Ринок платіжних карток продовжує зростання, але темпи сповільнилися
Загальна кількість транзакцій за картками за перший квартал поточного року, порівняно з аналогічним періодом 2020 року, зросла на 15,5%. Кількість карток збільшилася протягом року на 13%. Про це повідомляється у звіті Українського процесінгового центра UPC, що обслуговує картки 36 банків.
Згідно з озвученими даними, ринок платіжних карток продовжує зростання, але темпи сповільнилися. Українці частіше здійснюють оплати та купівлі в інтернеті, менше та рідше знімають готівку. В офлайні, через POS-термінали, здійснюються розрахунки на основні потреби, такі як їжа, ліки, бензин і тд.
Оплата у POS-терміналах
За перший квартал 2021 року частка покупок карткою у POS-терміналах за кількістю транзакцій досягла 61,5% від усіх фінансових трансакцій, що на 0,9% менше ніж рік тому. Загальна кількість покупок карткою зросла на 13,9%, але темпи росту сповільнились на14%. Держателі карток у перші три місяці року здійснили по 7 трансакцій щомісяця (на одну активну картку).
За перший квартал 2021 року держателі карток витрачали менше коштів ніж рік тому. Середня сума чеку дорівнює 499 грн, що на 24% менше ніж у першому кварталі 2020 року.
Варто зазначити, що 6 із 10 покупок картками у POS-терміналах здійснюються безконтактно, завдяки зручності та швидкості розрахунків. Кількість оплат такими картками зросла на 32%, а за обсягами збільшилися на 39%.
Українці частіше у POS-терміналах платили в супермаркетах, ресторанах швидкого харчування, аптеках та заправках. А найбільше витрачали в супермаркетах, аптеках, заправках та магазинах одягу.
Зняття готівки (в банкоматах та відділеннях)
Операції зняття готівки займають друге місце за кількістю. За перший квартал 2021 року їх частка за кількістю трансакцій досягла 17,4% від усіх фінансових транзакцій за картками, але на 6% менше ніж минулого року.
Кількість операцій зняття готівки в банкоматі зменшилась на 13% та складає дві трансакції на місяць на одну активну картку. Обсяги АТМ-трансакцій за рік майже не змінились (-1,1%), а середня сума чеку додала 14% та дорівнює 3 332 грн. Кількість операцій зняття готівки в відділеннях банку зменшилася на 18,3%, а обсяги трансакції — збільшилися на 5,2%.
Розрахунки в інтернеті: витрачають онлайн в три рази більше
Тренд онлайн-покупок зберігається й у 2021 році. Цьому сприяють обмежувальні заходи у зв’язку із Covid-19 та нові технології захисту он-лайн розрахунків. Так частка онлайн-покупок за кількістю трансакцій досягла 14,6%.
За перший квартал поточного року, порівнюючи з аналогічним періодом 2020 року, кількість оплат в інтернеті збільшилася на 54,8%, що на 21% більше ніж минулого року, а їх обсяги зросли у три рази. Середня сума чеку дорівнювала збільшилась вдвічі, та склала 1 767 грн.
Найчастіше держателі карток оплачували комунальні послуги, поповнювали мобільні телефони та платили за відео-ігри.
Серед оплат, здійснених в інтернеті стрімке зростання за обсягами показали замовлення готової їжі (у чотири рази), покупка одежі (у 2,5 рази), кур’єрські послуги та оплата таксі (у два рази).
Перекази з картки на картку
Держателі платіжних карток здійснили на 109,4% більше переказів з картки на картку в Інтернеті (за кількістю трансакцій). Частка переказів від загальної кількості фінансових трансакцій за платіжними картками у 2021 році становила 6,6%, що на 2,9% більше ніж минулого року. За перший квартал 2021 року відбулось зростання обсягів таких переказів на 128,8%, а середня сума чеку дорівнювала 2 399 грн.
ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE
Раніше Нацбанк назвав основні тренди ринку платіжних карт в Україні. В умовах пандемії в Україні продовжили рости безготівкові розрахунки платіжними картами, а основним трендом 2020 року на українському картковому ринку став активний перехід українців на безконтактні платежі і розрахунки в інтернеті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нарахування пенсій – тільки на банківську картку: кабмін готує відповідний законопроект