close-btn

Гроші в сім’ї: 3 фінансові моделі спільного бюджету

Які фінансові моделі бувають у сім’ях, які переваги та недоліки кожної з них, а також як вибрати фінансову модель, що підходить саме вам

Сімейний бюджет – це план вхідних та вихідних коштів вашої сім’ї за певний період часу, наприклад, місяць або рік. Багато людей витрачають свій прибуток, не замислюючись, як розподілити свої гроші так, щоб вони працювали на них.

Виділіть час, коли ви та інші дорослі у вашій сім’ї можете зібратися разом та обговорити ваш сімейний бюджет. Це можете бути ви та ваш партнер, дорослі діти чи батьки, які живуть з вами. У будь-якому випадку, сім’я має дійти спільної згоди та зрозуміти, яку фінансову модель приймають усі рідні.

При правильному визначенні відповідної фінансової моделі, сім’я зможе розподілити обов’язки та грамотно керувати коштами. Фахівці з фінансового планування виділяють три моделі ведення бюджету у сім’ї: спільна, роздільна, змішана. Розглянувши їх, вивчивши всі переваги та недоліки, можна визначити, яка найбільше підійде вашій родині, щоб у ній не було розбіжностей.

Спільна

У спільній фінансовій моделі планування весь бюджет складається у «спільний котел». Розмір внеску кожного з членів сім’ї не має значення, адже фінанси та цілі спільні. Сім’я накопичує та витрачає загальний бюджет, тому своїх особистих фінансів ні в кого немає. Найчастіше у нашій країні зустрічається саме така модель планування сімейного бюджету.

  • Переваги. При цій моделі планування досить успішно виходить накопичувати гроші, прибыли и затраты прозрачны, а в семье царит чувство общности.
  • Недоліки.Якщо в сім’ї лише один здобувач, то така модель може працювати проти гармонійних стосунків. Той, хто заробляє, може почати думати, що він має більше права розпоряджатися фінансами на власний розсуд. Тут важливо вміти розподіляти кошти, навіть якщо члени сім’ї заробляють різну суму чи хтось не працює.

Роздільна

У цій моделі кожен член сім’ї зароблятиме, витрачатиме і відкладатиме лише свої гроші. На загальні цілі, наприклад, покупку продуктів, оплату ресторану або відпустку — вносити вклади порівну. Така модель часто є в парах, які тільки почали зустрічатися, ще не мають спільних цілей і поки що не готові створювати бюджет разом.

  • Переваги. Кожен член сім’ї фінансово незалежний і несе відповідальність тільки перед собою, тому ситуація, що один з пари раптом перестає робити свій внесок до бюджету, а другий почне забезпечувати всю сім’ю практично неможлива.
  • Недоліки. Загальних цілей немає, як і домовленостей про витрати коштів. Така модель небезпечна тим, що один із членів сім’ї може зануритися в борги, а партнер про це і знати не буде. 

Змішана

Така модель поєднує загальний та роздільний бюджети. Тут кожен із членів сім’ї вкладає частину свого заробітку на загальні цілі, а частина залишає собі на особисті потреби.

  • Переваги. У такій моделі кожен має свої гроші і може розпоряджатися ними як захоче, але водночас сім’я має загальний бюджет. У такій сім’ї кожен відчуває свою важливість і водночас фінансово незалежний від інших членів сім’ї.
  • Недоліки. Якщо вклади до бюджету кожного не рівні, можуть виникати розбіжності та суперечки щодо цілей накопичення коштів.

Як вибрати фінансову модель планування бюджету

Якщо ж конкретної моделі не визначено, важливо обговорити в сім’ї такі нюанси як:

  • хто вестиме облік грошей у сім’ї
  • чи будуть розбіжності з приводу особистих витрат
  • чи є в сім’ї спільні цілі, для яких потрібен спільний бюджет
  • наскільки стабільні доходи та витрати в сім’ї.

Озвучивши ці питання, можна дійти загального планування бюджету, розставлення пріоритетів та цілей на майбутнє. Спілкування у сім’ї відіграє важливу роль у правильному управлінні грошима. Чесні розмови із партнером можуть допомогти уникнути конфлікту через гроші. А залучення дітей до планування та складання бюджету може полегшити спільне досягнення цілей заощаджень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як переказувати гроші без комісії

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!