Це історія довжиною у шість років
У лютому цього року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) остаточно ліквідував український банк «Преміум». Здавалося б, нічого особливого – черговий банк, який не є системно важливим, а заточений на обслуговування фізичних осіб та бізнесу. Якби не одне «але». Процес ліквідації банку зайняв шість (!) років. Процес тягнувся так повільно, що за цей час встигли двічі змінитися директори ФГВФО та чотири рази – голови Нацбанку. До того ж іронічно, що працював банк до того, як бути ліквідованим, трохи більше років, ніж його ліквідовували. У чому ж «сіль» цього процесу, чому так довго?
Далі розповідаємо про роботу банку «Преміум», а також про його затяжну ліквідацію та передумови і причини, що спричинили цей процес, зробивши його таким довготривалим.
Історія заснування і роботи банку «Преміум»: Цікаве про активи і власника
Банк «Преміум» було засновано у 2007 році. З того часу і до 2016 року він був установою з другої групи банків, які мають менше 0,5% активів банківської системи країни, надаючи послуги фізичним і юридичним особам. У 2014 році банк мав дванадцятьох акціонерів, а його активи становили 1,75 млрд гривень – тоді це була 56-а сходинка поміж усіх українських банків.
На момент ліквідації (лютий-2016) банківська установа знаходилася на 47-му місці рейтингу Нацбанку з 165-ти діючих на той час банків. У «Преміуму» не було ані заборгованостей перед державою чи НБУ, ані судових справ, ані конфліктів з вкладниками. До того ж комплексну перевірку Нацбанку за 2012-2015 роки він пройшов без зауважень та проблем.
Засновником і за сумісництвом головою наглядової ради банку «Преміум» був киянин Сергій Думчев – фігура не надто медійна, та все ж доволі відома. Відомо лише, що зараз йому 52 роки, і свого часу він займався бізнесом, що у 2006 році вилилося у прагнення організувати універсальну кредитно-фінансову установу. Так через рік і виник банк «Преміум».
Станом на 2015 рік фінансова установа офіційно належала сестрі засновника Ларисі Смірновій та колишньому голові «Терра Банку» Леоніду Перваку. Вони ж були і найбільшими акціонерами банку, маючи по 33,5% і 33% відповідно. До речі, весь склад правління банку «Преміум» свого часу працював у «Терра Банку».
Цікава річ відома про засновника банку – Думчева. Він балотувався у народні депутати на парламентських виборах 2014 року, але не пройшов. А у 2015 році Думчев вирішив поборотися за крісло мера Києва. Проте, витративши колосальні кошти на розкрутку, рекламу, піар та матеріали у ЗМІ, а саме – 47 мільйонів гривень – він набрав трохи менше 4% голосів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найвигідніші депозитні ставки в Україні — список фінустанов
Що відомо про ліквідацію банку «Преміум»?
10 лютого 2016 року Національний банк України відкликав ліцензію у банку «Преміум». Причиною стали численні порушення банківського законодавства у сфері фінансового моніторингу, виявлені під час позапланової перевірки регулятором. Примітно, що ліквідовувати банк почали, оминувши етап введення тимчасової адміністрації. Виплати вкладникам банку «Преміум» стартували 12 березня 2016 року. Повідомляється, що в рамках гарантійної суми вкладники отримали трохи більше за 147 мільйонів гривень.
Незважаючи на це, юридично процес ліквідації не був завершений ані у 2016-му, ані у наступні роки. Тривали суди, про які ми поговоримо далі. Зрештою лише 7 лютого 2023 року «багатостраждальний» банк «Преміум» було остаточно і безповоротно ліквідовано як юридичну особу. Нарешті ліквідація фінустанови вважається завершеною, а сам банк ліквідованим. Про це свідчить запис, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судові позови J.P. Morgan та Pala Assets проти ПриватБанку провалились — деталі
У чому секрет довготривалої ліквідації банку «Преміум»: чому так довго?
Проти ліквідації банку виступили його власники та члени ради правління і подали до суду, вимагаючи визнати ліквідацію незаконною. Так, у грудні 2017 року Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) визнав ухвалу про позбавлення банку ліцензії протиправним та зобов’язав Нацбанк повернути фінустанові і банківську, і Генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій.
Цікаво, що у постанові суду йдеться буквально таке: «У ході розгляду справи суд дійшов висновку про відсутність порушень законодавства України з боку банку і відсутність ознак здійснення банком ризикової діяльності. Висновки Нацбанку та постанова НБУ, на підставі якої банк було ліквідовано, суд визнав необґрунтованим і таким, що не містить посилань на порушення законодавства. За висновком суду всі звинувачення щодо банку «Преміум» ґрунтувалися на припущеннях».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні можуть запровадити мораторій на закриття відділень державними банками
На цьому справа не завершилася. Регулятор подав касаційну скаргу на рішення суду. Проте 15 липня 2020 року рішення ОАСК було підтверджене Верховним судом – суд відмовив за касаційною скаргою Нацбанку проти банку «Преміум». Відтак, було ухвалено скасувати рішення регулятора про ліквідацію банку та рішення ФГВФО стосовно початку процедури ліквідації. Тож виходить, що тоді Верховний суд фактично визнав ліквідацію незаконною.
Однак і це ще не було завершенням епопеї під назвою «ліквідація банку «Преміум». Після судової ухвали справу розглядали у ріхзних інстанціях повторно. А тим часом постанова Верховного суду від 15 липня 2020 року дала представникам «Преміуму» можливість вимагати відкриття кримінальної справи проти тих, хто ліквідовував банк, тобто проти регулятора.
«Ми вимагаємо на основі законів України та Конституції України публічного вибачення НБУ перед акціонерами, колективом та вкладниками банку «Преміум», відкриття кримінальних справ на керівництво НБУ та правління НБУ, злочинні дії яких спричинили величезні збитки громадян України», – заявляли тоді представники банку.
Ба більше – керівництво банку вирішило скористатися ситуацією і почало вимагати грошової компенсації, до якої мала б увійти і стартова вартість ліквідованої банківсьокї установи, і недоотриманий, власне, через ліквідацію прибуток за 4 з половиною роки вимушеного «простою», і моральна шкода.
До того ж «Преміум» продовжив вимагати поновити його ліцензію, яка, за переконання представників банку, блокувалася так званим законом про банки. Відтак, правління «Преміуму» зверталося до президента України Володимира Зеленського з переліченими вище вимогами. До речі, тоді, у 2020 році, Конституційний суд якраз розглядав правомірність закону про банки – так званого «антиколомойського» закону, – який забороняв повертати фінансові установи їхнім колишнім власникам.
А коли закон, що встановив чіткі рамки судового перегляду рішень Національного банку і скоротив можливості судів щодо встановлення розміру збитку, заподіяного колишнім власникам банку в результаті виведення його з ринку, набув чинності, стало зрозуміло, що ліквідацію неможливо провести «навпаки». У свою чергу у Нацбанку зазначили, що фактичне скасування ліквідації виконати неможливо.
У березні 2022 року ФГВФО відновив виплати гарантованого відшкодування вкладникам кількох банків, ліквідація яких до цього оскаржувалася в судовому порядку. Йшлося зокрема і про банк «Преміум». Це сталося через ухвалення нового порядку відшкодування коштів за вкладами.
Нарешті 17 листопада 2022 року ФГВФО таки затвердив ліквідаційний баланс і звіт про виконання ліквідації банку «Преміум». Таким чином було припинено виплати вкладникам, а ліквідаційна процедура банку вважалася завершеною, хоча банк, як юридична особа, все ще продовжував номінально існувати. І лише у лютому цього року уся ця історія була доведена до свого логічного завершення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Forward bank – банкрут: Хто був його російським власником, і що буде з грошима вкладників
Як війна вдарила по українській банківській системі — звіт НБУ
Як вплинула держпідтримка на відновлення іпотечного ринку: дані НБУ