close-btn

Фінансування бізнесу в Україні: як отримати грошову допомогу

Згідно з даними Мінекономіки, понад мільйон українців втратили роботу через війну, і ще 1,5 млн з числа офіційно зайнятих виїхали за кордон. Близько 600 тис. ФОП скоротили діяльність. Щоб вирішити цю проблему, держава вирішила допомагати бізнесу дотаціями, для чого створила кілька ґрантових програм

Фінансування бізнесу

Фінансування бізнесу Фото: elevatorist.com

Гранти були і залишаються основним і найпростішим способом отримати гроші на відкриття та розвиток бізнесу. Їхня найсуттєвіша перевага полягає в тому, що на відміну від кредитів, кошти не потрібно повертати (якщо виконані базові умови одержання). До того ж, кількість грантових програм постійно розширюється.

Характерна риса грантів — конкурсна програма отримання фінансування. Традиційно вони передбачають наступні етапи реалізації:

  • подача заявки (сюди окрім документів входить детальний бізнес план або повне його обґрунтування);
  • розгляд заявок фахівцями;
  • обрання переможців;
  • виділення коштів на спеціальний рахунок;
  • звітування щодо витрат отримувачем.

Запуск бізнесу за програмою «єРобота»

Однією із наймасштабніших наразі залишається державна програма «єРобота». У її рамках майже кожен бажаючий має змогу отримати від 150 тис. до 250 тис. грн на відкриття та розвиток власного бізнесу.

З початку липня до середини вересня пройшло шість хвиль, загальна сума виділених коштів становила 345 млн грн. На початку жовтня звершилась сьома хвиля, і 3 жовтня стартувала восьма.

«єРобота», як і раніше, пропонує чотири напрями фінансування. Це гранти на відкриття власної справи, гранти на сади, теплиці, гранти на запуск переробних підприємств. Зручно те, що заявку на будь-який з них можна подати просто через сервіс держпослуг Дія і отримати рішення про виділення коштів. Тобто все відбувається онлайн. Фізично гроші перераховує Ощадбанк», — зазначають куратори проєкту.

Вцілому держава планує видавати 20 тис. таких грантів щороку, а бюджет програми зараз — 5 млрд грн.

«Будь-який українець, що має бізнес-план, і тверді наміри розпочати власну справу, може розраховувати на підтримку держави. Ми говоримо про можливість запустити будь-який мікробізнес, як то пошив одягу і взуття, хімчистка, сервісний чи ремонтний центр, СТО, монтажні роботи тощо», — додав Денис Шмигаль.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НБУ створив нову управлінську структуру

Business plan

Business plan Фото: ntd-group.org

Згідно з даними Мінекономіки, під кінець вересня Кабмін розширив перелік видів діяльності, під які можна оформити отримання фінансової підтримки у рамках програми «єРобота». Так, грантовими коштами тепер можна буде оплачувати:

  • придбання програмного забезпечення (ПО), свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (до 50% усіх коштів);
  • орендну плату за нежитлову нерухомість (до 25% від отриманих коштів);
  • орендну плату за виробниче обладнання (до 10% від отриманих коштів);
  • оренду засобів виробництва (за виключенням особистого автотранспорту) — до 50% грантових коштів;
  • послуги маркетингу та реклами (до 10% всіх фінансування);
  • використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).

Ба більше, держава дозволила коригувати схвалені комісією бізнес-плани. Наприклад, якщо змінилась вартість товарів або сировини. Щоб компенсувати непередбачувані витрати власник бізнесу повинен направити відповідну заяву до уповноваженого банку та регіонального центру зайнятості.

Надання грантових коштів на розвиток переробних підприємств

Дана програма була в першу чергу створена для підтримки мікропідприємців, малого та середнього бізнесу. Надіслати заявку на отримання фінансування можуть як ФОП, так і юридичні особи.

«Це можуть бути підприємства у сфері деревообробки, меблевого виробництва, металообробки, агропереробки, виробництва будматеріалів тощо», — зазначив під час засідання Кабміну прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Максимальна сума, яка передбачена до виділення бізнесу, — 8 млн грн. Гроші будуть виділені на купівлю головних засобів виробництва, зокрема, технологічного обладнання та верстатів, а також на покриття основних витрат на їх доставку та введення в експлуатацію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям стане доступний унікальний освітній сервіс Google Знання

Бажаючі можуть подати заявку через Дію. У заяві треба зазначити (крім базової контактної інформації), кількість найманих працівників, можливо власний сайт, інформацію про отримання державного фінансування раніше, бізнес-план. При цьому, власники бізнесу мають сплатити податки та ЄСВ на суму ґранту упродовж трьох років, створивши щонайменше 25 робочих місць.

Важливо, що претенденти не повинні вести бізнес на території країни-агресора та не мати справ на окупованих територіях, не числитись у списках підсанкційних осіб та банкрутів.

Учасників проєкту визначає Мінекономіки і надалі формує наказ на отримання грантового фінансування через Ощадбанк. При аналізі заявки експерти найбільше звертають увагу на:

  • кредитну історію;
  • наявність активів та власний внесок у справу;
  • досвід ведення бізнесу;
  • реалістичність реалізації ідеї та її життєздатність в актуальних умовах.

Варто зазначити, що у випадку руйнування новоствореного підприємства внаслідок війни, держава бере на себе зобов’язання повернути кошти підприємцю, які він інвестував у справу.

Grants

Grants Фото: agrotimes.ua

Гранти на розвиток теплиць

Розвиток аграрного сектору України завжди був у пріоритеті держави. Наразі уряд пропонує фінансування ідей з ведення тепличного бізнесу приватних підприємців, фермерських господарств та аграрних компаній, у власності чи оренді яких є достатня кількість землі. Сума гранту — від 5 до 7 млн грн (на 2 га).

Витратити отриманий грант можна буде на будівництво комплексу та закупку обладнання. Співвідношення витрат держава / підприємець мають становити 70/30% або 50/50%. Тобто підприємець зобов’язується сплатити половину отриманого ґранту у вигляді податків протягом трьох років.

Подається заявка через Дію або у відділенні Ощадбанку. Розгляд документів — до 5 днів, погодження протягом 10 днів Міністерством економіки та Ощадбанком. Всього отримати даний вид фінансової допомоги зможуть, наразі, 1000 підприємств.

У заявці, звичайно, має міститись чіткий проєкт будівництва модульної теплиці з відповідним технічним обґрунтуванням та кошторисною документацією. Ба більше, підприємець має точно визначити, що і як він буде вирощувати, які кошти на це потрібно і який дохід з цього можна буде отримати.

Гранти на розвиток садівництва

На 1 гектар садів, виноградників та ягідних розсадників підприємство може отримати від 150 тис. до 400 тис. грн. Взяти участь у програмі може бізнес, який має власну землю або в оренді щонайменше на 25 років. Розмір ділянки — від 1 до 25 гектарів.

Держава бере на себе фінансування 70% вартості проєкту. Механізм подачі та розгляду заявок — аналогічний до ґрантів на теплиці. Заявник має вказати не тільки особливості ведення господарства, враховуючи всі технічні процеси із закладення насаджень та догляду за ними, але і такі показники, як характеристика ґрунту та кліматичні умови.

В рамках цієї програми планується профінансувати проєкти на загальну площу 10 тис. гектар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Атаки на об’єкти енергосистеми знизили індекс очікувань ділової активності

Grants

Grants Фото: agropolit.com

Фонд стартапів

Уряд надаватиме фінансову підтримку українським технологічним проєктам через «Український фонд стартапів». Цей проєкт називається експериментальним і наразі ведуться роботи з його розвитку, поповнення статутного капіталу тощо.

Подається заявка через Дію. Розраховувати на підтримку в першу чергу можуть:

  • стартапи, які здатні продемонструвати готову продукцію (proof of concept), розмір фінансування — 750 000 грн;
  • стартапи, що знаходяться на перших етапах розробки (MVP) — 1,5 млн грн;
  • стартапи MVP, які здатні залучити додаткове фінансування у розмірі щонайменше 750 тис. грн (зможуть отримати до 3,5 млн грн);

Зазначається, що протягом року до державного бюджету має повернутись щонайменше 50% грантових коштів.

Виплати від Кабміну за наймання переселенців

Окрім грантів існують і інші напрямки державного фінансування українського бізнесу. Зокрема, це різного роду компенсації та виплати, наприклад, за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Це щось середнє між грантом і дотацією, коли підприємець отримує кошти на покриття витрат на оплату праці кожної ВПО.

Така заявка також подається в Дії. Представник бізнесу вносить інформацію про ВПО, система аналізує дані. У випадку успішної верифікації, заявник додає дані банківського рахунку, куди буде отримувати кошти.

Компенсацію бізнес отримає двічі, за перші два місяці роботи переселенця. Розмір виплат — мінімальна зарплата — 6500 тис. грн (щомісяця).

Гранти від USF проєктам подвійного призначення

Український фонд стартапів (USF), створений за ініціативою Кабміну у 2019 році, постійно приймає величезну кількість заявок від різних проєктів, які займаються випуском продукції подвійного призначення (використовується як у повсякденному житті, так і для військових потреб).

Зокрема, USF видає гранти підприємствам, які ведуть активну діяльність у сфері оборони, охорони здоров’я і кібербезпеки, щоб допомогти розробити, створити, впровадити та реалізувати інноваційну продукцію подвійного призначення.

Фінансування українського бізнесу міжнародними організаціями

Крім державних програм допомоги українському бізнесу, діють ще й міжнародні. Так, наприкінці жовтня Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації України, повідомив, що українські компанії, дослідники та держоргани можуть отримати фінансову допомогу в рамках конкурсів програми «Цифрова Європа» на реалізацію власних творчих проектів.

«Програма підтримує амбітні цифрові проєкти, які масштабуються на всі країни ЄС. Подаватися потрібно у партнерстві, до якого можуть бути залучені десятки організацій. Спочатку обирайте напрямок, а потім конкурси всередині нього», — зазначає Михайло Федоров.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Кабмін схвалив проєкт бюджету на 2023 рік із поправками: що зміниться

Куди звертатись при затримці виплат для ВПО: коментар Мінреінтеграції

Чи підвищилася рентабельність депозитів у гривні наприкінці року – коментар Нацбанку

За матеріалами mind.ua, ain.ua, forbes.ua.

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!