close-btn

Блиск чи розруха: що чекає на Сальвадор, який першим легалізував біткоін

Сальвадор став першою країною у світі, яка прийняла біткоін як законний платіжний засіб

Фото: pixabay.com

Нещодавно увагу широкого загалу привернула одна з найбідніших країн у Центральній Америці з населенням 6,5 мільйонів – Республіка Ель-Сальвадор. Це сталося після того, як у червні Конгрес схвалив пропозицію президента Наїба Букеле легалізувати криптовалюту як платіжний засіб. Ініціатива отримала 62 із 84 можливих голосів “за”.

Біткоін стане законним платіжним засобом на рівні з доларом США, офіційною валютою в країні, з 7 вересня, саме тоді “Закон про біткоіни” набере чинності. Президент Букеле переконаний: використання криптовалюти може допомогти громадянам, які проживають за кордоном, робити грошові перекази додому.

“Це забезпечить фінансову інтеграцію, інвестиції, туризм, інновації та економічний розвиток для нашої країни”, – заявив він у своєму твіттері незадовго до голосування в Конгресі, який, до слова, контролюється його партією та союзниками.

На цьому вражаючі новини із Сальвадору не скінчилися. Пізніше Букеле заявив, що доручив державній енергетичній компанії LaGeo розробити план використання відновлюваних джерел енергії вулканів для видобутку біткоінів.

Як усе організовано на практиці

Роберто Карлос Сільва, власник магазину La Zontena, де він приймає біткоіни на пляжі Ель Зонте в Чільтюпані, Сальвадор. Фото: scroll.in

Всесвітній банк відхилив запит Сальвадору про допомогу по впровадженню біткоіна. Тож поки країна сама торує собі дорогу. Так, за задумом, біткоіни повинні будуть прийматися фірмами в якості оплати за товари та послуги. Також у криптовалюті можна сплачувати податкові внески. Утім, її використання не буде обов’язковим. Усі зарплати та пенсії, як і раніше, виплачуватимуться у доларах, а банківські рахунки у “зелених” не будуть конвертовані в біткоіни. Біткоін стане законним платіжним засобом через 90 днів, коли курс біткоін-долар встановить ринок. При цьому уряд гарантує конвертованість у долари на момент транзакції на $150 мільйонів.

Крім того, кожен дорослий громадянин отримає у подарунок біткоінів на $30, якщо завантажить та зареєструється в новому додатку для криптовалют Chivo. Крипто-гаманець Chivo буде сумісний як з доларами, так і з біткоінами, і буде доступний як на пристроях iOS, так і на Android.

Лукавий криється в деталях

Сальвадор, як відомо, значною мірою покладається на гроші від заробітчан. За даними Світового банку, перекази в країну склали понад $5,9 млрд у 2020 році або близько п’ятої частини ВВП, що є одним з найвищих показників у світі. Теоретично криптовалюта може забезпечити швидкий та дешевий спосіб транскордонних грошових переказів, оскільки виключає традиційне посередництво фірм. Однак на практиці може виникнути купа проблем.

Прийняття закону про біткоіни Букеле викликає занепокоєння, зокрема через те, що не було детально описано, як на практиці встановиться курс біткойн-долар, і чи будуть постачальники та підприємства відображати ціни в реальному часі чи, можливо, за допомогою інших механізмів.
До того ж використання цифрових валют становить ризик для таких доларизованих економік, як Сальвадор, вважають аналітики.

“Першопричиною доларизації є висока місцева інфляція, яка може погіршитися, якщо цифрові валюти виявляться інфляційними”, – вважає аналітик Девід Хаунер з Bank of America.

Президент Сальвадорe Наїб Букеле. Фото: www.digfingroup.com

Біткоін – як і багато інших криптовалют – дійсно має обмежену пропозицію, що може допомогти у пом’якшенні інфляційних наслідків. Але експерти прогнозують, що будь-яке збільшення обсягу бізнесу для криптовалют може стимулювати створення нових, а це означає, що загальна пропозиція не обмежена і потенційно може викликати інфляцію.

У той же час фінансові регулятори та політики попереджають: біткоін придатний для відмивання грошей та іншого незаконного використання. Експерти з боротьби з корупцією побоюються, що місцеві та іноземні кримінальні елементи можуть скористатися урядовим цільовим фондом, щоб поміняти біткоіни сумнівного походження на долари США.

На думку Стіва Ханке, економіста, професора Університету Джона Хопкінса, “доларизація” економіки країни може призвести до того, що власники біткоінів в інших місцях, зокрема в Росії, Китаї чи Ірані, “висмоктають усі долари в Сальвадорі як пилосос”.

“Усі готівкові гроші в Сальвадорі, які є у доларах, можуть бути висмоктані за короткий час”, – сказав він.

Раніше Ханке писав у Twitter, що біткоін не зменшить вартість грошових переказів, оскільки готівкові гроші в банкоматі коштують 8% порівняно з 0% -4%, що стягуються Western Union або MoneyGram.

Фото: pixabay.com

Аналітики JPMorgan Chase & Co. вказують на те, що обсяги торгівлі цією криптовалютою зазвичай становлять $40-50 млрд на день, але більша частина з них інтерналізується великими біржами. При цьому левова частка біткоінів знаходиться в неліквідних структурах, а більше 90% не змінюють власників більше року.

“Щоденна платіжна активність в Сальвадорі буде становити ~ 4% від нещодавнього обсягу транзакцій, що здійснюються в мережі, і більше 1% від загальної вартості токенів, які були передані між гаманцями в минулому році”, – йдеться у звіті.

Враховуючи це, аналітики прогнозують “суттєве обмеження його потенціалу як засобу обміну”.
Крім того, конвертація доларів на урядовій платформі може врешті-решт зумовити фіскальний та платіжний ризики, додають у JPMorgan.

Варто врахувати й те, що, за даними Світового банку, Сальвадор має один з найнижчих показників використання інтернету. Тож скільки продавців магазинів, вуличних торговців або фермерів обладнані для обробки криптовалютних операцій? Таким чином, попри нововведення, долари США, найімовірніше, залишаться найбільш використовуваною валютою у Сальвадорі, кажуть експерти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ефіріум перевершить біткоін в якості головного заощаджувального активу — Goldman Sachs

google news