Сьогодні, 15 березня, акції Credit Suisse втратили більше чверті своєї вартості, досягнувши рекордного мінімуму після того, як його найбільший акціонер — Національний банк Саудівської Аравії — заявив ЗМІ, що не буде вливати більше грошей у швейцарський банк, який зіткнувся з проблемами ще задовго до банкрутства двох американських позикодавців
Потрясіння спричинили автоматичну паузу в торгівлі акціями Credit Suisse на швейцарському ринку і призвели до падіння акцій інших європейських банків на 10% і більше. Це посилило нові побоювання щодо здоров’я фінансових установ у світі (зокрема, після краху банків Silicon Valley Bank та Signature Bank у США, що стався останніми днями).
Нагадаємо, що зараз в США відбувається справжня банківська криза. Окрім вищезгаданих банків, про свою ліквідацію заявив і один із найвідоміших криптоорієнтованих банків Silvergate.
Акції Credit Suisse впали більш ніж на 27%, приблизно до 1,6 швейцарських франків (1,73 долара США), під час торгів на фондовій біржі SIX в середу в середині дня. Це більш ніж на 85% менше, ніж у лютому 2021 року. У цілому акції зазнали тривалого і стійкого падіння (у 2007 році вони торгувалися на рівні понад 80 франків за штуку).
Враховуючи тривожну тенденцію, та побоюючись, що в банківській системі можуть проявитись й інші, більш приховані проблеми, інвестори спішать продавати власні акції в банках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які банки виграли від краху SVB: аналітика Bloomberg
Інші європейські банки зазнали потрясінь, коли занепокоєння щодо сектору поширилося:
- французький Societe Generale SA впав на 12%;
- французький BNP Paribas — більш ніж на 10%;
- німецький Deutsche Bank — на 8%;
- британський Barclays Bank — майже на 8%.
Індекс STOXX Banks, що включає 21 провідний європейський банк, просів на 8,4% після відносного затишшя на ринках у вівторок.
Падіння відбулося після того, як голова Національного банку Саудівської Аравії Аммар Аль Худайрі повідомив агентствам Bloomberg і Reuters, що виключив Credit Suisse з інвестиційної програми і більше не буде вливати гроші в швейцарський банк (щоб уникнути нормативних вимог, які починають діяти, коли частка в банку перевищує 10%).
Нагадаємо, що Національний банк Саудівської Аравії вклав близько 1,5 млрд швейцарських франків у придбання частки в Credit Suisse, що становить трохи менше 10%.
Швейцарський банк намагався залучити фінансування від інвесторів і розгорнути нову стратегію для подолання низки проблем, включаючи невдалі ставки на хедж-фонди, неодноразові зміни у вищому керівництві і шпигунський скандал за участю конкурента UBS з Цюріха.
Виступаючи в середу на фінансовій конференції в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді, голова правління Credit Suisse Аксель Леманн також заявив: «Ми вже прийняли ліки для зменшення ризиків», які посилюються на тлі перипетій в банківській сфері.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Парламент ЄС ухвалив законопроєкт щодо регулювання смарт-контрактів — що зміниться
Варто зазначити, що раніше Credit Suisse повідомив, що менеджери виявили «суттєві недоліки» у системі внутрішнього контролю за фінансовою звітністю банку станом на кінець минулого року. Це викликало нові сумніви щодо здатності фінустанови пережити шторм на ринку.
На тлі зростання глобального занепокоєння щодо банків європейські міністри фінансів заявили цього тижня, що їхня банківська система не має прямого впливу на банкрутство американських банків.
Аналітики кажуть, що Європа посилила захист своєї банківської системи після глобальної фінансової кризи, що настала після краху американського інвестиційного банку Lehman Brothers у 2008 році.
Ендрю Кеннінгем, головний європейський економіст Capital Economics, назвав Credit Suisse «набагато більшою проблемою для світової економіки», ніж американські банки середнього розміру, які зазнали краху.
Однак він зазначив, що «проблеми швейцарського банку були добре відомі, тому не стали повним шоком ні для інвесторів, ні для політиків».
«Проблеми в Credit Suisse знову піднімають питання, чи є це початком глобальної кризи, чи просто ще одним ідіосинкратичним випадком, — сказав Кеннінгем у своїй дослідницькій записці. — Credit Suisse вважався найслабшою ланкою серед великих європейських банків, але це не єдиний банк, який боровся зі слабкою прибутковістю в останні роки».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Куди вкладають гроші найкреативніші гравці ринку? – аналітика
JPMorgan інвестує в платформу для платежів у метавсесвіті Tilia
На директорів SVB подали до суду за шахрайство — деталі
За матеріалами finance.yahoo.com.