Покрокова інструкція отримання електронного цифрового підпису онлайн
З активним розвитком онлайн-сервісів і електронного документообігу з’явилася необхідність такого собі аналогу підпису в цифровому вигляді для підтвердження особи. Електронний цифровий підпис (ЕЦП) здатен забезпечити аутентифікацію людини. ЕЦП – це згенерований в довільному порядку шифр цифрового формату, який захищає документ від несанкціонованої зміни. Документ, що підтверджує відповідність ЕЦП конкретній особі, називається сертифікат ключа.
Де використовується ЕЦП
В Україні використання електронного цифрового підпису регулюється законом, прийнятим ще в 2003 році. Однак донині ЕЦП не стали поширеним явищем у нас в країні – їх оформляють за потребою. В першу чергу, це чиновники, оскільки вони подають електронні декларації – а зайти в систему можна тільки за допомогою ЕЦП. ФОПи також використовують цифровий підпис для входу в особистий кабінет Державної фіскальної служби і подання податкової звітності.
Фізособи також часто потребують ЕЦП. Наприклад, для оформлення документів в Пенсійному фонді, для використання онлайн-сервісів мін’юсту, фіскальної служби і т.д. (зокрема, для оформлення допомоги при народженні дитини онлайн).
В Україні постійно розширюється перелік послуг, що надаються онлайн. Оскільки такі сервіси найчастіше використовують персональні дані, то і вимагають реєстрації за допомогою електронного цифрового підпису.
Як отримати електронний цифровий підпис через Приват24
В інтернет-банку найбільшого державного українського банку можна оформити ЕЦП онлайн, не виходячи з дому. Для цього необхідно виконати наступні кроки.
1. Зайдіть в меню «Всі послуги» – «Бізнес» – «Електронний цифровий підпис» – «Завантажити сертифікат».
2. Заповніть заявку на отримання сертифіката. Перевірте правильність написання прізвища, імені, по батькові – дані повинні збігатися з паспортними. Поле «E-mail» заповнити обов’язково. Після перевірки внесених даних натисніть кнопку «Дані вірні» або «Дані невірні».
3. Виберіть директорію, в якій у вас є права на запис, для створення в ній файлу – сховища ключів.
4. Створіть пароль на файл – сховище ключів. Мінімальна довжина пароля – 8 символів, він може включати в себе букви латинського алфавіту і цифри.
5. На наступній сторінці введіть пароль, який надійшов в SMS або мобільному додатку Privat24. Встановіть галочку напроти пункту «Я ознайомлений і згоден з Умовами та правилами ….» і натисніть «Далі».
6. Заявка на отримання сертифіката сформується автоматично. З’явиться вікно з відповідним повідомленням і інформацією про сертифікат.
Які є ще способи отримання ЕЦП?
Ви можете отримати ЕЦП через будь-який з центрів реєстрації. Для цього треба виконати 4 кроки:
- зібрати документи (реєстраційна картка, копія паспорта, копія картки платника податків);
- зареєструватися в одному з Центрів сертифікації;
- прийти в Центр з документами і чистим носієм інформації (флеш-пам’ять або диск DVD-R);
- за допомогою фахівців згенерувати ключі і записати їх на носій.
Як бачимо, отримати електронний цифровий підпис в Україні можна двома способами – особисто звернувшись в один з акредитованих центрів сертифікації ключів або ж онлайн. В інтернет-банку державного ПриватБанку зробити це можна швидко, безкоштовно, а головне – дистанційно.