close-btn

Біткоін & екологія: чому криптовалюта шкодить довкіллю і як цьому зарадити

При видобутку біткоіна витрачається стільки енергії, скільки споживають усі жителі Фінляндії

Фото: fotorelax.ru

У травні Ілон Маск оголосив, що його компанія Tesla відмовляється приймати біткоін у якості оплати за автомобіль через негативний вплив криптовалюти на довкілля. Уже за місяць підприємець повідомив, що купити електромобіль за біткоін можна, однак за умови, що криптовалюта буде хоча б на 50% вироблена із “зеленої” енергії. Проблема негативного впливу біткоіна на екологію гнітить багатьох прихильників цифрових валют. Розберімося, у чому суть цього негативного впливу і які шляхи виправити ситуацію.

Енергомісткий майнінг

Основна проблема біткоіна – величезна кількість енергії, що використовується для його видобутку. Завдання майнерів – перевіряти транзакції в блокчейні, щоб уникнути шахрайства. У якості винагороди вони отримують нові біткоіни. В процесі перевірки витрачається велика кількість обчислювальних потужностей, а отже – електроенергії. Остання є продуктом викопного палива.

Дивимося далі. Енергія, вироблена при спалюванні викопного палива, викидає парникові гази в атмосферу, що спричиняє згубну зміну клімату. Тож майнінг за впливом на екологію можна порівняти із нафтовою промисловістю. Згідно з Індексом споживання біткойн-електроенергії Кембриджського університету, глобальна мережа біткоінів витрачає близько 80 терават-годин електроенергії щорічно, що приблизно дорівнює тому, що використовують жителі Фінляндії.

Фото: pixabay.com

Перехід на споживання відновлюваної енергії розглядається як спосіб мінімізувати негативний вплив біткоіна на атмосферу. Утім, це не новинка. У Китаї використовували гідроелектроенергію для вибодутку цифрової валюти. Але оскільки тамтешній уряд заборонив цю діяльність, багато майнерів виїжджають до Техасу. Експерти побоюються, що це може значно погіршити ситуацію, адже на Техас припадає найбільша частка електроенергії з викопного палива в США. Існує закономірність: чим вища ціна біткоіна, тим більше енергії потрібно для його видобутку. Тож виникає питання як заохотити майнити екологічно?

Податок на вуглець як примус стати eco-friendly

Один зі способів мотивувати майнерів використовувати відновлювані джерела енергії – запровадження податку на вуглець. При цьому у нагоді стане Протокол про парникові гази, який є міжнародним стандартом бухгалтерського обліку для відстеження таких викидів у державному та приватному секторах. Однак податок може зробити видобуток криптовалюти менш привабливим і потягти ціну біткоіна вниз. З іншого боку постає питання: чи доречно стягувати податок на вуглець з біткоінів, якщо є чимало інших галузей промисловості, які здійснюють куди більші викиди вуглецю?

Вуглецеві кредити

Вуглецеві кредити – санкціонований урядом викид компанією певної кількості вуглецю в навколишнє середовище. Крім того, є можливість продаватися квоти фірмам з більшим вуглецевим слідом. У випадку з видобутком криптовалют це може означати, що майнер купує вуглецеві кредити у іншої компанії, щоб компенсувати кількість своїх викидів. Це також може простимулювати його перейти на екологічнішу енергію, щоб отримати прибуток від продажу своїх кредитів.

Фото: pixabay.com

Ethereum 2.0

Вуглецевий слід біткоіна випливає з його децентралізованої структури. Багато майнерів конкурують за вирішення математичної задачі, необхідної для перевірки й захисту транзакцій. З часом математичні головоломки стають складнішими, оскільки все більше людей змагаються за їх вирішення. Дедалі більше спеціалізованих комп’ютерів вступають у бій, виливаючи величезну кількість обчислювальної та електричної енергії в екосистему.

Альтернативою “брудному” біткоіну може стати друга за популярністю криптовалюта – ефір (Ethereum). Ethereum Foundation у травні повідомила, що криптовалюта переходить на новий метод запису і перевірки транзакцій, який скоротить споживання енергії на 99,95%. Ethereum 2.0 передбачає принцип Proof of Stake – доведення частки власності. Винагороду за підпис транзакції отримують не майнери, а валідатори, які мають певну суму криптовалюти в гаманці. Таким чином, для підтвердження блоку в ланцюжку алгоритм імовірніше обере аккаунт з більшим залишком на рахунку. Однак перехід на новий метод відбудеться не раніше 2022-го, кажуть фахівці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке ощадливе споживання і як воно може покращити якість життя

google news