Про результати запуску електронного квитка в Житомирі, а також про переваги відкритих даних для розвитку системи громадського транспорту міста – читайте в репортажі
Житомир став першим містом України, в якому в 2017 році запустили електронний квиток (е-квиток) і безготівкову оплату проїзду за допомогою банківських карт і пристроїв з NFC. З того моменту пройшло два роки, і вже накопичилося достатньо даних про роботу цієї системи в громадському транспорті міста. Щоб розповісти про успіхи системи, була створена візуалізація, яка відобразила ефективність роботи комунального пасажирського транспорту на основі відкритих даних “Відкритий е-квиток Житомира”. Її 25 квітня представили Міністерство інфраструктури України спільно з Державним агентством електронного урядування та Житомирською міською адміністрацією.
Цей інструмент демонструє потенціал використання відкритих даних електронного квитка. Інформація може бути корисною під час прийняття прозорих рішень для поліпшення роботи транспорту в містах і зниження корупційних ризиків.
Електронний квиток в Житомирі:
як відкриті дані впливають на економічну стабільність міста
7 травня 2019 виповнюється два роки з моменту набуття чинностi закону про електронний квиток. Вісім українських міст вже впровадили е-квиток, серед них: Біла Церква, Вінниця, Дніпро, Житомир, Київ, Львів, Тернопіль та Харків. Однак Житомир не тільки першим запустив безготівкову систему оплати, а й став першим містом в Україні, який відкрив дані про роботу е-квитка в громадському транспорті. Це означає, що будь-яка людина може безкоштовно завантажити дані і проаналізувати їх.
Етапи розвитку е-квитка в Житомирі:
- початок 2017 року – встановлення валідаторів в громадському транспорті
- вересень 2017 року – запровадження оплати проїзду банківською картою
- 25 квітня 2018 року – оприлюднення відкритих даних електронного квитка
- 25 квітня 2018 року – запуск інструменту візуалізації “Відкритий е-квиток Житомира”
Крім того, автоматизована система оплати за проїзд передбачає розрахунки банківськими картами або пристроями з NFC.
Як стверджує Дмитро Ткачук, коли тільки були встановлені термінали та з’явився облік кількості транзакцій, дохід комунального транспортного підприємства збільшився на 8%.
Завдяки впровадженню електронного квитка влада має чітку статистику і конкретні графіки в розрізі кожного маршруту. А якщо уряд надає ці дані у відкритому доступі, кожен мешканець міста може побачити зміни в тій чи іншій сфері.
Леся Чміль також заявила, що антикорупційна організація Transparency International вже протягом двох років публікує рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Як показує практика, в числі лідерів в цьому списку часто виявляються саме ті міста, які відкривають свої дані, впроваджують інноваційні сервіси в різних сферах діяльності. Так, у 2017 році Житомир був на 12 позиції в цьому рейтингу, а в 2018 році піднявся на 7 сходинку.
Як використовувати інструмент візуалізації роботи e-квитка:
приклад Житомира
За словами Катерини Оніліогву, керівника напряму відкритих даних проекту TAPAS, інформація, яку дозволяє отримати цей інструмент, допоможе мешканцям міста контролювати обсяг виручки, отриманої перевізником, графік руху транспорту. А влада, аналізуючи цю інформацію, зможе знаходити рішення для поліпшення роботи транспортної системи.
Інструмент об’єднує два ключових набора даних: виконання графіків руху і щоденний обсяг виручки від продажу квитків. Візуалізація охоплює дані про 18 тролейбусних, 2 автобусних і 1 трамвайного машрутів КП “Житомирське трамвайно-тролейбусне управління”. Вдалося зібрати більше 5 млн транзакцій з листопада 2018 по січень 2019.
Тут є календар, який показує, які маршрути і дні тижня найбільше завантажені: чим темніший колір того чи іншого дня, тим більший пасажиропотік.
Інструмент поділено на кілька розділів: графік руху по зупинках, карта і дані про платежі.
Користувачеві потрібно просто вибрати номер тролейбуса, автобуса або ж трамвая, і дату, яка його цікавить (представлені дані з листопада 2018 року по січень 2019 року).
У категорії “Графік руху по зупинках” можна подивитися інформацію про переміщення транспортних засобів, пасажиропотік на тій чи іншій зупинці, в який період попит на транспорт особливо високий.
Графіки платежів демонструють, скільки квитків продано протягом одного дня в кожному тролейбусі, автобусі або трамваї, який курсував за своїм маршрутом.
Ця ж інформація представлена і на карті: чим товще лінія, тим більше квитків продано. Зазвичай, лінія товща в тих місцях, де є зупинки.
Переваги інструменту візуалізації і відкритих даних:
- Зниження ризиків корупції. Інструмент дозволяє кожному подивитися, як той чи інший транспортний засіб дотримується графіку руху, не відхиляється від свого маршруту, яка кількість коштів надходить від продажу квитків. Зокрема, несподіване зниження виручки може свідчити про недобросовісну роботу кондукторів або про те, що пасажирів на маршруті забрала маршрутка, яка навмисно ухилилася від графіка руху.
- Економія бюджетних коштів. Завдяки аналізу даних щодо роботи громадського транспорту Житомира вдалося скорегувати графіки маршрутів відповідно до реального пасажиропотоку. Це дозволяє економити 500-600 тис грн в місяць.
- Поліпшення якості послуг. Дані важливі під час планування нових маршрутів і графіків руху, визначення оптимальної кількості рухомого складу. Жителі і гості міста можуть за допомогою візуалізації самостійно аналізувати, які маршрути є найбільш популярними, де і коли фіксується бiльше пасажирів. На основі цих даних громадяни мають право вимагати у влади збільшити кількість транспорту на певному маршруті.
На всіх зупинках автотранспорту є щохвилинний розклад маршрутів. За словами Дмитра Ткачука, сьогодні показник виконання цих розкладів водіями перевищує 95%. Також місто закуповує новий електротранспорт і удосконалює інфрастрктуру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Смарт-карта і QR-квиток: як працює нова система оплати проїзду в Києві (відео)