close-btn

Superapps для супермети: Як і для чого технологічні гіганти створюють «супердодатки»

Кожен з нас хоча б раз користувався суперапом, приміром, замовляли таксі і продукти в одному додатку, але навряд чи думав про назву такого додатку. Суперап – це багатофункціональний цифровий продукт, який є верхівкою розвитку  певної цифрової екосистеми

Суперап

Суперапи мають багато переваг порівняно з монододатками Фото: ://www.techtimes.com/

Зараз, у добу високих технологій, коли щодня у світі з’являється по кілька сотень стартапів у різних нішах, а капіталізація проєкту за півроку може перевищити мільярдну позначку, розробникам усе складніше втілити щось нове, чого ще ніхто не придумав. Проте існують революційні задумки, неймовірно майстерно втілені: креативні, багатогранні, такі, що динамічно розвиваються. Саме такі стартапи виростають у великі компанії, постійно довершують свій продукт чи послугу і часто запускають суперапи (superapps).

Судячи з назви, суперап є «супер додатком», платформою, котра дозволяє вирішувати одразу декілька потреб споживача/користувача/клієнта.

Технологічні корпорації давно зрозуміли, що розвиток екосистеми, швидкість залучення нових клієнтів, утримання давніх і збільшення доходів вартують складності, яка супроводжує процес створення superapp – верхньої сходинки своєї еволюції.

Далі ми розповімо, що таке суперапи, у чому їхня відмінність від звичайних мобільних додатків, до яких усі звикли, а також про те, чому не кожна компанія може дозволити собі розробку superapp.

Що таке суперапи і як вони виникають

Протягом останніх двох десятиліть всесвіт стартапів зробив стрімкий злет – від зародження екосистеми до фактично панування на ринку цифрових продуктів. Стартапи виросли у могутні корпорації, котрі задають тренди, володіють колосальними капіталами та диктують моду на ті чи інші сервіси та послуги. У цих компаній більшає продуктів та сервісів для користувачів, тому часто є сенс об’єднати послуги під загальним знаменником та прив’язати до внутрішньої екосистеми. Тут і зявляється супер-додаток, тобто суперап, котрий об’єднує кілька або кілька десятків міні-апів.

Суперапи не можуть з’явитися лише через любов засновника до переформатування і бізнес-експериментів. Для виникнення супер-додатків необхідні міцне підґрунтя великої сильної компанії, майже необмеженість у фінансуванні, повага і схильність користувачів.

Суперапи є мультифункціональними мобільними додатками, котрі надають доступ до продуктів та сервісів певної цифрової екосистеми. Сьогодні такі додатки дуже популярні, надзвичайно уподобані користувачами і мають низку обов’язкових елементів, які, власне, і дозволяють їм називатися суперапами.

Термін «суперап» виник у 2010 році, як і більшість великих і революційних речей, випадково, з легкої руки співзасновника BlackBerry (виробник пристроїв для бездротової передачі даних, схожих на пейджери) Майк Лазарідіс. Він зазначив, що «закрита екосистема більшості додатків, яку люди використовуватимуть щодня, адже вона пропонує цілісний, інтегрований, контекстуалізований та ефективний досвід» по суті є супердодатком, тобто суперапом.

Суперап

Супердодаток має всі шанси стати улюбленим додатком користувача Фото: https://rayastor.ir/

Так, ринок мобільних додатків починався з ідеї надати усім і кожному користувачеві окремий додаток для рішення одного окремого завдання. Проте зараз, коли багато сервісних «мобільних» компаній укріпилося на ринку та завоювало любов користувачів, сама доля підкидає їм необхідність створити супердодатки, котрі покриють одразу кілька задач клієнта.

Часи, коли власник смартфона скачував тридцять додатків для рішення тридцяти задач, безслідно зникли. Так, монододаток здатен виконати одну функцію зрозумілим і простим шляхом, але його протилежність – суперап – створює екосистему, здатну надати рішення для іноді дуже різних потреб користувача. Очевидно, що такий сервіс збиратиме великий обсяг даних про користувачів, тому збільшує персоналізацію та швидкість взаємодії з клієнтами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Google представив багато нових функцій: чого чекати користувачам

Характерні відмінні риси суперапів та переваги для розробників

Суперап може формуватися з різних компонентів, але глобально його “тіло” складається з таких елементів:

  • Основна програма, яка має велику і лояльну до продукту базу клієнтів, котрі довіряють компанії.
  • Платіжна система екосистеми. Завдяки цьому користувачі зможуть купувати всередині екосистеми, використовуючи спеціальні гаманці.
  • Наявність кількох мініапів. Йдеться про невеликі програми, що належать до екосистеми і виконують різні задачі. Приміром, чат-бот, месенджер для спілкування з менеджерами, сервіс замовлення доставки їжі, гаманець, який допомагає оплатити замовлення.
  • Єдиний акаунт. Це дозволяє користувачу отримати єдину точку входу у всі сервіси екосистеми без додаткової авторизації.
  • По-справжньому зручний інтерфейс, що економить час користувача.

Суперапи дають компаніям, які їх розробили, практично безмежні можливості для зростання та збагачення. Вони допомагають швидко наростити аудиторію, залучити користувачів завдяки вирішенню багатьох їхніх проблем; прямо співпрацювати з постачальниками послуг; організувати обіг грошей користувачів всередині додатку. 

Крім того, класно зроблені суперапи гарантують великий потік клієнтів, закріплюючись на головному екрані смартфона користувача і стаючи одним з улюблених його додатків. Залучення аудиторії у суперап коштує набагато менше, ніж та є маркетингова стратегія, спрямована на кілька різних додатків. Разом з тим вартість запуску нового продукту у суперапі є меншою, ніж в рамках монододатку, адже аудиторія з її смаками та вподобаннями уже є. Щоправда, незважаючи на безумовні переваги суперапів, вони породжують і деякі труднощі. Так, підтримувати працездатність усіх мініапів одного суперапу дуже складно, а будь-який, навіть тимчасовий і незначний, збій призведе до великих збитків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще одна «дочка» російського 1XBet працює в Україні за ліцензією КРАІЛ

Які суперапи зараз існують у світі 

WeChat. Саме цей сервіс по праву вважається першим суперапом. Його заснував і запустив у 2011 році китайський інтернет-гігант Tencent як звичайний чат для спілкування. Пізніше месенджер WeChat збагатився низкою послуг. Тепер він пропонує користувачеві понад мільйон продуктів та мікроапів, функції грошових переказів, оплати, придбання різноманітних товарів та розваг і бронювання квитків, букінгу таксі, їжі, бронювання готелю, користування державними послугами, читання новин, оплати  комунальних послуг. Щомісяця додатком користується більше 1,2 млрд користувачів.

Суперап

Фактично WeChat є королем суперапів Фото: https://infinityworldnews.com/

У лютому 2020 року, коли пандемія коронавірусу у Китаї набула страхітливих масштабів, інженери WeChat додали у суперап нову функцію – користувачі змогли бачити на карті міста ті місця, де найбільше випадків зараження.

Розробники WeChat зробили геніальну річ – відкрили екосистему для інших сервісів, котрі пропонують свій мініап. Це проста співпраця, яка не вимагає витрат від WeChat, забезпечуючи суперапу стабільне зростання.

AliPay. Свого часу це був мобільний гаманець від Alibaba, але з часом компанія створила міні-додатки, які допомагали здійснювати грошові перекази, купувати товари та здобувати освіту. Наразі екосистема додатку налічує понад мільярд користувачів.

Gojek. Індонезійський стартап, створений у 2010 році як кол-центр для кур’єрської доставки і мототаксі. За п’ять років додаток став суперапом з інтегрованими сервісами GoRide (мототаксі), GoSend (доставка невеликих посилок), GoShop (доставка продуктів з магазинів) та GoFood (доставка страв із закладів харчування) та надавав користувачам понад два десятки сервісів. Пізніше з’явилися служба таксі, вантажоперевезення, послуги доставки ліків, оплати рахунків та замовлення масажу і зрештою невід’ємний елемент суперапу – цифровий гаманець. Зараз Gojek здійснив успішну експансію у В’єтнам, Таїланд та Філіппіни.

Grab. Малайзійський суперап, створений у 2012 році як додаток під назвою GrabTaxi суто для бронювання таксі. Тепер же екосистема додатку дозволяє замовити їжу, придбати страховку чи взяти мікрокредит, орендувати велосипед, здійснити платіж, знайти готель і має електронний гаманець. До того ж Grab співпрацює з онлайн-кінотеатром HOOQ, тому є прямим конкурентом Netflix.

Uber. Класичний і всім знайомий приклад суперапу. Американська компанія спершу запустила сервіс пошуку, виклику та оплати таксі, а пізніше – функцію Uber Money (для надання фінансових послуг водіям і клієнтам) та UberEats (служба доставки їжі).

Facebook. Американський гігант був лише соціальною мережею, а тепер має і месенджер, і ігри, і онлайн-магазини. Середній американець проводить у Facebook 1 годину 15 хвилин щодня, тому є сенс інтегрувати у цю соцмережу великий масив бізнесу. Тож логічно, що Facebook переріс верхівку соцмережі, перетворюючись у великий комбайн, який інтегрується у всі аспекти життя людини.

Kaspi.kz. Це суперап казахстанської фінтех-компанії з 5000 послугами всередині, сплатити які можна без комісії, маркетплейс на 1,2 млн товарів з функціоналом розстрочки і безкоштовної доставки, а також можливість оформлення соцвиплат, сплати штрафів, реєстрації автівки та замовлення авіаквитків.

Крім вказаних суперапів, існують сотні інших. Приміром, Meituan (сервіс доставки страв та відгуків на ресторани, допомагає забронювати готель, придбати квитки у кіно, зробити запис у салон краси); Taobao (майданчик для покупок практично будь-чого: одягу, транспорту, квитків); Rappi (сервіс «доставки за першою вимогою»); PhonePe (платіжний додаток, де можна скористатися мініапами для бронювання готелів та квитків); Pinduoduo (майданчик для соціальної комерції).

Що потрібно для створення суперапу

Для того, аби створити супердодаток, компанія повинна мати по-справжньому велику базу користувачів, які будуть лояльними до нових продуктів.

 

Суперап

Створення суперапу вимагає великої роботи Фото: https://rb.ru/

Звісно, знадобляться реально великі інвестиційні вливання. Потрібно буде залучати сторонніх незалежних розробників або розширювати власний штат співробітників. Вибір спеціалістів для розробки суперапу має бути скрупульозним та вивіреним, аби продукт мав правильну архітектуру та взаємозв’язки елементів.

Тож, такі великі, можливо, у деякій мірі, необмежені ресурси є лише у компаній-мастодонтів ринку, у потужних IT-корпорацій, банківських мереж, фінтех-компаній, маркетплейсів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Найкращі цифрові банки в Європі: рейтинг 2022

Як найбільший банк США JPMorgan протистоїть конкуренції з боку фінтех-компаній

SEC оштрафувала 16 найбільших фінустанов Волл-стріт на $1,1 млрд

google news