close-btn

Гроші кращі за любов? Вчені розкрили вартість щастя 

Еволюція, розвиток цивілізації та високий інтелект зробили людей уважними і жадібними до грошей, але залишили нам щастя як бажану мету

Індекс щастя

Ми усі прагнемо щастя. Фото: https://www.justicevi-i.org/

На порозі День Святого Миколая – свято, яке розпочинає зворотній відлік до Нового року. Свято, коли не лише дітям, а й усім дорослим неодмінно хочеться вірити у дива. Цьогоріч ми, українці, як ніколи, прагнемо надії, потребуємо незламних сподівань та віри у диво (яке, до речі, щодня творять наші військові та волонтери). Напередодні чарівного свята, коли усі бажають одне одному щастя, ми вирішили поміркувати саме про нього – що таке щастя з наукової точки зору, як і що про нього думають люди різного достатку, віку, освіти та світогляду? Чи можна купити щастя за гроші? Насправді кілька груп вчених незалежно одна від одної довели, що можна, але чи дійсно це так?

Далі – про те, чому дехто так прагне купити щастя, що погрузає у боргах, а дехто вважає, що гроші важливіші за любов.

Міжнародний індекс щастя

Незважаючи на те, що щастя – чи не найбільш абстрактна та невловима річ у світі, науковці все ж спробувати «зловити» її, одягнувши у матеріальні показники. З деяких пір у світі існує такий собі міжнародний індекс щастя, що показує рівень добробуту та задоволеності життям у різних країнах світу. Авторство поняття альтернативного індексу соціально-економічного розвитку належить Нікові Марксу. Він певен, що люди хочуть жити довго і радісно, а держава має гарантувати їм це без шкоди для екології. На його думку, формула індексу щастя виглядає так:

HPI = Очікувана тривалість життя Х Добробут Х Нерівність результатів / Екологічний слід

Щоб визначити рівень добробуту людей, використовуються дані соціологічних опитувань Інституту Геллапа та наукової асоціації World Values Survey. Ключове запитання соцопитування звучить так: «Який рівень вашого добробуту за десятибальною шкалою?». Опитування проводиться серед 1000 респондентів віком від 15 років у 150-ти країнах. Автори доповіді порівнюють країни за шістьма показниками: рівень доходу, очікувана тривалість життя, соціальна підтримка, свобода, ставлення до корупції та щедрість. На основі цих даних формується щорічна Всесвітня доповідь про щастя, де міститься рейтинг країн світу за рівнем щастя громадян.

У 2021 році Україна посіла 110-е місце (зі 149-ти) у «щасливому» рейтингу країн – між Алжиром і Іраком. Наша країна піднялася на 13 сходинок порівняно з 2020 роком і на 23 порівняно з 2019-м.

Останні чотири роки першою у рейтингу щастя є Фінляндія. Минулого року за нею слідували Данія, Швейцарія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Швеція, Люксембург, Нова Зеландія та Австрія. На найнижчих сходинках опинилися Зімбабве, Руанда, Ботсвана, Лесото, Малаві та Афганістан.

Дещо про щастя з наукової точки зору – дослідження 2022 року

Результати останнього наукового дослідження стосовно щастя здаються доволі цинічними – людина не може бути повністю задоволена життям, яким би воно не було: активним, багатим, сповненим пригод, грошей, натхнення, можливостей, здійснення мрій і планів… Натомість люди завжди будуть прагнути покращити життя і намагатимуться досягнути абсолютного щастя, хоча воно недосяжне, як лінія горизонту. Це як спробувати вкусити себе за лікоть – здається нескладним, але лише до того, як спробуєш це зробити.

Про це свідчать дані дослідження, проведеного американською бізнес-платформою для онлайн-кредитування LendingTree за участі 2100 респондентів у США і опублікованого у січні 2022 року. 

Індекс щастя

Сучасна людина неабияк цінує гроші. Фото: https://pixabay.com/

З дослідження взаємозв’язку грошей і щастя випливають такі цікаві висновки:

  • Переважна більшість опитаних (70%) певна, що стабільно високий дохід відчутно зменшує рівень стресу і дає людині змогу почуватися краще.
  • На думку 19% респондентів, щастя можна купити за гроші.
  • 33% опитаних на запитання «Любов чи гроші?» відповіли, що гроші зроблять їх щасливішими.
  • 35% американців різного віку розповідають, що витрачання грошей на подорожі і заходи робить їх щасливішими, ніж купівля матеріальних благ. Разом з тим 15% кажуть протилежне.
  • Кількість тих, хто певен, що гроші, а не любов зроблять їх щасливішими, зменшується зі збільшенням суми заробітку.
  • 88% опитаних витрачали гроші на щось, що робило їх щасливішими, а 43% влізли для цього у борги.
  • Улюблені речі, що приносять найбільше щастя, для покоління Zers віком від 18 до 24 років – це одяг/взуття/аксесуари (55%); для міленіалів віком від 25 до 40 – це подорожі (54%); для покоління X віком від 41 до 55 років – це їжа/десерти (46%); для покоління бебі-бумерів віком від 56 до 75 – це подорожі (40%).
  • 54% тих, хто витрачав гроші, аби стати щасливішим, кажуть, що такий трюк працює лише на деякий час. При цьому ті, хто заробляє більше, зазначають – це спрацювало повністю, а люди з меншими доходами (менше 35 000 доларів на рік) зізнавалися, що полегшення було нетривалим. Очевидно що більший бюджет дозволяє отримувати кращий відпочинок, харчування і матеріальні блага та вкладати кошти у досвід.
  • 54% респондентів сказали, що їхні гроші спричинили нещастя. Причинами невдоволення людей з річним доходом у 100 000 доларів стали суперечки про спадщину (27%), позичання грошей близьким (24%) і відчуття, що їх використовують (21%).
  • Респонденти з вищими доходами вважають себе щасливішими у чотирьох сферах життя: місце проживання, робота, особисте життя та зовнішність.
  • 18% респондентів сказали, що пандемія коронавірусу переконала їх, що за гроші можна купити щастя. Авжеж, адже за гроші можна купити комфорт – люди з вищим рівнем доходу мають кращу фінансову подушку і не так болюче відчуватимуть втрату роботи, зарплаті або заборгованість, ніж менш забезпечені люди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інновація у e-commerce: Як мережева токенізація економить бізнесу гроші, а клієнтам гарантує безпрецедентну безпеку

Теорія про конкретну кількість грошей для щастя

Найвідоміша теорія на цю тему свідчить, що за гроші можна купити щастя — але лише до певної межі. Такого висновку дійшли два нобелівські лауреати зі США, Даніель Канеман і Ангус Дітон. Вчені виявили, що емоційний добробут підвищується зі зростанням заробітку.

У 2010 році Канеман та Дітон вивчали зв’язок між доходом, емоційним станом та загальною оцінкою життя. Дослідження ґрунтувалося на опитуванні майже пів мільйона американців.

Вивчивши дані, вчені дійшли висновку, що рівень позитивного ефекту — саме так вони відображали показник щастя — «завмирає», коли дохід сім’ї перевищує $75 тис. на рік. При цьому загальна оцінка якості життя продовжує зростати.

Щастя залежить… від зарплати сусідів?

У січні 2021 року було опубліковано дослідження наукового співробітника Пенсільванського університету Метью Кіллінгсворта, котрий створив додаток для смартфонів, з допомогою якого у режиму реального часу опитував людей про їхній рівень щастя. Всього в опитуванні взяли участь 33 тисячі респондентів віком від 18 до 65 років, які надали 1,7 млн ​​відповідей про свої доходи та емоції.

Зрештою Кіллінгсворт збагнув ось що:

  • Відчуття щастя зростає паралельно доходам людини / родини, навіть після того, як перевищує позначку у $75 тисяч. Згідно з результатами дослідження, щастя іде в ногу з заробітком.
  • На щастя впливає те, скільки і чого має людина у порівнянні з іншими, здебільшого знайомими людьми. Якщо людина живе так само або краще, ніж її сусіди, то вона частіше і гостріше відчуватиме щастя.

Експерименти дослідника питання щастя Джона Яхимовича, Еріна Л. Фрея з Університету Південної Каліфорнії, Бертуса Єронімуса з Гронінгенського університету і Адама Галінскі та Сандри C. Матц з Колумбійської школи бізнесу показали, що гроші допомагають уникати буденних проблем, які провокують постійний стрес. Тобто маєш гроші – менше стресуєш.

У дослідженнях взяли участь 522 людей з доходами від $10 тисяч до $150 тисяч на рік, котрі вели щоденник, де описували свої щоденні справи і емоції. Результати експериментів показали таке:

  • Гроші знижують рівень стресу: Багатші люди частіше задоволені якістю свого життя і не надто переймаються через прикрі випадковості, невдачі або нещасні випадки адже відчувають, що можуть пройти усі труднощі.
  • Низькі доходи змушують людей соромитися. Джон Яхімович і його колеги відкрили цікаве психологічне явище — «Спіраль сорому», коли незаможні люди відчувають провину за свої низькі заробітки, вважають самих себе винними у цьому, не зважаючи на політичні або економічні причини. Разом з тим саме наростаюче відчуття сорому відтягує момент вирішення фінансових проблем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Подальші перспективи українського бізнесу в умовах війни: дослідження Mastercard

Вчені з університету штату Мічиган з’ясували, що люди, які витрачають гроші на враження, почуваються щасливішими, ніж ті, хто вкладається в матеріальні цінності. Дослідники пов’язують це з тим, що отримане враження та емпіричний досвід створюють більш стійке відчуття щастя, яке потім легше згадати та порівняти, ніж гроші, витрачені на щось рутинне. 

Індекс щастя

Гроші дійсно роблять людей щасливішими. Фото: https://www.kiplinger.com/

Тим часом економіст і науковий співробітник Оксфордського університету Альберто Праті зазначає, що разом з колегами виявив, що щасливі люди часто перебільшують рівень свого добробуту, тоді як нещасні перебільшують погіршення свого фінансового становища. Вчені з’ясували, що імовірність того, що нещасна людина занизить рівень свого щастя, підвищується на 20%, і лише з 10% ймовірністю вона завищить рівень свого щастя.

Вчені провели багаторічні опитування за участі 60 тисяч людей зі США, Франції, Великої Британії і Німеччини, аби дослідити пов’язаність щастя та добробуту, і зрозуміли, що люди часто недооцінюють своє колишнє щастя. Крім того, науковці збагнули, що неможливо завжди бути найщасливішим, але можна цінувати і пам’ятати минуле щастя.  

Це хороша порада на будь-які часи. Варто пам’ятати, що у кожного з нас колись були виключно чудові часи, і вони неодмінно знову настануть!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як розвиватимуться цифрові платежі у транспорті у найближчі 5 років – дослідження

Вбудовані фінанси принесуть американським фінустановам до $51 млрд — дослідження

Як еволюціонує мобільний банкінг у світі та чому українські необанки на крок попереду

google news