Центробанк росії планує запустити пілотне використання цифрового рубля в липні-серпні поточного року. З якими серйозними витратами зіткнуться російські кредитні організації на тлі впровадження CBDC?
Центробанк рф планує запустити операції з цифровим рублем вже цього літа. У рамках пілотного проєкту використання нової форми грошей буде доступно в 11 містах росії на торгово-сервісних підприємствах. Однак конкретних міст поки що не було названо.
Пілотний запуск цифрового рубля в роздрібному сегменті буде проходити у два етапи:
- На першому етапі громадяни, банки та бізнес реєструватимуть гаманці й тестуватимуть перекази.
- На другому етапі можна буде розплачуватися цифровим рублем за товари та послуги.
ЦБ рф також планує обговорити інтеграцію національних цифрових валют з кількома країнами. Зокрема, йдеться про побудову інтеграції в обхід SWIFT — міжнародної системи фінансових повідомлень.
З якими збитками спіткнуться російські банки після впровадження цифрового рубля
Директорка біржі Bitget Грейсі Чен поділилася своєю думкою про появу цифрового рубля, зазначивши, що це може призвести до суттєвих змін у банківській сфері росії.
“Країна активізує зусилля з дедоларизації та прагне отримати перевагу, перейшовши на цифровий рубль, щоб подолати традиційні фінансові та торговельні бар’єри. Цифровий рубль може надати фінансовій системі росії та банківському сектору певні переваги, хоча деяким банкам, можливо, знадобиться скоригувати свою бізнес-модель для адаптації до його впровадження.”
Цифровий рубль може знизити залежність громадян від конкретного банку, але водночас зробить їх повністю залежними від Центрального банку росії. Комерційні банки можуть втратити значну частину свого доходу, який вони зараз отримують за рахунок комісій. Поява цифрового рубля може призвести до втрати комерційними банками до 50 мільярдів рублів чистого прибутку.
Водночас наразі заявляється, що цифровий рубль не використовуватимуть у кредитуванні людей та бізнесу. Тобто у банків не буде втрат у процентних доходах. Жодного кешбеку за оплату покупок також поки що не передбачено. Виходить, що у банків є привід тривожитися тільки про комісійні доходи за перекази фізосіб і еквайринг.
Деякі експерти вважають, що далеко не для всіх банків поява цифрового рубля пройде гладко:
“Банки дійсно зіткнуться з втратами. І справа тут не в самому рублі, а в тому, що він дасть можливість не прив’язувати свої рахунки до конкретного банку. Тут варто зазначити, що саме існування класичних банківських послуг теж стає під сумнів, тому що все це може взяти на себе ЦБ, а банкам залишиться тільки надавати різні додаткові послуги. Тому виживуть лише ті, хто реально зможе пропонувати клієнтам щось корисне.”
Що стосується смарт-контрактів з використанням цифрового рубля, то вони можуть з’явитися вже в другій половині 2023 року. При цьому росіяни використовуватимуть цифровий рубль швидше з цікавості.
Раніше ми писали про те, яка країна відмовилася від долара США на догоду росії.
Вам також буде цікаво дізнатися:
- «Квітуча економіка росії»: Чому західні ЗМІ так вважають і помиляються
- На яку валюту хочуть перейти країни БРІКС замість долара
- Проєкт «Криголам»: Транскордонна роздрібна платіжна система для CBDC від Банку міжнародних розрахунків