close-btn

Картка жителя. Перетин інтересів трьох сторін: громадян, влади та бізнесу


МИКОЛА КОЗЛОВ

експерт з електронного урядування Центру розвитку інновацій, CEO FDI Ukraine

Для розвитку Smart City важливо не стільки застосувати технології, скільки створити умови win-win у взаємодії між громадянами, владою та бізнесом. Одним із прикладів перетину інтересів цих трьох груп є картка жителя, яка є також невід’ємним елементом у побудові Smart City. Розглянемо детальніше, що отримує кожна з цих категорій завдяки картці містянина.

картка жителя

Картка жителя. Перетин інтересів трьох сторін: громадян, влади та бізнесу. Фото: denversouthedp.org

Переваги картки містянина

Для жителів 

Якщо описувати цю систему загалом, то картка містянина – це інструмент, що дає змогу мешканцеві користуватися пільгами міста, завдяки своєму статусу. Фактично, ця картка відрізняє постійного жителя міста, який сплачує податки, від гостя міста.

Тобто, коли ми говоримо про картку жителя, то йдеться не лише про пенсіонерів, які отримують пільги, але і загалом про всіх мешканців міста. Володіючи таким інструментом, містянин отримує пільги на користування транспортом, купівлю товарів у супермаркетах, аптеках, тощо. Також він має швидкий доступ та якісні електронні послуги від міста, але тільки в тому випадку, коли картка жителя випущена на базі банківської платіжної картки.

Для бізнесу 

Представники бізнесу надають знижки жителям міста, і так здійснюють свій внесок у суспільство. Звісно, говориться саме про бізнес, для якого соціальна відповідальність є однією з важливих цінностей та свідомою частиною політики компанії.

Для підприємців картка жителя – це механізм здійснення політики соціальної відповідальності. Найбільша перевага для бізнесу в тому, що у нього є можливість здійснювати масштабні зміни в межах цілого міста і допомагати його мешканцям.

Для влади 

Своєю чергою, влада має змогу ухвалювати ефективні рішення, завдяки даним, що зберігаються на картці жителя.

Наприклад, жителі-пільговики користуються комунальним транспортом. В результаті міська влада знає точну кількість мешканців, які послуговуються пільговим проїздом. Відтак, місто не буде переплачувати за вигаданих та уявних пільговиків

За словами директора Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Юрія Назарова, карткою киянина сьогодні користуються більше 800 тисяч осіб.

Назаров відзначив, що комунальні підприємства “Київхліб”, “Фармація” та кілька мереж супермаркетів надають знижки до 70% на свою продукцію власникам картки киянина. Якщо говорити про соціально вразливий шар населення, то ці люди можуть скористатися пільговим проїздом, отримати допомогу та різноманітні міські послуги з допомогою лише однієї картки.

Картка дає змогу оцінити якість роботи міської влади, наголосив Назаров. За допомогою ідентифікації власників карт ведеться облік наданих послуг та контроль використання бюджетних коштів.

Якщо схематично продемонструвати, як працює така система, то ми маємо наступне:

картку жителя (пластик із чіпом);

реєстр пільговиків (або іншими словами – користувачів картки), до якого “звертається” картка через термінал або інший софт, щоб перевірити, чи справді та чи та людина може претендувати на пільгу;

реєстр постачальників – представників соціально відповідального бізнесу, які надають пільги мешканцям міста.

API

Усі ці три системи взаємодіють між собою завдяки API. Фото: FDI Ukraine.

Саме така система дає змогу міській владі правильно оптимізувати витрати та здійснювати ефективну економічну політику.

 

Кейси реалізації картки жителя

Розглянемо приклади, де вже впроваджено концепцію надання пільг за карткою жителя та реалізується система win-win.

 

Так, Київхліб видає пільговий хліб киянам, і завдяки системі електронної ідентифікації має змогу надати знижку саме тим верствам населення, хто її справді потребує.

Інший приклад – транспорт. Завдяки картці жителя відома реальна кількість мешканців, які користуються комунальним транспортом, і, відповідно, точну суму, що надходить із бюджету для компенсації перевезення пільговиків. Тобто місто не буде переплачувати перевізникам за “намальовані” відомості про кількість перевезень. Окрім того, ці дані можна потім використати для планування навантажень на міський транспорт, і збільшувати кількість транспортних засобів за окремими маршрутами в пікові години.

Отже, запроваджуючи таку систему в місті (картку жителя інтегрована з реєстром пільговиків і реєстром постачальників), виграють усі сторони: жителі, міська влада та бізнес. Мешканці міста зможуть швидко отримувати пільги, субсидії, адресну та іншу допомогу на картку жителя, а також користуватися послугами міста зі знижками, економити під час оплати комуналки.

Бізнес, своєю чергою, може реалізовувати свою політику соціальної відповідальності та плекати позитивну репутацію та лояльність користувачів його послуг. Влада матиме змогу проводити ефективну економічну політику, оптимізувати витрати та приймати data-driven рішення, що допоможе підвищити рівень турботи про жителів та якість їхнього життя в місті.

ВАС ТАКОЖ ЗАЦІКАВИТЬ: Оплата онлайн: чи варто користуватися цифровими гаманцями

google news
credit link image
×
Підписуйтесь на нас в Telegram та Viber!