До кінця 2020 року індекс ділових очікувань українського бізнесу дещо знизився: в IV кварталі показник склав 99,6%, тоді як у липні-вересні переважали оптимістичні настрої на рівні 100,8%
Як відзначають в Нацбанку, падіння індексу ділових очікувань бізнесу спровоковано й іншими факторами, серед яких: погіршення респондентами оцінки стану власних підприємств, інвестиційних витрат і обсягів реалізації виробленої ними продукції.
“Після декількох місяців позитивної динаміки очікування підприємств знову погіршилися. Один з ключових чинників погіршення рівня очікувань – осіннє зростання кількості захворювань”, – повідомив директор департаменту статистики та звітності НБУ Юрій Половнєв.
Попри те, що в цілому бізнес як і раніше дивиться вперед з оптимізмом, прогнози багатьох власників фірм все-таки відчутно погіршувалися. Якщо в III кварталі минулого року високі очікування були присутні у 4,4% учасників опитування, то в IV-му відсоток таких респондентів склав 1,3%. Найбільше поліпшення фінансово-економічного стану у 2021-му очікують представники підприємств видобувної та переробної промисловості, а також сільського господарства.
Одночасно з цим, найбільш песимістично налаштованими за підсумками дослідження Нацбанку виявилися підприємства транспорту і зв’язку, представники сфери будівництва, а також компаній, чия діяльність пов’язана безпосередньо з енерго- та водопостачанням.
Очікування щодо обсягів продажів. Оптимістичні настрої переважають у всіх секторах економіки. Що стосується вливання в економіку іноземних інвестицій, то підприємства, які залучають іноземний капітал очікують значного збільшення їх обсягу. Однак, частка компаній, які планують залучати іноземні кредити, практично, не змінилася: в III кварталі таких підприємств було 41,9%, а в IV-му – 41,7%. Відсоток приватних підприємців, які мають намір брати кредити за кордоном, зменшився з 8,0% до 6,9%.
ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE
В умовах глобальної рецесії та майбутньої невизначеності, Нацбанк все частіше вдається до використання свого головного інструменту впливу – зміни процентної ставки. На світову економіку великий вплив зараз робить невизначеність термінів закінчення пандемії коронавіруса. Не стала винятком у цьому сенсі й Україна. За словами голови НБУ, у 2020 році Нацбанк був змушений суттєво знизити облікову ставку – до 6%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фінансовий моніторинг: НБУ пішов на поступку банкам
За матеріалами banker.ua