Близнюки Вінклвосси могли бути розробниками найбільшої соцмережі світу, але втратили цей шанс
Зараз Марка Цукерберга знає весь світ, а 41-річних братів Вінклвосс – далеко не кожен. Але колись Цукерберга, скромного, проте перспективного програміста, найняли для допомоги у створенні першої соціальної мережі світу саме Вінклвосси. З того часу медійність Марка, його впливовість та багатство невпинно росли. Брати стверджують, що це сталося завдяки тому, що передбачливий Цукерберг поцупив їхній код і видав їхню ідею соцмережі «ConnectU» за свою, назвавши продукт «Facebook». Ніхто не знає правди, окрім самого Цукерберга та братів Вінклвосс. Щоправда, і вони у цій історії не залишилися обділеними. Якщо на Марка чекала доля ватажка «екосистеми» соціальних мереж і основоположника метавсесвіту, то на Вінклвоссів чекала доля доларових та криптовалютних мільярдерів. Про славу та великі гроші братів-підприємців розповідаємо далі.
Що відомо про братів Вінклвосс
Тайлер та Кемерон Вінклвосс з дитинства мали незвичайні таланти та схильності. Брати-близнюки багато вчилися, любили слухати і виконувати класичну музику на фортепіано у чотири руки, вивчали старогрецьку та латинську мови, займалися веслуванням і навіть організували шкільну команду веслярів. У 2007 році на Панамериканських іграх брати здобули перемогу у складі вісімки. Також вони брали участь в Олімпійських іграх у Пекіні у 2008 році, де виступили у двійці і у фіналі посіли шосте місце.
У 13 років Вінклвосси вивчили мову HTML і почали розробляти сайти для бізнесу, заробляючи від 200 до кількох тисяч доларів за раз. Проте довго займатися цим братам не вдалося – перешкодою стали суворі правила школи, у якій вони тоді навчалися.
У 2000 році вони вступили до Гарвардського університету, який закінчили у 2004 році з дипломами бакалавра мистецтв. За п’ять років близнюки вступили на магістратуру ділового адміністрування до бізнес-школи Оксфордського університету.
Самі Вінклвосси розповідали, що мали у Гарварді дуже насичений графік життя і навчання. Вони прокидалися о шостій ранку, займалися спортом, слухали лекції та читали профільну літературу. Такий режим був необхідний, адже брати знали, що їхня мета потребує неабиякої особистої дисципліни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біткоїн внесли до Книги світових рекордів Гіннеса 2023
Як брати Вінклвосс придумали першу соцмережу світу
Двадцять років тому Кемерон і Тайлер Вінклвосс навчалися у Гарварді і разом з однокурсником Дівья Нарендрою придумали цікаву річ – створити віртуальний, тобто онлайн, клуб за інтересами для студентів американських коледжів під назвою «HarvardConnection». Ідея була перспективною, тож вони швидко взялися за її розвиток і втілення у життя. Двох пар рук було мало і брати покликали на допомогу свого знайомого програміста Санджая Мавінкурве, котрий, щоправда, відмовився від співпраці доволі швидко, бо влаштувався у Google. Тоді Кемерон і Тайлер взяли на місце програміста проєкту Марка Цукерберга. Вінклвосси передали йому уже написаний код. Тоді і почалися великі проблеми…
Брати стверджують, що Цукерберг перестав виходити на зв’язок, привласнивши собі їхній код та створивши на його основі сайт власної соцмережі – thefacebook.com. Брати звернулися до адміністрації університету із заявою щодо крадіжки інтелектуальної власності, але отримали відповідь, мовляв, ров’язання таких справ знаходиться поза компетенцією адміністрації. За порадою президента університету Лоуренса Саммерса, близнюки подали до суду на Цукерберга, звинувативши його у крадіжці. Судові слухання повністю завершилися лише у 2008 році з сумнівним для братів успіхом. Так, Facebook був зобов’язаний виплатити Вінклвоссам $65 млн, але що це за гроші порівняно з фінансовими масштабами соціальної мережі?! До речі, судова тяганина додала братам медійності та впізнаваності, адже саме вона стала прототипом історії, показаної у фільмі Девіда Фінчера «Соціальна мережа».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кількість біткоїн банкоматів в Європі досягла рекордної чисельності
Як брати Вінклвосс стали криптомільярдерами
Після суду з Цукербергом та отриманих 67 мільйонів, у 2012 році близнюки відкрили інвестиційну компанію Winklevoss Capital Management, яка займалася інвестиціями у стартапи. Разом з тим брати заснували криптобіржу Gemini.
Того ж року, коли біткоїн коштував менше $10, брати почали інвестувати у криптовалюти. Наступного року, коли BTC коштував $120 за монету, Вінклвосси придбали біткоїни на загальну суму $11 млн, викупивши 1% всіх існуючих на той час монет у світі. Близнюки казали тоді: «Ми вирішили вкласти наші гроші і віру у математичну систему, вільну від політики і людських помилок». Уже у 2017 році, коли вартість криптовалюти досягла $20 000, брати стали першими у світі біткоїновими мільярдерами.
У 2021 році, за підрахунками журналу Forbes, і Тайлер, і Кемерон володіли $1,4 млрд. Пізніше Bloomberg написав, що разом брати мають $6,4 млрд. Це не лише біткоїн, а й частки у різних бізнесах та криптовалютних і блокчейн-стартапах, який налічується понад 75. Брати тримали свої активи не лише в акціях криптовалютних компаній, а й у бізнесах, далеких від крипти, приміром, у компаніях з доставки їжі, міжміських перевезень, сервісі доставки марихуани, торгової платформи Slingshot, податкового сервісу Taxbit, ігрової платформи GamerGains та «будівництво» міста Praxis у метавсесвіті.
Щоправда, наразі ніхто не знає точної суми, адже близнюки ніколи детально не коментували свої статки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 70% біткоїн-мільйонерів втратили свій статус у 2022 році
Біткоїн-філософія братів Вінклвоссів
Близнюки завжди відрізнялися нестандартністю мислення, тому недивно, що вони ще десять років тому вбачали за біткоїнами майбутнє грошової системи світу.
Вони не раз казали, що біткоїн – це «покращена версія золота», котра стане золотом технологічного сектору. Кемерон Вінклвосс свого часу казав з цього приводу таке: «Люди кажуть, що це пузир, вони не хочуть сприймати це всерйоз. Але у деякий момент цей наратив зміниться, бо віртуальні валюти тут, щоб залишитися. Зараз ми лише на початку цього процесу […] «Ми віримо в інвестиції у наступне покоління провидців, котрі розширюють межі можливого. Вони підвладні ризику, хочуть створити кращий людський досвід і не бояться мислити масштабно та терпіти великі невдачі», – пояснював свою логіку в інвестуванні Кемерон Вінклвосс.
Брати так поважають криптотехнології, що у 2018 році навіть намагалися запустити перший на американському ринку біткоїн-ETF. Щоправда, їм тоді регулятор не був готовий до таких революційних рішень і відхилив ініціативу близнюків. Зрештою такий фонд все ж з’явився, проте лише у 2021 році, коли цим зайнялася компанія ProShares.
З Вінклвоссами, як з усіма великими криптотрейдерами та біткоїн-інвесторами сталася прикра історія під час так званої «криптозими». Через різке падіння курсу біткоїна вони втратили всього за місяць майже мільярд доларів. Це сталося, коли монета з вартості майже $68 тисяч впала до $20 тисяч. Проте навіть тоді і безпосередньо зараз брати Вінклвосси вірять у перспективи та впливовість криптовалют, зокрема, біткоїна.
«Біткоїн – це не просто актив і не просто розробка. Це рух, що пропонує демонтувати традиційні структури влади і віщує велику незалежність, вибір і можливості», – свого часу казав Кемерон Вінклвосс.
Так, кілька років тому близнюки, натхненні зростанням вартості біткоїна, впевнено казали, що у монети є потенціал до подорожчання до $500 тисяч за одну монету.
«Біткоїн — це не просто дефіцитний товар, це єдиний відомий товар у Всесвіті, у якого є детермінована та фіксована пропозиція. Саме тому ця криптовалюта – ідеальний захисний інструмент від інфляції», – запевняли брати Вінклвосс кілька років тому.
Проте сьогодні, зважаючи на не надто високу вартість біткоїна, брати Вінклвосси визнають, що зараз крипторинок переживає не кращі часи. Вони відчули криптокризу на собі – через це влітку були вимушені звільнити сто осіб з колективу біржі Gemini, тобто кожного десятого працівника.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Продати все заради крипти: Як живе родина Тайхутту, що втратила мільйон через падіння біткоїна
У жовтні прискорилася тенденція щодо встановлення біткоін-банкоматів