Щоб офіційно припинити існування бізнесу потрібно виконати конкретні кроки, один з яких можна здійснити в режимі онлайн. Як закрити ФОП в Дії, відповіді на популярні питання, які виникають в ході процесу, — далі в матеріалі
Щоб закрити ФОП, потрібно звільнити працівників, зняти з обліку РРО (ПРРО) та скасувати ліцензії, закрити банківські рахунки, подати заявку на закриття бізнесу (безпосередньо або через портал Дія), перевірити стан розрахунків з бюджетом за податками та іншими платежами, подати ліквідаційні звіти, та (інколи) пройти перевірку у податківців.
Щоб подати заявку на ліквідацію підприємства потрібно виділити лише декілька хвилин. Платити ні за що не потрібно. Онлайн-заявка розглядається протягом доби (термін закриття у податковій залежить від виду вашої діяльності).
Як закрити ФОП в Дії
Е-послуга дає можливість здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення фізичною особою-підприємцем її підприємницької діяльності. ФОП позбавляється статусу підприємця з моменту внесення до ЄДРПОУ відповідного запису. Процес припинення здійснюється незалежно від місцеперебування бізнесу в межах України.
Відповідальним органом, який приймає заяви про припинення діяльності ФОП, є Міністерство юстиції України.
Щоб закрити ФОП, потрібно:
- Перейти на портал Дія за посиланням gov.ua та авторизуватись (для нових користувачів зареєструватись).
Ще на цьому етапі потрібно розуміти, — в процесі вам знадобиться кваліфікований електронний підпис. Отримати його, в разі відсутності, можна в особистому онлайн-кабінеті ПриватБанку (безкоштовно), в ЦНАП або інших акредитованих центрах сертифікації ключів, надавши паспортні дані та номер платника податків (вартість — близько 200 грн).
- Натиснути на іконку «Замовити за 2 хвилини».
- Перевірити коректність виданої порталом інформації щодо вашого підприємства та підписати заявку на закриття ФОП е-підписом.
Готово! Переглянути статус можна в Кабінеті користувача в Дії.
Нагадаємо, що можливість відкривати, вносити зміни та закривати ФОП на порталі Дія відновилася на початку квітня, коли стартувала робота держреєстрів, які не функціонували з початку повномасштабної війни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рада ухвалила Законопроєкт №6320 про бенефіціарів бізнесу: для чого він потрібен
Зазначимо, що після заповнення електронної заявки, інформація з порталу передається напряму до Єдиного державного реєстру. Далі інформується податкова служба, де зареєстровано ФОП, про закриття підприємства.
Якщо ви працювали за спрощеною системою оподаткування, вас буде виключено з реєстру платників єдиного податку й реєстру платників ПДВ. З цього моменту ваш ФОП вважається закритим.
На що треба звернути увагу? Актуальні питання та відповіді
Щоб повноцінно закрити підприємство, не слід упускати деталі. Наприклад, якщо у вас є ліцензія, наприклад, на продаж тютюнових або алкогольних виробів, її необхідно анулювати. Також у випадку наявності підприємницького банківського рахунку його необхідно закрити.
Інший приклад — перед ліквідацією підприємства необхідно не тільки подати податкову звітність, але і сплатити єдиний податок (за місяць/квартал, у якому відбувається закриття), а також Єдиний соціальний внесок.
Також слід звернути увагу на те, що зберігати електронний ключ до підпису краще на знімному носії (як флешка або диск).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки кредитів за програмою “5-7-9%” отримав бізнес за час війни
Чи може заявник отримати відмову у закритті ФОП?
Так, може, але лише за умови невідповідності наданої в заяві інформації тій, яка зберігається в ЄДРПОУ. У цьому випадку потрібно перевірити всі дані та повторити процес.
Що робити у випадку, коли доба на розгляд минула, а відповіді досі немає?
У цій ситуації краще звернутись за номером +38 (044) 237 09 96, який з’єднає вас із спеціальним чат-ботом помічником. Або можна просто зателефонувати на гарячу лінію Мін’юсту.
Як закрити ФОП в Дії, якщо він був зареєстрований в офлайні?
Немає різниці, де реєструвалось підприємство, вся інформаціє міститься в е-реєстрі. Тому у вас є змога закривати бізнес онлайн без будь яких перешкод.
Як закрити підприємство, перебуваючи за кордоном?
Місцезнаходження людини, бажаючої подати заяву на закриття бізнесу, неважливе (відвідувати ЦНАП та податкову не потрібно, все можна зробити в режимі онлайн). Якщо ви перебуваєте за кордоном, реєстратор робить запис до ЄДРПОУ та інформує податкову, де було зареєстровано фізичну особу підприємця.
Однак, є і підводний камінь. Якщо у вас є ліцензії, їх необхідно анулювати персонально або через нотаріально завіреного посередника.
Після завершення процедури закриття, чи можна буде знову відкрити ФОП?
Так, обмежень стосовно цього не існує, відкрити підприємство вдруге можна в будь-який час. Однак варто розуміти, що відновити ФОП неможливо, потрібно подавати нову заяву.
Хто може закрити підприємство замість директора?
Подати заявку на закриття бізнесу в режимі онлайн може і бухгалтер. Щоб це зробити, він має бути нотаріально довіреною особою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Українські ветерани отримають до мільйона гривень на розвиток бізнесу
Верховна рада зобов’яже обмінні пункти сплачувати податки авансом
Український ринок небанківських послуг залишило кілька гравців