close-btn

Як декларувати збори волонтерам, щоб не мати проблем з податковою — відповіді на популярні питання

Близько 60% українців приймають участь в волонтерській допомозі Силам оборони, хтось фізичною працею, хтось грошима, а дехто виконує функцію організатора. Діяльність останніх нерідко пов’язана зі збором грошей, які підлягають оподаткуванню (за законом майже п’ята частина донатів відправляється державі), але не завжди. Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою?

Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою

Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою Фото: pixabay.com

Кампанія декларування, в рамках якої українці повідомляють державі про отримані доходи, з яких не було сплачено податків, поступово завершується (до кінця залишилось менше місяця). Так, волонтери зобов’язані повідомити про зібрану допомогу, витрачену на потреби збройних сил.

Як правильно організувати збір коштів для потреб Сил оборони, не наткнувшись на проблеми з податковою? Що чекає на тих, хто збирав кошти без належної реєстрації? Розглянемо далі.

Чи справді донати оподатковуються?

Так! Згідно з податковим законодавством, держава не диференціює додаткові доходи, отримані за виконання якихось робіт, з зібраними волонтером коштами на потреби ЗСУ. Усі подібні надходження юридично відносяться до категорії «Інші доходи громадян», а відтак їх необхідно задекларувати та заплатити з них 18% податку на доходи фізосіб та 1,5% військового збору.

Декларування відбувається за підсумками минулого року. Тобто цьогоріч триває кампанія з декларування доходів за 2022 рік. Декларацію необхідно подавати до 1 травня, а до 1 серпня сплатити податки із задекларованих в ній доходів.

Заповнюється та подається така декларація наступним чином:

  • офлайн — у місцевій податковій;
  • онлайн — через е-кабінет платника податків (достатньо володіти е-підписом, як його отримати, читайте далі).
Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою

Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою Фото: pixabay.com

Коли не потрібно сплачувати податки із зібраних коштів?

Щоб донати не оподатковувались, людина, яка їх збирає, повинна бути зареєстрованою в державному Реєстрі волонтерів. В цьому випадку гроші можна збирати навіть на особистий рахунок.

Інший варіант — створити благодійну організацію або фонд, і збирати гроші на його рахунки. Цей спосіб значно складніший та передбачає ряд бюрократичних процедур.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк переглянув валютні та митні обмеження, щоб розширити можливості волонтерів

Як відбувається реєстрація волонтерів?

Кожен бажаючий потрапити у Реєстр волонтерів повинен подати заяву за формою №1-РВ до Державної податкової служби. Зробити це можна в податковій (будь-який відділ), або онлайн — в е-кабінеті платника податків, розділ «Ведення звітності», код F1308301. Ця функція поки що недоступна в Дії (хоча раніше анонсувалась).

В минулому році була передбачена необхідність подачі копії ідентифікаційного коду або паспорта, а ще довідки з банку. Цьогоріч це вже не обов’язково.

В заяві вказується номер банківського рахунку (на який збиратимуться донати). Це обов’язкова умова, так як гроші, які надійшли на інші рахунки, підлягають оподаткуванню.

Раніше ми писали, про те, які платіжні інструменти допомагали українським волонтерам.

Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою

Як діяти волонтерам, щоб не мати проблем з податковою Фото: pexels.com

Як повинен діяти вже зареєстрований волонтер?

Навіть якщо людина зареєстрована в Реєстрі волонтерів, вона повинна раз на рік подавати до ДПС декларацію про доходи (вона звільняється лише від сплати податків на зібрані донати).

Так, звіт про зібрані протягом минулого року гроші потрібно подати до кінця квітня 2023 року. Суми відповідних донатів необхідно прописати у третьому розділі декларації (код рядка 11.3 – «Інші доходи, що не підлягають оподаткуванню»).

Важливо: вищезгадана сума лише декларативно вказується, сплачувати за неї податки не потрібно!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бійці невидимого фронту: як волонтери боряться за нашу перемогу — історія СЕО CreditPlus

Ще один обов’язок волонтерів — вести облік доходів і витрат, а також підтверджувати їх первинними документами фінансової звітності. Це можуть бути накладні, акти приймання-передачі тощо. Якщо їх неможливо отримати (з будь-яких об’єктивних причин), слід зробити хоча б фото/відео- фіксацію, підтвердження, на що були витрачені донати і куди передані куплені за ці кошти речі.

Слід також зазначити, що підтверджуючі документи є необов’язковими, якщо волонтерські витрати здійснювались у період з 24 лютого по 1 травня минулого року.

Відповіді на популярні запитання

Що буде, якщо незадекларувати доходи?

Фактично, неподання декларації та несплата податків із доходів громадян — це злочин, за який передбачено покарання. При цьому, фактичних інструментів для виявлення подібних правопорушень поки що не передбачено.

Як держава дізнається про незадекларовані доходи?

Хіба що законослухняний волонтер сам добровільно повідомить. Тож отримати покарання за збір грошей на ЗСУ без офіційної реєстрації волонтером сьогодні майже нереально, а відтак хвилюватись за це найближчим часом не варто.

Фінансовий моніторинг банків, це загроза? Чи відбувається блокування рахунків клієнтів?

Якщо податкова сьогодні лояльно ставиться до волонтерів, то фінансовий моніторинг банків більш жорсткий. Фінустанови зобов’язані його проводити і на практиці це проявляється у тому, що банки дійсно блокують картки клієнтів, якщо їх фінансова поведінка вважається «незвичною».

Наприклад, на рахунок людини починають надходити нетипово великі суми коштів, або здійснюється незвично велика кількість транзакцій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Подвиги звичайних волонтерів, які залишаються поза увагою: історія менеджерки з Payoneer

Незламні будні українських волонтерів: історія начальника юрвідділу SOS Credit

Як праця волонтера ТАСКОМБАНКУ з Харкова рятує життя цілих родин — інтерв’ю

За матеріалами epravda.com.ua.

google news