close-btn

Демократизація трейдингу та гейміфікація: у чому секрет популярності Robinhood

З виходом на ринок додатку для торгівлі на біржі було кинуто виклик статус-кво всій брокерській галузі

Фото: bloomchain.ru

4 серпня акції онлайн-брокера Robinhood подорожчали на 50% до $70,39. Ринкова капіталізація додатку для придбання цінних паперів сягнула $58,8 млрд. І це попри те, що у перший день торгів папери онлайн-брокера впали на 8% і досягли $33,25 на другий день. Серед імовірних причин успіху аналітики називають інтерес з боку ARK Fintech Innovation Кеті Вуд, який накопичив 5 млн акцій на суму близько $229 млн, а також запуск торгівлі опціонами. Фахівці констатують: похідні інструменти, які дозволяють трейдерам спекулювати на потенційних рухах акцій, стали особливо популярними серед роздрібних інвесторів останні півтора роки.

Сьогодні ринкова оцінка Robinhood перевищує $45 млрд. З урахуванням амплітудних коливань компанія стала в один ряд з такими волатильними акціями-мемами, як GameStop і AMC Entertainment. Згідно з Atlantic Equities, Robinhood впевнено розвивається, що робить її акції привабливими для інвесторів, орієнтованих на зростання. PaySpace Magazine вирішив розібратися, у чому секрет успіху трейдингової платформи.

Апгрейд фондового ринку

Зовсім нещодавно інвестування було недосяжним для багатьох людей. Адже воно вимагало певного знання ринків, а комісійні збори робили його надто дорогим. Це змінилося після фінансової кризи 2008 року, коли почали з’являтися перші цифрові брокерські компанії, які пропонували клієнтам новий, більш дешевий спосіб інвестування. Ці платформи швидко стали популярною альтернативою брокерським службам з повним набором послуг. Robinhood – одна з них. Онлайн-додаток, який дозволяє торгувати на біржі акціями, біржовими фондами та криптовалютою без комісій був заснований у квітні 2013 року Володимиром Тенєвим та Байджу Бхатт. Назва компанії відображає її місію – забезпечити доступом до фінансових ринків не тільки багатих Підприємці вперше продемонстрували своє дітище у LA Hacks, на AppStore – у грудні 2014 року, а офіційний реліз застосунку припав на березень 2015 року.

Засновники Robinhood Володимир Тенєв (зліва) і Байджу Бхатт. Фото: minescripts.info/338

Серед важливих дат в історії розвитку компанії – 10 травня 2018 року. Тоді Robinhood закрив раунд фінансування серії D на суму $363 млн. Станом на травень 2018 року компанія залучила $539 млн з оцінкою у $5,6 млрд. Під час краху фондового ринку 2020 року торгівля Robinhood зросла. Так, у травні було оголошено, що компанія зібрала $280 млн венчурного фінансування за попередньою грошовою оцінкою в $8,3 млрд під керівництвом Sequoia Capital. 29 липня цього року платформа стала публічною, вийшовши на Nasdaq під біржовим тикером HOOD.

Нині чисельність користувачів Robinhood становить понад 30 мільйонів осіб. Їх середній вік – 26 – 31 рік. 50% користується додатком щодня, а 90% – щотижня. Новаторство Robinhood полягає в тому, що інвестування стало доступним навіть для новачків.

Бізнес-модель

Незважаючи на те, що Robinhood безпосередньо не стягує плату зі своїх користувачів за угоди, він заробляє на маркет-мейках та фірмах, що займаються частотною торгівлею, які оплачують потоки замовлень від своїх роздрібних торговців. Так, платежі за потік замовлень становили приблизно 75% доходу компанії минулого року. Крім того, Robinhood заробляє на процентах за цінними паперами та маржинальних кредитах. Компанія також пропонує інші послуги, включаючи преміальну підписку Robinhood Gold, яка надає користувачам доступ до таких опцій, як професійні дослідження та маржинальна торгівля.

З 2019-го по 2020-й доходи компанії від транзакцій зросли на 320%. Показник за перший квартал 2021 року теж продемонстрував ріст на 340% у порівнянні з минулим роком, сягнувши $420 млн. Середній дохід на одного користувача дорівнює $137. Найбільшу динаміку демонструє криптовалютний бізнес компанії. З січня по березень цього року дохід, пов’язаний з криптовалютою, зріс приблизно в 20 разів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року до майже $88 млн.

Фото: pixabay.com

Квінтесенція успіху

Залучати велику кількість користувачів Robinhood допомагають два підходи. Один з них – торгівля без комісій. Вартість продукту без комісії полегшує інвесторам з нижчим рівнем доходу вихід на фондовий ринок. Крім того, користувачі можуть торгувати дробовими цінними паперами – частками однієї акції компанії. Це робить інвестиції у високопродуктивні акції, такі як Apple, більш доступними.

Уникнути перевантаження інформацією інвесторам-початківцям допомагає також інтерфейс. Robinhood зберігає свою інформацію максимально спрощеною. Наприклад, окремі показники акцій або криптовалют з часом відображаються у вигляді простого лінійного графіка. Позиції власників рахунків підсумовуються зеленим (позитивний) або червоним (негативний) кольорами. Акції або криптовалюти можна купувати та продавати всього в 2 кліки. Торги відображаються як прості транзакції в історії облікових записів користувача приблизно так само, як депозити та зняття коштів у банківських програмах.

Другий важливий підхід Robinhood – заохочення торговельної активності за допомогою поведінкових тригерів, які винагороджують певні дії. Гейміфіковані елементи активуються, як тільки клієнти починають взаємодіяти з додатком. Наприклад, викликає азарт пропозиція власникам нових рахунків отримати безкоштовно одну, визначену навмання, акцію компанії. Нові користувачі мають 98% шансів отримати папери вартістю від $2,5 до $10, але це спрацьовує. Коли власники рахунків роблять свій перший депозит, вони отримують вітальне повідомлення про те, що кошти були негайно зараховані, отже вони можуть розпочинати торгівлю. Крім того, Robinhood надсилає push-сповіщення про переміщення їхніх позицій, тим самим заохочуючи користувачів повернутися у програму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Продається банк: знакові угоди на українському банківському ринку

google news