close-btn

Чи готова банківська система до атак окупантів та як підготуватись громадянам

Банківська система може бути наступною мішенню країни-окупанта. Чи готова система витримати удар і як діяти українцям у разі атаки? Далі в матеріалі

Чи готова банківська система до атак окупантів та як підготуватись громадянам

Чи готова банківська система до атак окупантів та як підготуватись громадянам

«Привідкрию невелику завісу — на крайньому засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача питання банківського сектору розглядалось. Ми розуміємо, що нам треба робити для того, щоб ця система працювала стало. Були дані відповідні доручення з цього приводу, і я думаю, що ми зробимо все необхідне, щоб система банківська працювала, щоб вона не давала збоїв і щоб люди розуміли, що їм робити якщо на тій чи інший території станеться якийсь трабл», — розповів в ефірі телемарафону секретар РНБО Олексій Данилов.

У НБУ додають, що готові до такого розвитку подій і наразі вживають необхідних заходів. Зокрема, реалізується проєкт Power Banking. Це так званий «периметр, збудований на базі чергових банківських відділень», які надаватимуть українцям фінпослуги навіть за умов тривалого блекауту.

Така мережа найближчим часом об’єднає між собою понад 1000 відділень різних банків по всій країні. До системи «банків незламності» вже долучились близько 14 найбільших банків.

Зазначається, що кожне чергове відділення буде оснащено всіма необхідними приладами для безперервної роботи, зокрема, електрогенераторами, касовою технікою, банкоматами, готівкою в необхідній кількості. Також в таких центрах буде розширено штат співробітників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зарядити телефон та підживити роутер в умовах блекаутів

Крім ідеї Power Banking НБУ звернувся до банків з ініціативою щодо запровадження «банкоматного національного роумінгу», який передбачає встановлення єдиних розширених лімітів та скасування додаткових комісій на зняття готівки власниками карток інших банків в банкоматах.

Таке рішення має розширити можливості клієнтів щодо зняття готівки. Найбільші банки України наразі вже долучилися до програми.

нбу нацбанк

НБУ Фото: biz.censor.net.ua

Як банки готуються до можливих атак

По-перше, це купівля дизельних генераторів та забезпечення відділень деякими іншими джерелами електроенергії. По-друге, масштабна закупівля Starlink для надійного інтернету (як придбати Starlink та доставити через Нову пошту або Meest читайте далі).

По-третє, банки розширюють мережу банкоматів, щоб надати громадянам швидкий доступ до готівки.

Зараз також формуються графіки роботи чергових відділень, щоб у разі критичних ситуацій вони могли стати місцем притулку для всіх людей, хто цього потребуватиме.

Щоб знизити навантаження на відділення, які функціонуватимуть в умовах блекауту, терміни дії платіжних карток будуть продовжені автоматично. Ба більше, скасовується повторна ідентифікація для клієнтів.

Яку суму готівки варто мати українцям при собі на випадок повного блекауту

Імовірність того, що всі 100% витрат громадянам доведеться здійснювати готівкою, вкрай мала. Навіть довготривала відсутність електроенергії по всій країні не зможе зламати систему. Попри це, експерти радять відкласти паперові гроші, щоб вистачило бодай на тиждень-два. Це, так би мовити, страховка на будь-які випадки.

Особливо це стосується жителів невеликих населених пунктів, де відсутні торгові мережі, що дозволяють розраховуватись за покупки карткою навіть в умовах відсутності світла.

Зазначимо, що навіть генератор у магазині не надасть можливості розраховуватись карткою, якщо зник зв’язок (наприклад, провайдер не має можливості встановити додаткове джерело електроенергії тощо).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зняти готівку на касі магазину: покрокова інструкція

Money

Money Фото: glavcom.ua

Де зняти готівку за відсутності світла

В Україні зараз навіть за умов повної відсутності електроенергії безперервно може працювати понад 700 відділень банків, де можна зняти готівку. НБУ навіть опублікував спеціальну мапу, де можна їх відстежити. Також подивитись, де знаходяться «Чергові відділення банків» можна на гугл-картах. Список відділень та точні адреси зазначені у файлі PDF.

На випадок повного блекауту варто зберегти вищезазначену інформацію, наприклад, завантаживши PDF-файл або зробивши скріншот мапи. Також можна зберегти сторінку як HTML файл (його можна відкрити навіть за відсутності інтернету).

Ще одна порада від Нацбанку — використовувати офлайн-карти Google Maps. Додаток дозволяє зберігати інформацію про регіони, а потім повноцінно використовувати її за відсутності зв’язку та інтернету.

Окрім спеціальної карти та списків адрес, які запропонували в НБУ для банківських відділень, для звичайних АЗС, супермаркетів та поштових відділень також існують подібні підказки. Детальніше читайте у матеріалі «Як за відсутності електроенергії не залишитись без готівки».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Портативні електростанції для дому: ціни та переваги

Топ-10 генераторів для екстрених ситуацій: бензинові, дизельні та газові

В Україні випустили мобільний додаток для моніторингу відключень електроенергії

За матеріалами 24tv.ua, radiosvoboda.org.

google news