close-btn

Швидко, безпечно, перспективно: як біометрія підштовхує розвиток фінтеху

Голос, відбитки пальців та сканування сітківки вже застосовуються у платіжних відносинах

Фото: pixabay.com

Можливість використовувати своє тіло як інструмент підтвердження особи замість пароля відома вже понад 100 років. Ще у 1892 році британський антрополог, соціолог і психолог Френсіс Гальтон створив першу систему класифікації відбитків пальців. Динамічна урбанізація, що супроводжувала промислову революцію, підвищила інтерес до методів ідентифікації людей, тож відкриття Гальтона було прийнято та адаптовано різними установами. Нині серед інструментів біометрії відбитки пальців, голос, риси обличчя та рогівка. Суть біометричної технології в тому, щоб відсканувати фізіологічні характеристики особи і порівняти їх зі своєю базою даних. Якщо є співпадіння, особа ідентифікується.

Фінтех використовує технологію не лише для автентифікації, але й для прискорення транзакцій. Це означає, що для підтвердження платежу замість кредитної картки або готівки можна просто сканувати відбитки пальців. Приміром, біометричні дані використовуються в сканерах відбитків пальців на сучасних смартфонах і планшетах, і їх можна застосовувати для доступу до систем Google Pay та Apple Pay.

Експерти виділяють декілька тенденцій у платіжних інноваціях, які супроводжуються біометричними технологіями:

  1. Біометрія руйнує бар’єри між споживачами та бізнесом

    Клієнти, як правило, відмовляються від транзакції, якщо під час оформлення замовлення виникають перешкоди. Біометричні технології нівелюють ці ризики, надаючи торговцям необхідні для перевірки дані, а разом з тим зручність, яку потребує клієнт.

  2. Розвиток біометрії відбувається синхронно зі смартфонами

    Власників смартфонів у світі стає дедалі більше, тож фінтех може покластися на еволюцію пристрою як на вектор інновацій в галузі платежів з використанням біометричних технологій.

  3. У пріоритеті – зручність для користувача

    Оскільки багато біометричних технологій все ще перебувають на стадії зародження, акцент робиться на зручності для споживача, а не на безпеці. Фінтех робить біометричні технології більш придатними для використання як серед підприємств, так і серед споживачів, що значно полегшує подальше впровадження інших технологій.

  4. Біометричні технології кооперуються з традиційними

    Традиційні технології, такі як банкомати, включають біометрію в свою інфраструктуру, тим самим підвищують власну безпеку й одночасно поширюють ці інновації в інших сегментах фінансової галузі.

Фінтех і біометрія: яскраві кейси

Нещодавно міжнародна платіжна система MasterCard запустила в 12 європейських країнах сервіс підтвердження покупок в інтернеті за допомогою селфі. Крім того, Mastercard співпрацює з фінтех-компанією FinGo, яка інтегрує її службу токенізації для надійного зберігання персональних даних. Це дозволить зареєстрованим користувачам здійснювати платежі шляхом сканування унікального малюнку судин пальців.

Фото: pixabay.com

Тим часом PayByFace для полегшення транзакцій використовує передову технологію розпізнавання обличчя. Користувачі налаштувують послугу, зареєструвавши платіжну картку, селфі та унікальний PIN-код. Таким чином, можна залишити вдома гаманець та гаджети й платити в магазині у буквальному сенсі своїм виглядом.

Біометричну аутентифікацію в e-commerce запроваджує і Visa у співпраці з Abu Dhabi Islamic Bank. Розроблена ними система використовує біометричні датчики, вбудовані в стандартний смартфон. Таким чином, клієнти ADIB у мобільному додатку можуть за допомогою розпізнавання обличчя або відбитків пальців підтверджувати свою особу.

Ще один приклад кооперації – Kookmin Bank, один з найбільших банків Південної Кореї, та Samsung. Вони впровадили нову біометричну систему, яка дозволяє авторизувати користувачів для доступу до облікових записів за допомогою райдужних оболонок.

Безумовно, розвиток біометричних рішень для мобільних платежів підживила пандемія COVID. Адже безготівкові та безконтактні форми оплати стали необхідними складовими кампанії зі стримування поширення вірусу. Так, Apple Pay представила мобільні POS-платежі за допомогою смартфонів, які використовують дактилоскопію через свою біометричну систему Apple TouchID. Рішення не тільки підвищує безпеку під час перевірки особи, а й спрощує роботу в інтернеті.

Фото: www.pvsm.ru

Майбутнє біометрії у фінтесі

Експерти кажуть: попит на біометричні дані лише зростає. Це пов’язано зі зростанням інтересу до більш точних та простих методів ідентифікації, а також загальним покращенням можливостей технологій штучного інтелекту. Погодьтесь, у порівнянні із запам’ятовуванням пароля або введенням PIN-коду, біометрія пропонує кращу альтерантиву. Аналітики Juniper Research припускають: біометричні дані будуть використовуватися для автентифікації 2 трлн. дол. світових продажів до 2023 року, що в 17 разів вище за показник 2018-го. Mercator прогнозує, що 66% власників смартфонів використовуватимуть біометричні дані до 2024 року (що на 15% більше, ніж у 2020-му).

На відміну від звичайних процедур автентифікації, біометрія ускладнює використання незаконно отриманих облікових даних споживачів зловмисниками. Однак це не означає, що ризики відсутні. У 2015 році базу даних уряду США було зламано, а відбитки пальців 5,6 мільйонів федеральних службовців – викрадено. До того ж, звичайні форми аутентифікації можуть бути просто змінені у разі викрадення, що неможливо зробити з голосом чи обличчям. Тож потрібно приділяти увагу розвитку кібербезпеки, яка зможе адекватно вирішити ці проблеми.

Хоча нині у багатьох системах використовується один тип біометричного ідентифікатора, очікується, що в майбутньому технологія включатиме багатофакторну автентифікацію, яка включатиме сканування відбитків пальців, сітківки ока і навіть серцебиття. Це дозволить забезпечити належний рівень захисту при збереженні комфорту та швидкості використання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біометрія, ємні батареї та великі екрани: які смартфони купують українці

google news