close-btn

Brexit: Як вихід Великобританії з ЄС вплине на фінансовий сектор

PaySpace Magazine розповідає, як саме “брексит” вплине на фінансовий сектор Великобританії та країн Європи – банки, бізнес та трудових мігрантів

Як вихід Великобританії з ЄС вплине на фінансовий сектор. Фото: irishtimes.com

31 січня відбудеться вихід Великобританії зі складу Європейського союзу. Це станеться через чотири роки після проведення у 2016 році консультативного референдуму Великобританії, у результаті якого 51,9% тих, хто проголосував підтримали вихід країни з Європейського союзу. Очікувалося, що держава залишить ЄС 29 березня 2019 року, однак через розбіжності між партіями всередині британського парламенту і відсутності чіткого проекту щодо виходу з Євросоюзу ця дата рішенням Брюсселя була перенесена.

Далі в статті PaySpace Magazine розповідає, як саме “брексит” вплине на фінансовий сектор Великобританії та країн Європи.

«Відтік мізків», перехід бізнесу на континент та інші наслідки для Великобританії

Згідно з даними довгострокового економічного аналізу, опублікованого урядом Великобританії у листопаді 2018 року, економіка країни зазнає збитків незалежно від того, як пройде брексит.

Брак фахівців у фінсекторі

Лондон, як і Кремнієва долина, отримує вигоду з потужного кадрового резерву. Свобода пересування дозволяє компаніям вести бізнес у Великобританії, залучаючи до роботи кращих спеціалістів фінансової галузі. За даними The Guardian, у 2016 році в одному тільки Лондоні 12% від усіх трудових ресурсів становили європейці. Отже, повернення віз може ускладнити процес пошуку і найму найбільш кваліфікованих співробітників.

У зв’язку з цим місцевий уряд навіть пропонував ввести спеціальні робочі візи для фінансового округу міста.

Крім того, більшість держав ЄС, зокрема Польща і Чехія, заявили про підготовку законів, які дозволять британцям залишатися працювати на території їхніх країн. Так, уряд Чехії до кінця грудня 2020 року планує звільнити від обмежень імміграційного законодавства близько 8 тис британців, які проживають на території країни. Що, в свою чергу, може тільки посилити трудову міграцію.

Втрати у банківській сфері та відтік бізнесу

Deutsche Bank – найбільша фінкомпанія, яка перенесла частину свого бізнесу в ЄС. Фото: obzor.press

Ще за декілька місяців до планованого Brexit у січні 2019 року банки та інші фінансові установи вивели з країни активи на суму понад 800 млрд фунтів стерлінгів ($1 трлн), що становить приблизно 10% усіх банківських активів держави. За даними консалтингової організації Ernst & Young, свої активи вивело 222 найбільших фінансових компаній, частина з яких також створили більше 2 тис нових робочих місць на території ЄС.

Так, частину своїх бізнесів із Великобританії вже перенесли одні з найбільших фінансових конгломератів Deutsche Bank, Goldman Sachs і Citigroup. Повідомляється, що найбільш популярними напрямками для “переїзду” серед компаній є Дублін, Люксембург, Франкфурт і Париж.

Британський авіаперевізник easyJet також переніс частину свого бізнесу в Європу, зареєструвавши дочірню компанію easyJet Europe. Так само вчинили Європейське банківське управління, Європейське агентство лікарських засобів і японська корпорація Panasonic. Остання перемістила свою європейську штаб-квартиру з Лондона у Нідерланди. Про свої плани щодо “переїзду” також повідомляла одна з найбільших авіакомпаній Airbus, на яку працює понад 14 тис осіб.

The Guardian також поділився припущенням видання Frankfurt Main Finance про те, що до 2022 року з Великобританії до Німеччини можуть переїхати по роботі до 10 тис фахівців.

Чому брексит так довго відкладався?

Тереза ​​Мей під час засідання Парламенту Великобританії. Фото: bbc.com

15 січня 2019 року британський Парламент відхилив проект Угоди про вихід Великобританії з Європейського Союзу, підготовлений тодішнім прем’єром Терезою Мей. Пізніше проект був відхилений вдруге і втретє 12 і 29 березня.

Важливість Угоди полягає у тому, що вона розкриває кілька ключових моментів брексита, зокрема:

  • Скільки грошей Великобританії доведеться заплатити ЄС, щоб розірвати партнерство – це близько 39 млрд фунтів стерлінгів (більше $49 млрд)
  • Що буде з громадянами Великобританії, які проживають в інших країнах ЄС, і в рівній мірі, що буде з громадянами ЄС, які проживають у Великобританії
  • Як уникнути повернення фізичного кордону між Північною Ірландією і Республікою Ірландія, так як остання є частиною ЄС

Угода також встановлює перехідний період, який триватиме до 31 грудня 2020 року і може бути продовжений один раз за обопільною згодою між ЄС і Великобританією. Протягом перехідного періоду Великобританія залишиться членом Європейського економічного простору, єдиного ринку і Митного союзу. Також до кінця цього терміну Великобританія буде продовжувати вносити кошти до бюджетк Європейського союзу і на неї будуть поширюватися закони ЄС.

Борис Джонсон під час засідання парламенту. Фото: zdf.de

Незважаючи на те, що Британія проголосувала за вихід з ЄС ще у 2016 році, прогрес у затвердженні плану виходу країни затягнувся на більш ніж три роки. У жовтні 2019 року діючий прем’єр-міністр країни Борис Джонсон уклав угоду про Brexit з Європейським союзом, але пізніше британський парламент заблокував по ньому голосування, змусивши прем’єра попросити ЄС про ще одне відтермінування.

Потім Джонсон призначив грудневі вибори, щоб отримати достатньо місць для консерваторів і, таким чином, затвердити угоду. У результаті Консервативна партія перемогла, отримавши 80 місць у парламенті і більшість торі. Через місяць парламентарії прийняли законопроект про вихід Великобританії з ЄС (Withdrawal Agreement Act) і відправили його королеві на затвердження.

23 січня 2020 року Королева Єлизавета II підписала з прем’єр-міністром Борисом Джонсоном угоду про Brexit. Після отримання схвалення королеви цю угоду офіційно оголосили законом.

29 січня 2020 року Європарламент ратифікував угоду про Brexit, «за» проголосував 621 парламентарій з 683. Тепер у лютому очікується початок переговорів між Великобританією і ЄС, аби налагодити подальшу співпрацю.

Що далі? Угода про вихід набере чинності 31 січня, опівночі за центральноєвропейським часом. З цього моменту Великобританія, яка вступила до ЄС у 1973 році, більше не буде державою-членом і буде вважатися третьою країною.

З 1 лютого почнеться перехідний період, щоб громадяни і підприємства країни змогли адаптуватися до нових умов. Також протягом цього часу Великобританія продовжить застосовувати законодавство ЄС, але більше не буде представлена ​​в інститутах організації. Перехідний період може бути продовжений один раз на період до одного-двох років, якщо обидві сторони погодяться на це до 1 липня 2020 року.

Сьогодні ввечері прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон виступить зі зверненням до нації. На думку прем’єра, Брексит – «це не кінець, а початок. Це момент справжнього національного оновлення та змін».

Якщо говорити про наслідки брексита для країн ЄС, то більше за інших країн у цій ситуації постраждає Польща. Згідно з даними, східноєвропейська держава є найбільшим постачальником трудових мігрантів Великобританії – наразі на території Сполученого Королівства проживає понад 1 млн поляків.

Брексит також спричинить соціальні та економічні зміни, а в перспективі – політичні та інституційні зрушення у всьому Євросоюзі. Зокрема, станом на 2016 рік Великобританія займала друге місце по ВВП у Європі. Таким чином, після брексита економіка ЄС зазнає падіння цього показника.

Раніше PaySpace Magazine повідомляв, що Великобританія понесе значні фінансові збитки через Brexit. Згідно з новим дослідженням Bloomberg Economics, економічні втрати держави через вихід з ЄС вже склали 130 млрд фунтів стерлінгів ($170 млрд). А до кінця цього року цифра досягне 200 млрд фунтів стерлінгів.

Brexit. Наслідки для України

Серед можливих наслідків для України експерти виділяють економічні та політичні чинники, а саме:

  1. виникнення проблем з економікою Великобританії, зокрема з національною валютою країни, позначиться на товарообігу і обсягів торгівлі. У результаті від цього можуть постраждати поставки з України
  2. Україна може втратити сильного політичного партнера, внаслідок чого в Європейському союзі може посилитися проросійська позиція – це вплине на прийняття рішень щодо санкцій, інтеграції України в ЄС і питань, пов’язаних із війною на сході країни.

30 січня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав наказ про тимчасове запровадження безвізового режиму для громадян Великобританії. Безвізовий режим вводиться на період з 31 січня 2020 року до 30 січня 2021 року. Однак пізніше посол Великобританії Мелінда Сіммонс заявила, що Британія не буде скасовувати візовий режим для громадян України після виходу з Євросоюзу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ – Своя валюта рідніша: які країни ЄС не перейшли на євро

google news