close-btn

Безготівкове дитинство: де і як оформити дитячу платіжну картку в Україні

У статті ми зібрали не тільки основні переваги дитячих платіжних карток, але і ТОП пропозицій від українських банків

Фото: findmykids.org

З кожним роком українці все активніше користуються картками і відмовляються від готівки. Це корисна звичка. Так чому б не прищепити її з дитинства? Багато українських банків дозволяють оформити дитячу платіжну картку, прив’язану до рахунку батьків. Зробити це не складно, при цьому дитина вчиться основам фінансової грамотності та управлінню фінансами, а вся родина отримує ряд зручностей і переваг. Чому варто оформити дитячу платіжну карту в банку і які пропозиції є на ринку – читайте в статті.

Українські банки пропонують картки для дітей з 6 років. А ось верхні вікові межі різні – 14, 16 або 18 років, оскільки в цьому віці дитина може самостійно звернутися в банк і оформити дебетову картку. За своєю суттю дитяча банківська картка є додатковою карткою, яку батьки можуть випустити і прив’язати до свого рахунку (часто безоплатно). Саме батьки будуть визначати, яка сума буде доступна на картці, встановлювати ліміти на операції. В цілому дитячі картки мають той же функціонал, що і звичайні платіжні картки. З їх допомогою можна оплачувати покупки офлайн і в інтернеті, знімати готівку, переказувати кошти.

Основні переваги дитячих платіжних карток:

  1. Безпечний і зручний фінансовий інструмент для дитини як альтернатива готівці. Навіть в разі втрати картки, гроші залишаються в цілості.
  2. Можливість поповнити картку дитини в будь-який момент, коли потрібні гроші.
  3. Контроль. Батьки не тільки самі визначають, яка сума буде доступна на картці, але і можуть встановити ліміти на різні типи операцій (наприклад, на розваги). Крім того, дорослі можуть підключити смс-інформування та отримувати повідомлення про всі операції, що здійснюються з карткою.
  4. Користуючись банківською карткою, дитина отримує основи фінансової освіти. Вона вчиться керувати своїм бюджетом, знайомиться з перевагами безготівкових фінансів, вчиться переказувати кошти і оплачувати ряд сервісів, змінювати ПІН-код, знайомиться зі зручністю мобільного банківського додатку, може збирати бонуси або кешбеки.

Звичайно, варто говорити і про мінуси, а точніше, ризики дитячих платіжних карток. Діти можуть витратити занадто багато, якщо не встановити їм ліміт, можуть втратити картку або стати жертвою шахраїв, що виманюють у дитини дані картки. Але перевипуск дитячої картки – процес не складний, а решта ризиків можна зменшити, якщо розповісти дитині правила безпечного користування цим фінансовим інструментом:

  • нікому не давати свою картку
  • не зберігати пін-код у видимому місці, не повідомляти нікому CVV-код на зворотному боці картки
  • прикривати клавіатуру банкомату або платіжного терміналу в торговій точці при введенні ПІН-коду
  • при втраті картки – відразу повідомити батькам.

Як оформити платіжну картку для дитини

Для відкриття дитячої картки необхідно, щоб один з батьків звернувся до відділення свого обслуговуючого банку з такими документами:

  • паспорт громадянина України (одного з батьків – власника рахунку)
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного коду
  • свідоцтво про народження дитини (для дітей у віці від 6 до 14 років) або ID-карта з 14 років.

Деякі банки дозволяють подати заявку на оформлення дитячої картки в мобільному додатку або за допомогою чат-бота банку на сайті або в месенджері.

Де оформити банківську картку для дитини: ТОП-5 пропозицій

Монобанк

Перший український мобільний банк пропонує безкоштовно замовити дитячу картку безпосередньо в додатку одного з батьків, після чого дитина відразу може встановити собі додаток monobank і почати користуватися віртуальною карткою. Дитині (від 6 до 16 років) не доступні кредитні продукти, але є свій кешбек, ачівки (нагороди), а з 13 років дитина може додати свою картку в Google Pay або Apple Pay і насолоджуватися безконтактними покупками.

Для дитини можна замовити і фізичну картку (її випуск безкоштовний, але доставка коштує 50 грн) в чорному або жовтому кольорі, яка буде іменною для дитини. У комплекті також йдуть наклейки для зміни дизайну картки і стікери.

Ще деякі особливості картки:

  • поповнення картки – без комісій, зняття готівки – 0,5%
  • 5% річних на залишок власних коштів
  • до 20% кешбек від покупок (2 категорії витрат в місяць).

ПриватБанк

Картка Юніора – картка для дітей і підлітків від 6 до 17 років з яскравим дизайном і набором стікерів для персоналізованого дизайну. Оформлення (до 6 карток на рік) – безкоштовне, при цьому за 50 грн можна оформити картку з фото, за 99 грн – з індивідуальним дизайном, за 149 грн – з індивідуальним дизайном і фото. Оплата товарів та послуг в торгових точках та інтернеті за допомогою картки Юніора – без комісії, вартість зняття готівки з картки в банкоматах ПриватБанку і інших банків – 1%.

Юні власники картки Юніора можуть накопичувати гроші в розмірі 4% річних на залишок особистих коштів понад 100 грн (гроші зараховуються на бонусний рахунок картки). Для цього потрібно активувати депозитну функцію картки через Приват24 або банкомат.

Ще однією перевагою для неповнолітніх клієнтів ПриватБанку є можливість брати участь в ініціативах по фінансовій освіті. Зокрема, з карткою Юніора дитина може відвідувати бізнес-квести і екскурсії в банк, навчатися в бізнес-школі, де викладають топ-менеджери ПриватБанку, брати участь в змаганнях, конкурсах та акціях, організованих банком.

Райффайзен Банк Аваль

Великий міжнародний банк дозволяє оформити FUN картку для дитини від 6 до 18 років, з прив’язкою до карткового рахунку одного з батьків. Оформлення та обслуговування картки – безкоштовно (за умови здійснення мінімум п’яти платежів в місяць, в іншому випадку вартість складе 21 грн на місяць). Дитяча картка – іменна. Дитина отримує можливість користуватися спеціальною програмою лояльності і мобільним додатком “FUNкартка”.

Відзначимо, що поповнення дитячої картки в інтернет-банкінгу Raiffeisen Online – без комісії, як і зарахування та переказ коштів з картки будь-якого банку на сайті Райффайзен Банку і в мобільному додатку «FUNкартка». Також чотири рази на місяць в банкоматах банку (і ще два рази в банкоматах інших банків) можна знімати готівку без комісії.

FUN картка доступна в трьох дизайнах, а маленький власник картки отримує набір подарунків.

Ощадбанк

Замовити карту “ЛАЙК’Ю” батьки можуть для дітей від 6 років у відділенні Ощадбанку або через чат-бот на сайті банку, в Telegram і Messenger. Це звичайна картка Mastercard з безконтактним чипом, з ім’ям дитини на ній. Функціонал також не відрізняється від картки батьків, за винятком відсутності кредитної лінії. Тримачі дитячої картки від Ощадбанку можуть розплачуватися в торговельних точках як в Україні, так і за кордоном, а також в інтернеті.

Додаткові можливості картки “ЛАЙК’Ю”:

  • відстеження витрат у власному акаунті дитини в онлайн-банкінгу
  • додатковий заробіток – можливість відкрити “Мобільні заощадження” під 7% річних
  • можливість додати картку в Apple Pay або Google Pay і розплачуватися за допомогою смартфона.

Крім того, дитині напевно припаде до душі неоновий колір картки.

Південний

Банк “Південний” дозволяє оформити картку для дитини у віці від 6 до 18 років. Функціонал дитячої картки такий самий, як і у звичайної платіжної картки, з її допомогою дитина може оплачувати товари і послуги в торгових точках та інтернеті без комісій. При цьому батьки контролюють всі витрати дитини за допомогою смс-інформування та в мобільному/інтернет банкінгу. На дитячу картку можна встановити денний, тижневий або місячний ліміт на зняття готівки в банкоматі і розрахунки в торговельних мережах.

До слова, валюта дитячої картки відповідає валюті рахунку одного з батьків, що є клієнтом банку “Південний”. Це може бути гривня, долари США або євро. Це дозволить дітям, які часто подорожують за кордон, знімати готівку в місцевій валюті в більш ніж 1 млн банкоматів по всьому світу і розплачуватися карткою в торгових точках – конвертація коштів в місцеву валюту відбувається автоматично за вигідним курсом.

У наш час складно собі уявити життя без сучасних платіжних інструментів – банківських карт, безконтактних платежів, онлайн-платежів. Природно, що відчувши всі переваги і зручність безготівкових розрахунків, ми намагаємося познайомити з ними і наших дітей. Кишенькові готівкові кошти – в минулому, сьогодні у дитини може бути своя платіжна картка з коштами на ній, яка дозволить їй зручно і безпечно розплачуватися за покупки і вчитися керувати особистим бюджетом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На чому заробляють банки в Україні

google news