close-btn

Курс гривні залишається стабільним, та чи надовго — прогнози експертів на 2023 рік

Навіть попри повномасштабну війну національна валюта України вже тривалий час стабільно тримається на рівні 36,6 грн/$. Але як довго це може продовжуватись та які фактори впливатимуть на курс у 2023 році, далі в матеріалі

money

Курс гривні залишається стабільним, та чи надовго — прогнози експертів на 2023 рік Фото: unian.net

З липня місяця гривня демонструє неймовірну стійкість — офіційний курс залишається незмінним (навіть попри масштабні обстріли критичної інфраструктури).

«Попри постійні бомбардування України, фінансова система продовжує стабільно функціонувати, громадяни мають можливість забезпечувати свої потреби в розрахунках, як у країні, так і за кордоном. Та вартість валюти залишається важливим питанням для українців, як один з індикаторів стану економіки. На жаль, обсяг викликів, які впливають на гривню, великі». — каже Анна Тігіпко, засновниця та СЕО izibank.

За словами експертки, зараз, як і раніше, користується попитом депозит з гривні у долари.

«Це, частково, дало можливість задовольнити попит на валюту. І невідомо, коли українцям та бізнесу готуватися до перегляду валютної політики та зміни вартості гривні до долара», — додає експертка. — Що буде далі, сказати важко. І планувати наперед, складно. У проєкті державного бюджету на наступний рік Кабінет міністрів передбачив середній курс гривні 42,2 грн/долар. Думаю, що теперішній курс, спробують  залишити хоча б на перший квартал».

Найближчим часом Національний банк України не має наміру переглядати офіційний курс, а готівковий за нинішніх умов залишатиметься стабільним.

Зараз експертів найбільше турбує два запитання: чи повернеться гривня до плаваючого курсу та як змінюватиметься курс гривні у наступному році.

Основні чинники, які будуть впливати на ці показники, — це обсяги міжнародної фінансової допомоги (враховуючи її стабільність), показники експорту (зокрема, сільгоспкультур), а також продовження «гарячої» фази війни (наразі в уряді озвучують оптимістичні прогнози — літо 2023 року). За несприятливого розвитку подій, дисбаланси в економіці зростатимуть, а тиск на гривню буде посилюватись.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким буде 2023 рік: курс гривні, податки, штрафи та економіка — аналітика

Деньги

Фото: finance.bigmir.net

Курс гривні в 2023 році: прогнози фахівців

На жаль, у Нацбанку не беруться давати конкретні прогнози, що буде з українською гривнею в наступному році. Проте Андрій Пишний, голова НБУ, все ж озвучив три можливих сценарії інфляції в Україні на 2023 рік. У цілому ж у регуляторі додають, що будуть діяти згідно з фактичними обставинами і зроблять все, щоб втримати економіку в найкращому стані.

Наразі Національний банк запровадив нові вимоги для фінустанов, відносно підготовки власних регіональних представництв до особливого режиму роботи (зокрема, блекаутів), та вжив декілька важливих кроків, щоб стерилізувати зайву гривневу масу.

В свою чергу, деякі фахівці все ж діляться власними прогнозами.

Прогноз із врахуванням обстрілів інфраструктури, закінчення «гарячої фази» війни та еміграції українців

Економістка, експертка Dragon Capital у сфері аналітики ринку облігацій Олена Білан стверджує, що НБУ триматиме офіційний курс 36,6 грн/$ до закінчення «гарячої» фази війни. При цьому, вона додає, що ситуацію на валютному ринку можуть погіршити постійні обстріли інфраструктури (можливість нової хвилі еміграції зросте, а відтак збільшиться і відтік капіталу).

Щодо останнього, фінансовий аналітик ICU Михайло Демків згоден лише частково. Він вважає, що це може збільшити тиск на резерви, але, в свою чергу, це зменшить споживання імпорту в Україні.

Також пан Демків додає, що закінчення «гарячої» фази війни матиме досить важливий вплив на курс гривні. На швидкий сценарій розраховувати, за його словами, не слід. А довготривале протистояння, звісно, матиме негативний ефект для економіки.

Нагадаємо, що Рада з фінансової стабільності (РФС) та Нацбанк назвали головні напрямки роботи щодо того, як побороти економічні наслідки війни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВВП України може впасти вдвічі, якщо атаки по інфраструктурі не припиняться – Шмигаль

Фото: biz.today.ua

Закордонні надходження

Як прогнозує Олена Білан, дефіцит валюти на міжбанку може знову становити до $4 млрд на місяць, хоч і ситуація зараз виглядає значно краще. За її словами, у міжнародних партнерів наразі є воля нас підтримувати, попри це, вона не завжди оперативно реалізується. Наступного року можна очікувати понад $40 млрд допомоги.

У цей же час, Перший заступник міністра економіки Денис Кудін каже, — існує велика ймовірність, що обсяг міжнародної допомоги може бути суттєво нижчим — до $20 млрд. За його словами, слід враховувати розбіжності між обіцянками міжнародних партнерів та фактичними надходженнями (які можна було спостерігати протягом цього року).

Пан Кудін підкреслив, що за макропрогнозом Мінекономіки (який закладений у бюджет на наступний рік), середньорічний курс має становити 42,2 грн/$.

Михайло Демків зазначає, що за оптимістичного сценарію Україна отримає понад $35 млрд, і у цьому випадку НБУ буде під силу втримати офіційний курс. Якщо ж допомога буде меншою, то підвищення офіційного курсу на 10-15% (до 40-42 грн/$) буде логічним.

При цьому, пан Демків сумнівається, що допомога партнерів становитиме лише $20 млрд, та й за таких умов пройти наступний рік пройти буде вкрай складно. Ба більше, врешті решт можна ще розраховувати на програму МВФ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зелені облігації — золота жила для інвесторів та одне із джерел відновлення України

Експорт сільгосппродукції

За словами Дениса Кудіна, досить тяжко Україна переживатиме можливі проблеми в агросекторі. Наразі площі озимих зернових (якщо порівнювати з минулорічним показником) на 40% менші. І далеко не факт, що успішний рік по ярих культурах компенсує це.

При цьому, пан Демків заспокоює, вказуючи на те, що це не вплине на обсяг експорту, так як аграрії зібрали вдосталь зерна, щоб черги на вивіз урожаю залишались протягом наступного року. Іншими словами, зменшення посівів негативно вплине на ВВП країни, але навряд чи позначиться на обсягах продажів за кордон.

Також експерти зазначають, що важливим буде стабільність роботи «зернової ініціативи», так як це найголовніший канал збуту сільськогосподарської продукції.

zerno_dollar

Фото: kyivschina24.com

Негативні прогнози та точка зору банківського сектору

Експерти, які діляться песимістичними прогнозами, апелюють такими даними:

  • нестримно зростаюча інфляція та постійне підвищення облікової ставки ФРС;
  • можлива відсутність програми співпраці з МВФ (хоч і ймовірність досить низька);
  • зупинка роботи зернових коридорів;
  • призупинення транзиту газу (досить висока ймовірність);
  • військова ескалація.

За словами Ярослава Желєзняка, члена комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, курс може змінитись до 45,8 грн/$. При цьому він не виключає, що долар може злетіти і до 50 грн/$.

Найпесимістичними в своїх прогнози залишаються банки, проте вони мають і найсуттєвіші ризики. Їм необхідно обслуговувати депозити, а також від курсу залежать ризики повернення валютних кредитів.

Резюмуючи, можна сказати, що навіть найбільші скептики не беруться стверджувати, що курс почне стрімко підвищуватись, переваливши за 50 грн/$. Але і оптимісти побоюються ділитись позитивними прогнозами, так як активна фаза війни продовжується, відбуваються постійні обстріли критичної інфраструктури. Єдине, що точно можна сказати, Україна готова до будь-яких випробувань, що можна було спостерігати протягом надскладного 2022 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Карта руйнувань: українцям надали доступ до цифрового реєстру постраждалих об’єктів

Як блекаут вплине на тарифи на електроенергію та купівельну спроможність українців: коментар експерта

Українців змушують оплачувати чужі борги за комуналку: чому так та що робити

За матеріалами finance.liga.net, news.obozrevatel.com.

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!