close-btn

Не доларом єдиним: Як українцям захистити свої заощадження в умовах зростаючої інфляції

Показник інфляції росте невпинно і, на жаль, спричиняє танення заощаджень простих громадян. Проте існують інструменти, котрі можуть загальмувати процес знецінення грошей

Інфляція в Україні

Інфляція “з’їдає гроші” постійно. Фото: https://www.gushiciku.cn/

Інфляція у світі протягом останніх двох років прискорилася як ніколи до цього. Долар, який традиційно вважався стабільною валютою, знецінюється дуже швидко – порівняно зі звичними 2% інфляції нині цей показник досягнув 8%. В Україні інфляційні реалії також доволі песимістичні, адже процес знецінення грошей наразі прискорюється збитками, яких завдає українській економіці війна, розв’язана Росією. Гривня стрімко втрачає у ціні, через що усі без виключення товари і послуги дорожчають. При цьому традиційні заощадження ані у доларах, ані у євро не можуть гарантувати українцям, що завтра їхні гроші матимуть таку ж цінність та купівельну здатність, як сьогодні.

Тож варто подумати про інші, можливо, не такі популярні, як купівля доларів, але більш дієві способи захисту грошей від інфляції. Тож далі розповімо про найефективніші станом на зараз шляхи збереження заощаджень в Україні, а також про те, що думають з цього приводу експерти. 

Купівля стабільної валюти

Найбільш оптимальним варіантом збереження фінансів для українців наразі є валюти тих країн, де інфляція залишається незмінно низькою, а політичний клімат – стабільним. Йдеться про фунт стерлінгів, швейцарський франк та японську єну.

  • Не варто купувати готівкову валюту. Краще скористатися валютним депозитом, проте варто пам’ятати, що ставки за такими вкладами в українських банках є дуже низькими – від 0,25% до 0,9%.
  • Можна купити валюту на біржі. Так покупець придбає валюту дешевше, ніж зробив би це в обміннику, котрий заробляє на комісії. Однак цей інструмент підходить радше для тих, хто знайомий з механізмом роботи біржі і має у цьому певний досвід. Щоб мати доступ до біржі, потрібно звернутися до брокера для відкриття брокерського рахунку і бути готовим до того, що він стягне комісію під час майбутнього виведення коштів.

Директор фінансової компанії Activitis Павло Матіяш певен – якщо хочете зберегти гроші, варто використовувати суміжні інструменти і диверсифікувати фінанси. 

Павло Матіяш

Павло Матіяш

«Краще обирати долар, бо євро просідає швидше за американську валюту і уже сягнув мінімуму за останні десятиліття. Як у випадку доларів і євро, так і з фунтами та франками – усі валюти вимагають детального аналізу динаміки цін. Свого часу ми бачили навіть девальвацію відносно стабільного швейцарського франку, тому не можна вважати його апріорі кращим за долар. У будь-якому випадку франки та фунти не покажуть колосальний розрив дохідності порівняно з доларом. Це буде не та різниця, яка покриє інфляцію», – каже Павло Матіяш

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Криптоінвестиції у нерухомість: У яких країнах можна придбати квартиру, маючи тільки цифрові гроші

Криптовалюта з низькою волатильністю

Не лише біткоїн можна назвати гідним інвестицій. Крім нього, у світі існує ще тисяча криптовалют. Варто звернути увагу на Ethereum (наприкінці 2021 року різко подорожчав до $5 тис); Solana, що забезпечує швидкі транзакції – 50 тисяч на секунду завдяки механізму підтвердження ставки і консенсусу історії; Cardano з ринковою капіталізацією у $55 млрд.

криптокошелек

Криптовалюти – ризиковий інструмент. Фото: bitexpert.io

Ціна кожного токена дуже мінлива та чутлива до хайпу у мережі і змін у світі – і економічних, і політичних, і соціальних. Висока волатильність криптовалют може як дозволити швидко заробити за їх купівлі-продажу, так і різко зменшити ваш капітал. Тож щоб зберігання грошей у криптовалюті було виправданим і мінімально ризикованим, потрібно детально вивчити це інвестиційне поле. Варто аналізувати курси, ринок, відстежувати найбільш вигідні умови криптобірж та криптообмінників. Детальніше про це читайте у нашому матеріалі тут.

При цьому інвестор-новачок може довірити купівлю токенів професіоналам, передавши гроші, конвертовані у криптовалюту, біржі або приватній особі, використовуючи договір криптозайму.

Вкладення у стейблкоїн

Стабільні монети мають нижчу волатильність, ніж біткоїн чи ефір, бо їхній курс прив’язаний до курсу долара або іншої валюти. Найпопулярніші стейблкоїни – це Tether (USDT), курс якого прив’язаний до долара США у співвідношенні 1:1; DAI; Gemini Dollar (GUSD); TrueUSD (TUSD).

Інфляція в Україні

USDT – один з найпопулярніших стейблкоїнів. Фото: https://omc2017.it/

Стейблкоїни надійніші за криптовалюти, тому з їх допомогою інвестор може диверсифікувати активи, або продати крипту за стейблкоїни, а пізніше викупити за нижчою ціною.

Але варто пам’ятати, що стейблкоїни:

  • Можуть бути нестабільними, а також не гарантують збереження своєї прив’язки, тому можуть різко дешевшати майже до нуля.
  • Не гарантують інвесторам належної прозорості – наприклад, Tether (USDT) та USD Coin (USDC) не оприлюднили публічні аудити.
  • Можуть не мати резервів на біржі. Стейблкоїни не мають доказу факту наявності резерву. Проте щоб вигідно продати стабільний токен, криптобіржа повинна мати достатньо ресурсів, щоб погасити продані стейблкоїни.

Купівля цінних паперів

Фінансова консультантка Аліна Шух каже, що сьогодні немає передумов до зміцнення гривні, а через те, що на 2023 рік інфляція прогнозована на рівні 20%, відкласти гроші зараз означає втратити половину через рік. Експертка певна, що нині гривня є не інструментом для зберігання, а лише об’єктом розрахунку. На її переконання, найкраще, що українці можуть зробити для своїх грошей, – зберігати їх у валюті, проінвестованій у хороші активи.

Інфляція в Україні

Аліна Шух. Фото: https://psm7.com/uk

«Потрібно дотримуватися правила розподілу усіх інвестицій. Цей урок українці мають добре засвоїти під час війни. Усі, хто інвестував у нерухомість чи у біткоїн або мав гроші в облігаціях і не міг продати їх через закриття біржі, як виявилося, помилилися. Найкраща диверсифікація для збереження фінансів – це різні валюти і різні активи, до того ж у різних країнах. Диверсифікація, коли ОВДП, нерухомість та акції зберігаються в Україні неправильна», – зазначає Аліна Шух.

Акції. Українці активно зацікавилися закордонними акціями у 2020 році, коли Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку розширила список цінних паперів, допущених до обігу в Україні. У 2021 році Комісія допустила до обігу в Україні цінні папери компаній-гігантів: Amazon, Coca-Cola, McDonaldʼs, Johnson&Johnson, Nike, Pfizer, Walt Disney, Starbucks. Нині найвигіднішими індустріями для інвестицій є кібербезпека, штучний інтелект, фінансові технології.

Аби придбати іноземні цінні папери, потрібно відкрити банківський рахунок;, отримати статус інвестора (уклавши договір з інвестиційною фірмою); відкрити рахунок у цінних паперах у депозитарії; отримати е-ліміт у Національному банку України. Іноземні папери можна переводити у депозитарій  у будь-якому куточку світу та передавати у спадок. Варто пам’ятати, що прибуток від інвестицій у цінні папери оподатковуються ПДФО та військовим збором. 

Павло Матіяш каже, що існують шляхи, котрі зроблять гроші нечутливими до інфляції лише у певній мірі. 

«Інфляція в Україні за підсумками останніх місяців становить близько 24,5%, а такої дохідності не дають жодні інвестиційні інструменти. До того ж для звичайних громадян кількість доступних інструментів для інвестицій обмежена. Приміром, вкласти гроші в акції іноземних компаній у більшості випадків зараз неможливо. Тож залишається звертатися до депозитів, дорогоцінних металів, ОВДП та іноземної валюти», – підкреслює фінансовий експерт.  

Євробонди. Це інвестиційний інструмент для доволі заможних людей, адже поріг входу становить 200 тисяч євро. Позичальниками, котрі випускають облігації, є уряди та організації, зацікавлені в отриманні грошей на багато років. Євробонди розміщують банки, а купують страхові і пенсійні фонди, а також інвестиційні компанії. Україна продає єврооблігації зі строком погашення 10, 12 років, прибутковість яких становить від 3% до 10%.

Найбільш безпечними є облігації, випущені державами та великими корпораціями. Наразі популярними серед інвесторів-українців залишаються єврооблігації українських компаній Naftogaz Ukraine, Metinvest, DTEK Renewables, Ukrainian Railway, Vodafone Ukraine, Ukravtodor, Oschad Bank, Ukreximbank тощо. Придбати такі цінні папери може і фізична, і юридична особа через інвестиційні компанії або використовуючи гроші на рахунку закордонному банку.

Військові облігації. Такі цінні папери з дохідністю 11-12% річних є одним із найбільш надійніших інструментів зберігання грошей. До того ж прибуток від погашення державних облігацій не оподатковуються. За своєю суттю облігації внутрішньої державної позики є розпискою від держави, яка позичає кошти у людини, обіцяючи віддати їх з відсотками. Невиплата може статися тільки у випадку дефолту країни. 

Павло Матіяш певен, що військові облігації можна назвати найбільш надійними, бо вони дають середню дохідність на рівні 16%: «Купивши облігацію, людина через рік отримає свої гроші назад з дохідності і не сплачуватиме податок на дохід фізичних осіб, а лише військовий збір. Але якщо гривня різко девальвує, навіть цінні папери не стануть панацеєю. До того ж облігації також мають ризики – так, ми віримо, що переможемо у війні, але ніхто не знає, коли вона закінчиться, і якою буде ситуація в Україні – а від цього залежить, як держава виконуватиме свої зобов’язання по погашенню ОВДП». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд схвалив законопроект про швидкі інвестиції

Інвестиції у дорогоцінні метали та монети

Дорогоцінні метали – золото, срібло, платина та паладій – є надійними активами для зберігання грошей під час інфляційних стрибків, хоча заробити на них багато не вдасться. Ціна золота змінюється кожного дня, але в цілому «золоте» вкладення випереджає інфляцію.

Аналітики ринку зазначають, що протягом 2023-2028 років вартість банківського золота зросте вдвічі – до $3–5 тис. за унцію.

Щоправда, слід пам’ятати, що золоті зливки складно швидко продати за ринковою ціною. Тому є сенс оформити металевий рахунок і розмістити на ньому куплений у банку метал, а пізніше, коли курс стане вигідним, обміняти на фіатні гроші.

Інфляція в Україні

Золото є доволі надійним інструментом інвестицій. Фото: https://armenpress.am/

Павло Матіяш підкреслює, що дорогоцінні метали у зливках та металевих депозитах – це довготривале збереження коштів, не на місяці, а на роки. Експерт радить – перш ніж використовувати цей інструмент, треба подивитися динаміку ринкових цін на зливки, адже їхня вартість відрізняється від цін безпосередньо на золото. 

Монети, виконані з дорогоцінних металів, можна купити за ціною, наближеною до ціни дорогоцінного металу, з якого вони відлиті. В Україніоперації з інвестмонетами проводить Нацбанк.

Саме НБУ викуповує у громадян інвестиційні, ювілейні та пам’ятні монети, але продати їх можна і у приватні колекції. Це буде вигідніше, адже у банківських каталогах бачимо рекомендовану ціну монети, а нумізмати можуть запропонувати більше.

Купівля токенізованих акцій

Це цифрові security-токени, створені за допомогою блокчейн-технології,вартість яких рівняється ціні базисного цінного паперу. Токенізувати можна різні активи: будинок чи квартиру, земельну ділянку, мистецтво, монети, коштовності, авторські права на власність, цінні папери. Дохідність токенізованих акцій може сягати 12-15% річних. Примітно, що для того, аби торгувати ними, не потрібен брокерський рахунок. Купити токенезовану акцію можна на криптобіржі, а потім там же продати, заробивши на різниці курсів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд спростив реалізацію інвестиційних проєктів від 20 млн євро

Інвестиції у землю

Незважаючи на війну в Україні, земельні ділянки залишаються земля надійним інструментом інвестування та зберігання і примноження грошей. 

Інфляція в Україні

Земельні ділянки – надійна інвестиція. Фото: https://armyinform.com.ua/

Аліна Шух каже, що земля завжди була активом, непідвладним часу, який не знецінюється та не псується, має потенційно велику дохідність та невеликий ризик: «Нині реєстри уже відкриті, і попит та пропозиція відновилися, адже заробіток, який можна отримати від землі, не змінився. Ділянки як були, так і залишаються хорошим активом. Хоча є один ризик – це локація землі в Україні».

Фінансова консультантка підкреслює, що купувати тільки землю лише тому, що хочеться кудись вкласти гроші, неправильно. На переконання Аліни, інвестувати у землю потрібно лише тоді, коли людина має довгострокову ціль і диверсифікований портфель з капіталом за кордоном на фондовому ринку.

Незвичайні способи інвестування грошей

Є сенс звертатися до альтернативних інструментів збереження грошей, якщо людина має відповідні знання і час для коректної оцінки об’єктів. Йдеться, приміром, про цифрове мистецтво (NFT – Non Fungible Token, тобто невзаємозамінний токен), антикваріат, автомобілі, живопис, коштовності, колекційний алкоголь. Усі ці об’єкти з часом подорожчають, і їх можна буде продати за вищою від покупки ціною.

Крім того, не зайвим буде замислитися над інвестуванням у самого себе – у навчання та підвищення кваліфікації та над вкладенням грошей у бізнес. Фінансова консультантка Аліна Шух каже, що краще не відкладати «під подушку» невеликі суми, а проінвестувати ці гроші у себе, збільшивши свій багаж знань, адже, щоб бути затребуваним на ринку праці, потрібно бути дуже компетентним. 

Павло Матіяш підкреслює, що не можна інвестувати останні гроші, необхідно мати фінансову подушку – на три-шість місяців. До того ж важлива ліквідність інструментів – як швидко ви можете їх трансформувати у гроші. Експерт певен, що усі інвестиційні інструменти мають право на існування, інша справа, що у кожної людини є власний поріг очікувань та ризиків, у чомусь особа компетентна, а чомусь ні. 

«Для інвестування у коштовності та мистецтво, потрібно або знатися на цьому, або мати професійного консультанта. На власний розсуд людина може помилкового накупити не те, що потрібно. Приміром, предмети мистецтва – варто цим займатися тільки якщо ви обізнані у цій галузі. Але зараз неможливо купити дійсно вартісне мистецтво в Україні. Якщо особа має гроші в іноземному банку, то може брати участь в іноземних аукціонах, а якщо не має, то цей шлях закритий, і доводиться задовольнятися творами українських художників», – зазначає експерт. 

Павло також розповів, що у випадку інвестування у коштовності необов’язково обирати саме ювелірні вироби, можна звернути увагу на діаманти. Але експерт попереджає – і тут потрібно знатися на чистоті, розмірах та інших характеристиках дорогоцінного каміння, а також розуміти, чи є у виробів офіційна документація, яка знадобиться для декларування або вивезення за кордон. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Інфляція в єврозоні встановила черговий рекорд — аналіз у розрізі країн і років

Потужна інфляція в країнах Латинської Америки може призвести до державних переворотів

Норвежці втрачають мільярди доларів через вiйну в Україні та глобальну інфляцію

google news