів до цифрових активів. Так, сінгапурська біржа криптовалютних деривативів Bitget анонсувала запуск фонду, що має на меті захистити від зломів і крадіжок криптовалют. Список країн із правилами регулювання криптоактивів (Таїланд, Малайзія, Філіппіни та Сінгапур) поповнить Камбоджа. Регулятор цінних паперів та бірж (SERC) підписав із криптобіржею Binance Меморандум про взаєморозуміння для розробки правил криптовалюти.

Поки Азія стає дедалі більш криптоfriendly, Банк Англії заявив, що потрібно посилити нормативно-правову та правоохоронну базу, оскільки інтегрування криптовалюти у фінансову систему несе ризики. У Великобританії криптоактиви можна використовувати як засіб обміну, а як платеж криптовалюти визнані в Японії, Австралії, Бермудах, Сінгапурі, Гонконгу, Сальвадорі, США, Мальті, Німеччині, Іспанії, Італії, Канаді, Норвегії, Україні, Чехії, Словенії, Литві, Естонії, Гібралтарі, Швейцарії, Нідерландах, Грузії.

У липні 2022 року Рада ЄС та Європарламент ухвалили проект закону про ринок криптоактивів, в якому зафіксовано правила, що стосуються всіх учасників криптосфери: прозорість, безпека користувачів, відповідальність перед інвесторами, гарантії забезпечення цифрових активів, що випускаються і торгуються, обов’язковий дозвіл ЄС для постачальників криптопослуг.

Навесні та у червні великі власники криптовалют продавали біткоїни, але у липні помічені інші тенденції, що можна відстежити за адресами з найбільшими накопиченнями BTC (статистика BitInfoCharts). У другій половині липня найбільші Ethereum-кити почали вкладати в ETH, USDC, USDT, BUSD та інші цифрові валюти.

Ринок циклічний: за зростанням завжди слідує спад, тому падіння тимчасове. На криптосектор впливає дуже багато чинників, зокрема геополітичних. На мою думку, він відновиться, але трусить його буде ще не раз. Так, багато хто підраховує збитки, але потрібно розвиватися з огляду на перспективні, мирні регіони з криптоfriendly-законодавством. Я рекомендую всім учасникам крипторинка йти до регіонів, яких не торкнулися тривожні політичні обставини та де все спокійно. Криптобіржам, криптообмінникам та іншим компаніям у криптосфері варто розглянути зараз Азію, Африку та Латинську Америку. Криптозима ще не закінчилася, але ознаки стабілізації вже є: стежимо не за спадом, а за позитивною динамікою та невеликим зміцненням крипторинку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ethereum після переходу на PoS: що буде далі

3 основні ознаки того, що проект не переживе криптозиму

Попри обвал на крипторинку: чому українські банки мають задуматись над криптопродуктами вже зараз

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!