Невдовзі українці зможуть подавати заявку на отримання пільгового кредиту на житло прямо в додатку Дія. Як отримати іпотеку та які умови, далі в статті
Вчора, 24 жовтня, Віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, що Мінцифри працює над оформленням іпотеки через додаток Дія для декількох категорій громадян, і вже наприкінці жовтня функція стане доступною.
Так, за його словами, ставка по іпотеці становитиме лише 3% річних, терміном до 20 років. Перший внесок — 20% від вартості оселі.
Варто зазначити, що інформація про початок роботи Міністерства цифрової трансформації над інтеграцією вищезгаданої функції в додаток Дія з’явилась ще декілька місяців тому.
«Аби спростити весь процес подачі заявки на іпотеку, ми зробимо таку функцію в Дії. Зараз послуга перебуває в процесі розробки, але все буде так само зручно і просто. Заповнюєте заявку, обираєте житло, отримуєте відповідь банків, укладаєте договір на купівлю житла та договір на іпотеку», — сказав раніше Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
В свою чергу керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік додав, що в мобільному застосунку Дія, яким користується близько 18 млн українців, оформити пільгову іпотеку буде значно зручніше, ніж на порталі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як отримати електронний цифровий підпис через Приват24
Пільгова іпотека в Дії: хто може отримати
Наразі скористатись пропозицією пільгової державної іпотеки можуть наступні категорії громадян (відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів №856 від 2 серпня 2022 року):
- військові (зокрема, ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУ розвідки Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонслужби тощо);
- працівники медичної сфери (лише фахівці та професіонали);
- педагогічні працівники закладів освіти;
- наукові (науково-педагогічні) працівники закладів освіти та наукових установ;
- ветерани війни та члени їх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
- внутрішньо переміщені особи;
- інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр — на кожного наступного члена сім’ї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Дії з’явилась функція передачі копій цифрових документів
Хто не зможе отримати пільгову іпотеку
Дія вищезгаданого підпункту про ветеранів війни та їх сімей не поширюється на сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, яким виплачена одноразова грошова допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».
Міністр економіки Юлія Свириденко наголошує, що громадяни, які втратили дохід, не зможуть претендувати на участь у програмі до моменту свого офіційного працевлаштування.
Це пояснюється тим фактом, що банки, зазвичай, видають позики лише тим клієнтам, які можуть підтвердити наявність постійного доходу в період останніх шести місяців.
«Зазначу, що зі свого боку уряд запустив низку програм, спрямованих на зменшення безробіття та надання допомоги людям у працевлаштуванні», — додала голова відомства.
Також не зможуть отримати пільгову іпотеку ті громадяни, які до цього вже отримували державну чи іншу допомогу на облаштування чи покращення житлових умов. За словами Свириденко, доцільніше використати державні кошти на користь тих, хто ще не отримував допомогу на отримання власного житла.
Українці, які наразі перебувають за кордоном, зможуть подавати заявку на отримання державної пільгової іпотеки лише після повернення на батьківщину та офіційного працевлаштування.
На порталі Дія додатково зазначено, що кандидати не повинні належати до осіб під санкціями та тих, що знаходяться в реєстрі олігархів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кому перестануть виплачувати держдопомогу на проживання з 1 листопада
Як отримати пільгову іпотеку
Наразі залишити заявку на отримання пільгової іпотеки можна на порталі Дія в розділі єОселя, для цього необхідно:
- зареєструватись або авторизуватись (використовуючи електронний підпис, Дія.Підпис або BankID);
- перевірити персональні дані (їх коректність);
- у розділі єОселя обрати категорію (військовий, медик, науковець тощо);
- вказати інформацію про сімейний статус, наявність дітей, розмір щомісячного доходу тощо;
- вказати дані про бажане житло та банк для звернення (одна заява — один банк);
- перевірити заяву, підписати її електронним підписом та надіслати;
- очікувати відповідь, в якій будуть вказані подальші кроки (банк може розглядати заявку до 3 робочих днів, її подання безкоштовне).
Згідно зі словами Мстислава Баніка, цей процес у додатку Дія буде ще простішим. Більш детальна інформація з’явиться після запровадження функції у застосунку.
«От уявіть, ви хочете купити квартиру в іпотеку, заходите в Дію, натискаєте «отримати іпотеку» ― і формується ваша заявка в банк, а можна кілька. Після того вони вам надсилають відповідь про умови та відсотки. І немає дзвінків, принижень, запитань про те, скільки ви заробляєте. Думаю, запустимо наприкінці жовтня, і для нас це буде технологічна революція», ― каже він.
Слід зазначити, що на порталі Дія є окремий розділ для подання заявки на отримання кредиту на житло для ВПО. Детальніше ознайомитись з умовами можна на сайті diia.gov.ua.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Робота в Європі для українців: найпоширеніші вакансії та зарплати
Наскільки зросла середня пенсія в Україні за рік: дані ПФ
Житлові субсидії в Україні на опалювальний сезон 2022-2023: як отримати та що змінилось